E-Ink Ekran Teknolojisi Nedir? Ne Gibi Ayrıcalıklar Sağlar?

Akıllı telefonlarda yaşanan gelişim süreci bu alanda kullanılan birçok teknolojik ürününde bir hayli gelişmesine neden oldu. Artık akıllı telefon çeşitlerinin sürekli olarak artması ve bu teknolojinin dönemin en çok ilgi duyulan teknolojilerinden biri olması akıllı telefonlar için geliştirilen ürünlerinde özelliklere göre çeşitlenmesini sağlamaya başladı.

Bu noktada en çok ilgi çeken teknolojilerden biri ise ekran teknolojileri oldu. LCD ekran teknolojisi sonrasında OLED teknolojisi ardından AMOLED şimdilerde ise kavisli AMOLED ekranlar derken akıllı telefonlarda kullanılan ekran çeşitleri sürekli olarak artmaya başladı. Apple, Samsung gibi akıllı telefon devleri tarafından tercih edilen ekran türleri olarak OLED ve LCD ekran panelleri bu alanda çok bilinen teknolojiler olarak öne çıkıyor elbette. Fakat birde bunun dışında çok fazla bilinmese de yine de bu alanda kendisine yer bulmuş olan be diğer ekran teknolojilerine göre belli başlı ayrıcalıkları bulunan ekran teknolojileri de yok değil. İşte bu ekranlardan birisi de E-Ink Ekran.

Nedir Bu E-Ink Ekran?

Aslında bu teknoloji daha çok okuyucu tabletler olarak bilinen e-kitaplarda kullanılan bir teknoloji. Fakat son dönemde birçok akıllı telefon markası tarafından da sunduğu ayrıcalıklar nedeniyle E-Ink Ekran sisteminin tercih edilmeye başlanan teknolojiler arasında gösterildiğini de söylemek gerekiyor. Gelelim bu ekranların özelliklerine.

E-Ink ekranları genel olarak iki renk sistemine sahip. Bu ekran teknolojisinde renk kapsülleri yer almakta. Beyaz ve siyah renk kapsülleri üzerinden çalışan teknolojide pozitif ve negatif elektrik akımlarına göre çalışım sağlanıyor.

Pozitif elektrik akımlarında siyah kapsüller ekran yüzeyinin üstüne çıkarak beyaz kapsüllerin önüne geçiyor. Tam tersi durumda negatif elektrik akımında ise beyaz renk kapsülleri öne çıkıyor. Hem beyaz hem de siyah renk kapsüllerinin bu hareketi sonucunda ise E-Ink Ekran üzerinde görüntü elde edilmesi de sağlanmakta.

Peki Neden Özellikle Okuyucu Tabletlerde E-Ink Ekran Kullanılıyor?

Gelelim özellikle okuyucu tablet modellerinde neden E-Ink Ekran tercihi yapıldığına. Bu konuda sorunun cevabı oldukça basit. İlk olarak beyaz ve siyah renk kapsüllerinin bulunması ve sadece bu renk düzeni üzerinden görüntü elde edilmesi yazı görüntüleri için çok daha net görüntü elde edilmesi sağlanıyor. Ayrıca yazı görüntüleri ön plana çıktığı için tablet üzerinden çok daha rahat bir şekilde yazıları algılayabiliyorsunuz.

Bunun dışında E-Ink Ekran teknolojisinin diğer ekran teknolojilerine göre daha farklı artı yönleri de yok değil. En çok kullanılan ekran teknolojilerinden biri olan OLED ekranlarla karşılaştırarak durumu açıklayalım. Şimdi E-Ink Ekranlarda genel olarak sabit görüntü teknolojisi uygulanmakta. Yani şöyle ki kullanıcı ekrandaki görüntüyü değiştirmediği sürece ekranda sabit kalan görüntü herhangi bir enerji harcamıyor.

Ekranın enerji harcamaması sayesinde sayfa değişimi yapmamanız durumunda ekran herhangi bir enerjiye ihtiyaç duymuyor. OLED ekranlarda ise sürekli enerji tüketimine deva edildiği için performans konusunda E-Ink Ekran çok daha başarılı. Zaten bu nedenle okuyucu tabletlerin şarjları saatlerce gidebiliyor. Ayrıca E-Ink Ekranların yüksek ışıklı ortamlarda bile net bir şekilde yazıları gösterebiliyor olması yine OLED ekranlara göre bu ekranların daha çok tercih edilmesine neden oluyor.

Neden Akıllı Telefonlarda E-Ink Ekran Çok Tercih Edilmiyor?

Peki bu kadar ayrıcalıkları varsa neden E-Ink Ekran akıllı telefonlarda en çok kullanılan ekran değil? Aslında bu sorunun cevabı da oldukça basit. Bu tip ekranlar sadece iki renk üzerinden siyah ve beyaz üzerinden çalışmakta. Bu nedenle çok daha fazla sayıda renk kullanımı yapan akıllı telefonlarda bu ekranın kullanılmasının uygun görülmediğini de belirtelim.

Her ne kadar son dönemde renkli versiyonları da olsa şimdilik böyle bir soru mevcut. Bunun dışında E-Ink Ekran teknolojinin genelde uzun süre sabit görüntüde kalması gereken (kitap okuyucu tabletler gibi) teknolojilerde tercih edildiğini de söylemek gerekiyor. Sürekli görüntü değişimi yapılan akıllı telefonlarda ekranın değişim hızı konusunda E-Ink Ekran performans sorunları ortaya çıkarabilmekte.

Yazı içeriğinde bulabileceğiniz bilgiler

Yorum yapın