Google Penguen Açıklaması

Google Penguen güncellemeleri yüzünden sıralamalarda büyük değişmeler oluyor.Bir web sitesine çarpan en acı Google güncellemelerinden birine Penguen denir. Google Penguen, web sitelerine bağlantılar satın alarak veya başka şekilde “doğal olmayan olarak edinme” yle Google’ın sıralamasıyla oynamaya çalışan siteleri  arama sonuçlarından siteleri kaldırmayı hedeflemektedir. Temelde belirli linklere olumsuz bir değer uygulayarak bunu yapar. Bunun gibi  bağlantılarınız varsa sıralamanız daha da düşecek, yüksek olmayacaktır.

“Neyse ki”, bir site Google Penguen tarafından cezalandırıldıysa , bu site, 10 üzerinden 9 kez sahibi tarafından arama motorunda oynanıyor ve görülebiliyordu. Yani doğal olmayan yollarla siteyi Google sıralamasına sokmaya çalıştığını gösterir.

Google Penguin’den kurtulmak

Google Penguin tarafından vurulduysanız, muhtemelen yardıma ihtiyacınız vardır. Hangi bağlantıların kötü olduğunu tanımlamanız ve bu bağlantıları kaldırmanız veya bu bağlantıları “reddetmeniz” gerekir. Bağlantıları reddetmek, Google’ın redaksiyon aracıyla yapabileceğiniz bir şeydir. Linklerinizin bulunduğu URL’leri ve alan adlarını içeren bir dosyayı “Bu bağlantıların sayılmasını istemiyorum” yazan bir dosya yüklemenizi sağlar. Dosya, burada açıklanan belirli bir biçimde olmalıdır.

Google Penguen ve Negatif SEO

Google Penguen’in, genellikle Google tarafından konuşulmayan, ancak çok gerçekçi görülen çok kötü bir yan etkisi var. Bazı bağlantıların negatif bir değeri olduğundan, bunları olumsuz olarak kullanabilirsiniz. Rakibinize yönelik bağlantıları satın alabilir ve bunlara Penguen tarafından vurulmasını sağlayabilirsiniz. Bu kolaylıkla yapılmaz, ancak gerçekleşir ve eğer varsa iş için çok kötü olabilir.

Google Penguin gerçek zamanlı hale mi geliyor?

Google, bir süredir Google Penguen’i gerçek zamanlı hale getireceğini söyledi ancak şu ana kadar henüz kanıt bulamadık. Bu olsa da, negatif SEO riskleri çok daha büyük hale gelir.Son zamanlarda Penguen’in gerçek zamanlı hale geldiğin söyleniyor ama gerekli açıklama daha gelmedi.

Sonuç

Para karşılığı sidebar ve footer link almanız sizin için artık risk taşıyabilir. Çünkü Google artık bu tür işlemlere önem vermemektedir. Google’ın   botları bu linklerin para karşılığı alındığını yapay zekalarıyla farkedebilmektedir.Biz insanlara daha çok tanıtım yazılarını öneriyoruz. Daha doğal oluyor. Çoğu kişinin endişelenmesi gerekmeyecek olan Google Penguen’e olumsuz bazı yan etkileri vardır ancak sizi etkiledikleri takdirde çok acı verici olabilirler.

Bağlantılarla ilgili temel fikir basit: bir bağlantı satın alabiliyorsanız, hiçbir şeye değmez ve genel olarak bir risk olarak düşünülmelidir. Bağlantılar iyi PR, kaliteli araçlar, güzel pazarlama vb. Yoluyla kazanılmalıdır. Bağlantı kurma işini yakında bir dizi başlatacak ve bağlantı kurmanın bütünsel bir SEO perspektifinden nasıl yapılması gerektiğini açıklıyor.

Yorum yapın