CallerPic Bilinmeyen Numaralar servisi
Exif Data Nedir? Nasıl Silinir?
blank

Özellikle de son zamanlarda oldukça sık bir şekilde adını duyduğumuz exif verisi aslında hayatımıza yeni giren bir şey değildir. Exif data nedir? Exif verisi çektiğiniz fotoğrafların içerisine yerleşen o ana ait çekim bilgileri, pozlama değerleri, konum – koordinat bilgisi gibi verilere denilmektedir. Çeşitli sitelere yüklenen fotoğraflara özel exif gösterici yazılımlar veya web siteler ile baktığınız zaman çekim yapılan cihaz hakkındaki bilgilere, koordinat bilgilerini ve benzeri birçok veriye ulaşabilmeniz mümkün.

Exif verisinin bir fotoğraf içerisine yerleşebilmesi için çekim yapılan cihazın bunu destekliyor olması gerekmektedir. Bu sayede çekim saati, çekim yapılan bölge gibi birçok detaya bu şekilde ulaşabilmeniz mümkün.

Exif Data Nasıl Engellenir?

Yie bu verilerin çekim yaptığınız fotoğraf içerisine girmesini engelleyebilmeniz de mümkün. Peki daha önceleri bizim hayatımızda pek karşılaşılmıyorken son dönemlerde neden bununla karşılaşıyoruz? Bunun cevabı basit. Android telefonlar veya akıllı telefonlar diyelim artık çekim yapmaya kalktığınız zaman fotoğraf içerisine exif verilerini ekliyorlar. Yine telefonunuzu ilk satın aldığınız zaman fotoğraf uygulamasını açarsanız exif verisi kaydedilsin mi? Gibi bir soru soracaktır. Siz buna hayır derseniz artık exif verisi kayıt edilmeden fotoğraflar çekebilirsiniz. Ancak birçok kullanıcı bunu okumadan direkt olarak evet diyor ve onaylıyor ve bu durumda da çekim yapılan fotoğraflar içerisine exif verisi eklenmektedir. Yine bu işlemi fotoğraf çekme yazılımınızın ayarlarına girerek iptal edebilmeniz de mümkün veya özel yazılımlar kullanarak iptal etme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Exif Verisi Nasıl Silinir?

Çekim yaptığınız birçok fotoğraf içerisine eğer exif verisi yerleşmiş ise bu tehlikeli bir durumdur çünkü Facebook gibi sosyal medyalara yüklediğiniz fotoğraflar sizin gizliliğinizi açık etmektedir. Exif Remover gibi web siteleri üzerinden veya programlar üzerinden bu verileri silebilirsiniz. Bunun içinde siteye girerek veya yazılımı açarak exif verisi bulunan fotoğrafı seçmeniz ve silme işlemini gerçekleştirmeniz yeterlidir. Sonrasında veri olmadan fotoğrafı indirebilirsiniz ve dilediğiniz web sitesine yükleyebilirsiniz. Bu nedenle exif verilerine mutlaka dikkat etmelisiniz.

Yazı içeriğinde bulabileceğiniz bilgiler

01 Nisan 2017 tarihinde kategorisine eklendi. 1728 kez okundu
blank
Bize Yazın