Facebook Erişimi Nasıl Optimize Edilir?

Facebook Erişimi Nasıl Optimize Edilir?

Facebook sosyal medya aracı olarak sizinle ilgilenen kişilere ulaşmanıza izin verir. Facebook sayfanızı beğenen kişilere ulaşırsınız ve Facebook sayfanızı beğenen kişilerin arkadaşlarına bile ulaşabilirsiniz. Ancak bazı yayınlar diğerlerine göre çok daha başarılı görünür. Facebook’taki yayınlarınızdan bazıları neden çok beğenildi, neden daha çok paylaşım ve yorum alıyorlar, diğerleri kitleniz tarafından neredeyse yok sayılıyor? Bu yazıda, Facebook erişiminizi optimize etmenize yardımcı olacağız.

Facebook erişimini artırmak için en iyi yöntemler:

*Facebook’ta başarılı olmanın ipuçlarını istiyorsanız. Bunun için sizlere önerim kitlenizi iyi belirlemeniz. Facebook durumunuzu, sayfanızı, paylaşımınızı beğenen paylaşan kişilere yöneliniz. O kişilerin genel paylaşımlarını inceleyebilirsiniz ve bir sonraki yazınız ve paylaşımınız o kişilerin odak noktalarına doğru olur.

Düzenli Analiz

analiz facebook

Hangi yayınların Facebook’daki erişiminizi ve katılımınızı artıracağını tahmin edebilmek mi istiyorsunuz? Önce Facebook sayfanızdaki Analiz sekmelerine göz atın. Ve bu istatistikleri düzenli olarak kontrol etmeyi unutmayın.

Her yayının erişimini (yayınlanan kişilerin sayısı) ve beğenme, paylaşım ve yorum sayısına bakın. Bunu düzenli olarak yaparsanız, kalıpları fark etmeye başlarsınız. Kitlenizin nelere daha çok ilgi gösterdiğini bu analiz bölümünde kolay bir şekilde anlayabilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

facebook dikkat

Facebook’ta bir paylaşımın başarılı olup olmamasına sayısız şeyden kaynaklanabilir: yazının uzunluğu, yazının konusu ve paylaşımı yaptığınız haftanın günü. Bunların önemsemediğiniz zaman başarı gelmesi baya zordur. Gelme ihtimali vardır ama kesinliği yoktur. Başarınızı tam olarak kontrol edemez veya tahmin edemezsiniz. Bununla birlikte, önceki yayınların yönlerini analiz etmek, kitleniz için neyin işe yaradığına dair bazı ipuçları vermelidir (ve neyin olmaması gerektiğini bizlere öğretir.)

Yayınınızın Zamanı ve Günü

facebook zaman

Bu olayı dizi günlerine benzetebiliriz. Çok reyting alan bir dizinin olduğu günde diğer dizilerin reytingi baya düşüktür. O güne kimse dizi koymak istemez. Yazıda da aynı şeyler geçerlidir aslında. Yazınızın zamanlaması önemli. Bazı saat dilimlerinde (geceleri olduğu gibi) rekabet düşük olacaktır. Diğer zaman aralıklarında izleyicileriniz daha fazla kullanılabilir ve katılım gösterecek ancak daha fazla rekabet olacak. Bu, hangi gün ve saatin en etkili olacağı konusunda bir meseledir. Bu kesinlikle kitleye bağlı olarak değişmektedir. Kimi siteler hafta içi trafik çekerken kimisi de hafta sonu trafik çekmektedir.

Yazının Konusu

Dikkat etmemiz gereken diğer hususlardan biri de yazacağımız yazının konusudur. Konuyu seçerken dikkat etmemiz gerekir. Merak uyandırıyor mu? Eğer merak uyandırmıyorsa kimse linke tıklayıp da yazınızı okumak istemez. Yani konuyu seçerken ilgi çekici konular bulmaya özen gösteriniz.

Resim ve Videolarla Zenginleştirin!

Yayınların erişimini ve etkileşimlerini farklı illüstrasyonlar, fotoğraflar ve videolarla da incelediğinizden emin olun. Resimli videolu yayınlar sosyal medya platformunda daha çok ilgi çekmektedir. Yazılarınızın ilgi çekmesini istiyorsanız linkini paylaşmadan önce yazı linkinin altına komik videolar ilgi çekici resimler koyabilirsiniz. Sitenize girişlerin ve sayfanıza olan etkileşimin arttığını fark edeceksiniz.

Yazdıklarımızı özetleyecek olursak

Facebook gibi sosyal medya platformunda başarılı etkileşimli bir sayfaya sahip olmak istiyorsanız yapmanız gereken düzenli analiz, paylaşımlarınızda ilgi çekici postlar bulmalısınız. Son olarak da yazınızı ya da her hangi bir paylaşımınızın gününü saatini çok iyi belirlemeniz gerekir. Rakiplerinizin kurbanı olmayınız .

Yorum yapın