Akıllı Telefon Bataryası Nasıl Doğru Şarj Edilir?

Akıllı Telefon Bataryası Nasıl Doğru Şarj Edilir?

Akıllı telefon bataryası risk içeren ve ölümle sonuçlanan tehditlere yer edinilen bir gereçtir. Akıllı telefonlar batarya olmadan çalışmazlar. Her telefon üreticisi üretilen telefon modeline göre en uygun batarya modeli ve mAh’sini belirler ve en uygun olan batarya kullanılır. Dışarıdan alınan yan sanayi bataryalar her ne kadar aynı mAh gücünü kullanıcıya sunsa da geçirilen her süre tehdit olarak algılanır. Öncelikle batarya orijinal olmalıdır. Akıllı telefon şarjları edilirken orijinal batarya harici, orijinal şarj aletleri kullanılmalıdır. Aksi yönde orijinal olmayan şarj aleti tercih edilirse yine mAh gücü tutsa dahi akıllı telefona kalıcı zararlar verme gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Akıllı Telefon Şarj Etme Süresi

Halk arasında bilinen yanlışlar arasında akıllı telefon şarjı %100 dolduktan sonra gücü kesmek yönündedir. Bu halk arasında yaygınlaşmış bir efsane olmakla beraber, kullanılan orijinal ürünler telefon bataryası %100 dolduktan sonra gücü otomatik olarak keser ve harici elektrik harcamasını, akıllı telefon ve bataryaya aşırı güç yüklenmesini engeller. Akıllı telefonlar %100 şarj olmadan güçten kesilmemeli, %100 dolduktan sonra ortalama 1-2 saat pilde bırakılsa da sorun teşkil etmemektedir.

Yeni Alınan Akıllı Telefonun Şarj Etme Süresi Nedir?

Yeni alınan akıllı telefonların ortalama 12 saat şarj etme süresi bulunmaktadır. Bu halk arasında bilinen bir diğer yanlıştır. Öncelikle yeni alınan akıllı telefon içerisindeki batarya gücü %0 olana dek kullanılmalı ve şarj etme sürecine daha sonra girilmelidir. Ortalama olarak %0 ya da %20 Aralığında şarj edilebilir. Telefon yine %100 olduktan sonra güçten kesilerek kullanıma sorunsuz şekilde devam edilebilir.

Orijinal Batarya ve Şarj Cihazı Nasıl Anlaşılır?

Orijinal batarya ve şarj cihazları, telefon üreticisi firmanın yetkili servislerinde bulunmaktadır. Üzerindeki bandroller den orijinal olup olmadığı anlaşılabilir.

Yorum yapın