E-SIM (eSim) Teknolojisi Nedir?

Akıllı telefonlar, bilgisayarlar, tabletler derken; sim kartlarda köklü bir değişim olmasını hiç aklınıza getirmediniz mi? Her zaman farklı bir teknolojiyle kullanıcılara eşsiz bir kullanım alanı sunan teknoloji firmaları, E-SIM Kart ile artık farklı bir boyuta geçmeyi planlıyor. E-SIM, ilk olarak 2013 yılında adından söz edilen, GSMA firması tarafından da piyasaya sürülen bir kullanım kolaylığıyla birlikte ilk başlarda adından söz ettiren ancak belli başlı bir destek görmediği içinde geri planda kalan bir yapıya ulaşmıştır. Mevcuttaki en küçük Sim Kart olan Nano SIM Karttan bile daha küçük boyutlarda olan E-SIM Kart sayesinde, birçok kolaylığa ulaşabilmeniz planlanmaktadır. Ana karta bağlı olarak üretilecek olan, numara veya operatör değişikliklerinde de problem yaşamayan; her zaman çalışacak bir ürün olacağından dolayı artık sim kart taşıma veya çıkarıp takma gibi bir durumda söz konusu olmayacaktır.

E-SIM (eSim) Teknolojisi Nedir?

E-SIM teknolojisi, akıllı telefonların ana katına gömülü olarak sunulacak olan, SIM Kart görevi görecek farklı bir işleve sahip olan, tüm operatörlerle anlaşmalı olması sayesinde de, sinyal alma konusunda problem yaşatmayan bir teknoloji olarak sunulmaktadır. Dünyanın önde gelen teknoloji firmalarından olan Microsoft, Qualcomm ve Intel’in çalışmaya devam ettiği bu teknolojiyle birlikte, farklı operatörlerin sunduğu farklı sim kart problemi ortadan  kaldırıp, telefonlarınıza sadece sinyal değişikliği sağlanarak kullanım kolaylığı sunulması amaçlanmaktadır.

E-SIM ile İlgili Yenilikler Neler?

Kullanım alanıyla birlikte farklı yenilikleri sorunsuz olarak insanların kullanımına sunacak olan eSIM sayesinde, hayatımıza farklı bir yenilik geliyor. Bununla birlikte, sim kart devrini de kökünden kapatacak olan eşsiz bir kullanım algısı yaratacak olan eSIM, şu yeniliklerle birlikte geliyor.

– Değiştirilebilir Sim Kart devri sona erip, telefonuna gömülü sim kart dönemine geçilecek,

– SIM Kartların getirdiği maliyeti düşürerek, daha ulaşılabilir bir hal alacak,

– Sinyal konusunda tüm operatörlerde aynı kalite olması beklenenler arasında,

– Akıllı telefon aldığınız zaman, yeni bir sim kart alma zorunluluğu ortadan kalkacak,

– Daha hızlı operatör değişimi ve kullanım avantajları gibi farklı deneyimler de sunacaktır.

Hayatımızı Nasıl Kolaylaştıracak?

Farklı operatörlere geçmenin zorluklarından bahsetmeye gerek bile yok. İnsanların sorun yaşadığı durumların başında gelen bu unsur, e-sim ile tarihe gömülecek. Çünkü artık operatör değişmek, sizlere sunulan fiyatların yüksekliğinden şikayet etmeniz gibi unsurların tamamı ortadan kalkacağı gibi; artık yeni bir sim kart alma gibi bir derdiniz de olmayacak. 5G teknolojisi üzerinden sinyal almanızla birlikte, tüm operatörlerin artık daha rahat bir kullanım sunması beklenirken, aranılan özellikler tamamen kullanıcılar tarafından sunulacak olan rahatlıklarla alakalı olacaktır. Bunun haricinde problem yaşamadan değişim sağlamakta kolaylaşacaktır. Ayrıca, akıllı telefon fiyatına hem sim kart, hem akıllı telefon alacağımız dönemlere girmemizle birlikte, rahat bir dönem bizleri bekliyor. Bayilere yalnızca isteyenlerin gideceği dönemle beraber, hayatımızın kolaylaştığını da söyleyebiliriz.

Ne Zaman Aktif Olarak Kullanılmaya Başlayacak?

Bu kadar fazla rahatlık ve kolaylık sunmasın yanı sıra; 2013 yılında ilk defa adından söz ettiren bu teknoloji, 2019 yılı içerisinde kullanılmaya başlanacak gibi görünüyor. Henüz kesin bir tarif verilememsine rağmen, 2018’in ilk çıktığı zamanlarda işaret edilmesinin ardından, yapılacak olan geliştirmelerin tamamlanmasıyla birlikte, yeniçağa adım atmamız da kolaylaşacaktır. Her zaman beklenen bir teknoloji olmasıyla dikkat çekecek olan bu farklı unsurları bir araya toparlayan eSIM özelliği, yakın dönemde hayatımıza girecek.

Yazı içeriğinde bulabileceğiniz bilgiler

Yorum yapın