Elektrik Motorları İçin Rulmanlar

21. yüzyılda, elektrik motorları gittikçe daha verimli hale geliyor. Ancak, bunlar için gereksinimler fazlasıyla sıkılıyor. Standartları izleyen herkes, özellikle de rulmanlar konusunda, elektrik motorunun tüm bileşenlerinin kalitesini ve güvenilirliğini akılda tutmanın önemli olduğunu bilir. Rulman tasarımı, motorun ne kadar güvenilir olduğunu, ne kadar çabuk yıprandığını ve performansının yüksek olup olmadığını büyük ölçüde etkiler.

Elektrik Motorları ve Yatakları

Yatak, herhangi bir elektrik motorunun ana bileşenlerinden biridir, çünkü bunun içinden mahfazaya bastırır ve rotor mili yüklerini aktarır. Ve sadece rulmanlar sayesinde, yük altında motor çalışırken stator ve rotor arasında sabit ve doğru bir sabit hava boşluğu bulunmasıdır. Bu nedenle, doğru yatakları seçmek çok önemlidir.

Çünkü, sürtünme kayıplarını en aza indirerek mümkün olan en yüksek verimi sağlamak için uygun boyutta, tipte ve tasarımda olmalıdır. Ayrıca, düşük güçlü motorlarda böyle olabilir. Ancak, herhangi bir motor için, normal çalışma koşullarında tüm iş yüklerine dayanabilecek en uygun tipte ve mümkünse yeterince yüksek kaliteli yatakların hemen monte edilmesinin daha iyi olduğunu söylemek doğru olacaktır. Yataktaki hafif bir arıza bile büyük bir dizi problemi ve arızayı ilgili ekipmanın çalışmasında çekebilecek büyük güçlü motorlar hakkında sorun yapabilir.

Bu, üretim sürecinin bozulmasına ve karmaşık ve pahalı tezgahların ve makinelerin ekonomik olarak zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle, güçlü elektrik motorlarında, durumu ve kolay bakımı kontrol edebilme kabiliyetine sahip, yüksek kalitede, yatakları kolay sökülüp takılması basit ve çok arzu edilen güvenilir yatakların kullanılması kritik önem taşır ve gereklidir.

Bir kaplin aracılığıyla doğrudan “tahrik” kurulumunda çalışan bir elektrik motoru olduğunu varsayalım. Şanzıman konfigürasyonu burada uzunlamasınadır, bu nedenle, motor tahrikli sistem kendi desteğine sahip olduğundan, yatak üzerindeki ve motor muhafazasındaki yatağın radyal yükü o kadar büyük değildir. Ancak, motor kasnağına bir kasnak monte edildiğinde bu motoru kayış tahrikli ekipmana yeniden takma kararı verilirse ne olur?

Bu durumda, rulmanlar üzerindeki radyal yük önemli ölçüde artacaktır ve bu koşullar altında, böyle bir yük için tasarlanmayan rulmanlar kolayca başarısız olabilir. Sistem normal ve kararlı bir şekilde çalışamaz. Son yıllarda, rulmanların gelişimi ve üretimi ilerleme kaydetmemiştir. Bilhassa dikkat çeken husus, yatak malzemelerinin ve teknolojinin, yatakların yanı sıra yağlama yönünde de hassas bir şekilde işlenmesindeki başarılarıdır. Ayrıca, halkalar, makaralar ve bilyalardaki yuvarlanmalar günümüzde daha iyi yüzeylere sahiptir, bu da sürtünmeyi azaltır ve bu nedenle gürültüyü azaltır ve enerji kayıplarını azaltır.

Daha iyi yağlayıcılar rulmanları gerçekten dayanıklı kılar ve motorları erken aşınmaya karşı daha güvenilir ve dirençli yapar. Çarpıcı bir örnek, en yeni yüksek hızlı elektrikli trenlerin çekiş motorlarıdır. En yeni neslin trenleri doğal olarak AC çekiş motorlarının kalitesi ve güvenilirliğine yüksek talepler getiriyor. Tüm yatakların çoğu, özellikle de yüksek hızlı motorlarda, elektriksel erozyona maruz kalmaktadır. Bu yıkıcı olgunun nedeni, başıboş akımların yatak içinden akmasıdır.

Akım ne kadar yüksek ve maruziyeti ne kadar uzun olursa, yatağa verilen hasar da o kadar büyük olur. Zaman zaman ortaya çıkan elektrik yayları, yuvarlanma yollarında ve yuvarlanma gövdelerinde küçük kraterlerin oluşması sonucu aşınmaya neden olarak erozyona neden olur.

Rulmanlardaki seramik haddeleme gövdelerinin yanı sıra, plazma püskürtmeyle uygulanan bir dielektrik kaplama, erozyon sorununu gidermeye yardımcı olur. Seramik tabakaya bir sızdırmazlık akrilik reçine uygulanır. Yüksek hızlı trenlerin çekiş motorları için bu önemlidir. Reçine, yatağı, bileşikleri yıkarken kullanılan buhar ve alkali deterjanların zararlı etkilerinden korur.

Herhangi bir yatağın ömrünü uzatmak için önemli bir faktör yeterli bir yağlama rejimidir. Yağlama maddesi, yuvarlanma elemanlarına yeterli miktarda nüfuz etmelidir. Hesaplamalı akışkanlar dinamiği ve sonlu elemanlar analizi yağlayıcı dağılımını optimize etmeye ve dayanma dayanımını korumaya yardımcı olur. Elbette bu, ünitenin ömrünü uzatacak, ancak yatak doğru monte edilmişse, monte edildiği motorun çalışma koşullarına uygun olacaktır.

Not: Genellikle rulmanların ekonomik maliyetlerini optimize etmek için tüm ekipmanın planlı bakımı, diğer parçaların bakım çizelgesi ile koordine edilir. Bunu yapmak için, eğer mümkünse, etkili contalar ve bunları yağlamanın en iyi yollarını kullanarak elektrik motorlarının yataklarının yağlama aralıklarını doğrudan uzatın.

Yorum yapın