G-mail Android’in Denemeniz Gereken 9 Gizli Özelliği

G-mail Android’in Denemeniz Gereken 9 Gizli Özelliği

Tüm dünyada yaygın olarak çok fazla kullanılan e-posta servislerinin bir numarasında yer alan G-mail’dir. Çoğunlukla bütün akıllı cihazlarda yüklü olan ve hızlı olmasının yanında kolay kullanılabilen G-mail’in 9 gizli özelliği bulunmaktadır. Bu özelliklerin bilinmesinde kullanılmasında büyük fayda vardır.

Gmail’in Gizli 9 Özelliği Nedir?

Okunmamış Postalar: Okunmamış Postalarınızı görüntüleyebilirsiniz. Gelen kutusunda fazla miktarda olan postalarınız arasında okumadan gözden kaçırdıklarınızı görüntülemek için uygulanan yöntem çok basittir. uygulama açıkken sağ üst köşede olan arama çubuğuna tıkladıktan sonra is:unread yazarsanız okunmamış e-postalarınız ekranınızda görüntülenmektedir. Aynı şekilde arama kutucuğuna is:important yazarsanız önemli işaretlenmiş postalarınız, is:starred yazarsanız ise de yıldızlı postalarınız ekranınızda görüntülenir.

Akıllı Arama: Mümkün olduğunca özel arama yapabilmeniz için çeşitli arama operatörlerini G-mail hizmete sunmaktadır. Daha detaylı arama yapmak istiyorsanız arama çubuğuna bir kaç satır yazarak ulaşabilirsiniz. Belli olan sözcüklerle eşleştirme yapılması isteniyorsa +[sözcüğünüz],-[sözcüğünüz] şeklinde yazarsanız sözcüğünüz ile eşleşen postalarınız görüntülenmektedir. Bir tarih aralığında gönderilen ya da alınan postalarınızı bulabilmek için araç çubuğuna after:[yyyy/aa/gg], before:[yyyy/aa/gg] yazabilirsiniz.

Hareketlerle Kontrol: G-mail’i kullanabilmek için çok parmak hareketi yapmanıza gerek yoktur oldukça basit bir kullanım mantığı vardır. Eğer isterseniz işinizi kolaylaştırabilecek hareketleri ayarlayabilirsiniz. Mesela, gelen kutusu kısmındayken ekranı sağa ya da yola kaydırarak postayı silebilir, arşivleyebilirsiniz. Ekranınızı sağa sola kaydırarak da iletileriniz arasında geçiş yapabilirsiniz. Bu ayarlamaları G-mail Ayarlar kısmından düzenleyebilirsiniz.

Birden Fazla Mail Seçimi: Gelen kutusu içerisinde birden fazla e-posta seçmek istiyorsanız üzerlerine basılı tutmanız yeterli olacaktır. Mesajları Biçimlendirme: Sözcükleri vurgulamak ve belli etmek için biçimlendirmek istediğiniz sözcüğü seçtikten sonra üst menüde biçimlendir butonuna dokunduğunuzda uygulamanın alt kısmında olan kalın, altı çizili, metin rengi, biçimlendirmeyi temizle gibi seçenekleri görebilirsiniz.

Sessiz Konuşma: İş için kullanılan G-mail’lerde gruptan gelen mesajlar biraz rahat edicidir. Bunu gidermek için gelen e-postalardan birisini açtıktan sonra sağ üstte bulunan üç nokta butonuna dokunup Sessiz seçeneğini seçmelisiniz. Bu durumdan sonra ilgili posta direkt olarak arşivlenecektir.

Gelen Kutusu Türü: Gmail açıldığında ilk ekranda hangi sayfanın görüntülenmesini istiyorsanız onu ayarlayabilirsiniz. Ayarlar menüsünden Hesabınız seçeneği altında Gelen Kutusu Türü’ne tıkladığınızda Öncelikli E-Postalar ve ya Varsayılan Gelen Kutusu seçeneklerinden birisini seçebilirsiniz.

Yeni G-mail Hesabını Ekleme: Birden fazla g-mail hesabı ya da başka e-posta hesaplarınızı da G-mail’de kullanabilirsiniz. G-mail ayarlarına girdikten sonrasında Hesap Ekle diyerek istediğiniz hesaplarınız ekleyip kullanabilirsiniz. Outlook, Hotmail ve Live, Yahoo vs gibi e-posta istemcilerini kullanabilirsiniz.

Diğer Uygulamalar ile E-Posta paylaşımı: Kaydetmek istenilen e-postayı açtıktan sonra içeriğe basılı tutunuz ve sağ üst kısımda çıkan paylaş butonuna basarak paylaşımda bulunabilirsiniz.

Yorum yapın