E – Devlet Üzerinden Ücretsiz Kredi Puanı Sorgulaması

Türkiye ekonomisi hemen her dönem çalkantılı süreçlerden geçiyor. Buna bağlı olarak vatandaşların da ekonomik durumları ve dolayısıyla kredi puanları etkileniyor. Kredi puanları vatandaşların bankalar gözündeki değerini belirliyor Bugüne kadar Kredi Kayıt Bürosu’na bağlı olarak faaliyet gösteren Findeks üzerinden belirli bir ücret karşılığı öğrenilebilen kredi puanı ve risk raporu artık e – devlet kapısı üzerinden ücretsiz olarak sorgulanabilecek. Buna bağlı olarak her vatandaşın ayda 1 kez ücretsiz risk raporu talep hakkı olacak. İlk talebi yaptıktan sonra bir ay geçmeden herhangi bir şekilde ikinci bir rapor talep edilemeyecek. Kayıtlı raporlar yine e devlet üzerinde görüntülenebilecek.

Risk raporu ve kredi puanı başvurunuzu e devlet sistemi üzerinden yaptıktan bir süre sonra cep telefonunuza gelen özel şifre ile yine e devlet sisteminden yönleneceğiniz Türkiye Bankalar Birliği uygulaması üzerinde görüntüleyebilecek siniz.

E – Devlet’te Kredi Notu Sorgulaması Nasıl Yapılır?

TC kimlik numaranız ve şifreniz ile e devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra arama kısmına ‘risk raporu’ yazmanız yeterli olacak. Açılan ekranda ‘Risk Merkezi Raporu Başvurusu’ seçeneğine tıkladıktan sonra sistem sizi ilgili ekrana yönlendirecek ve başvurunuza buradan devam edebileceksiniz.

kredi notu sorgulama

Daha önce aldığınız bir rapor olması durumunda bu raporu da görüntüleye bileceğiniz bu ekranda sağ üst köşede yer alan ‘Yeni Başvuru’ butonuna tıklayarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

kredi notu nasıl sorgulanır

Bu aşamadan sonra sistem size hangi raporu istediğinizi soracak. Buradan da üstte yer alan ‘Kredi Limit ve Borç Bilgileri Raporu’nu seçerek devam edebilirsiniz.

kredi risk raporu

Sonraki ekranda TC Kimlik Numaranız, adınız soyadınız ve cep telefonu numaranızın bulunduğu bir doğrulama ekranı ile karşılaşacaksınız. Buradaki bilgilerin doğruluğu çok önemlidir. Cep telefonunuz hatalıysa düzeltmeyi unutmayın çünkü raporu görüntüleye bilmeniz için gerekli olan şifre SMS yoluyla bu numaranıza iletilecek. Eğer numaranızı değiştirmek isterseniz e devlet üzerinde ‘İletişim Seçenekleri’ bölümünü kullanabilirsiniz.

e-devlet kredi notu

Eğer bilgileriniz doğruysa devam edebilirsiniz. Bu aşamadan sonra başvurunuzun alındığına ve şifrenizin cep telefonunuza iletileceğine dair bir bilgi ekranı ile karşılaşacaksınız. Eğer durum böyleyse sizin için her şey yolunda demektir. Bu andan itibaren yapmanız gereken beklemek olacak. Muhtemelen birkaç saat içinde cep telefonunuza şifreniz iletilecek ve raporunuzu görüntüleye bileceksiniz.

edevlet kredi puanı

Cep telefonunuza şifreniz iletildikten sonra 1 ay boyunca görüntüleye bileceğiniz raporunuza erişebileceksiniz. Yine e devlette aynı sayfaya girdikten sonra açılan ekranda ‘Raporu Görüntüle’ butonuna tıklamalısınız. Bunun ardından e devlet sistemi sizi Türkiye Bankalar Birliği’nin sistemine aktaracak. Aşağıdaki gibi bir sayfayla karşılaşacaksınız ve cep telefonunuza SMS ile gelen şifreyi burada kullanarak raporunuzu görüntüleye bileceksiniz. Gerekli alanları doldurduktan sonra tek yapmanız gereken şifreyi girmek olacak. ‘Rapor Görüntüle’ butonuna tıkladıktan sonra ise raporunuz bir PDF olarak açılacak. Ardından tekrar SMS şifrenizi girerek rapora erişebileceksiniz.

edevlet puan sorgulama

Kredi Limit ve Borç Bilgileri Raporu Ne İşe Yarar?

E devlet üzerinden edinebileceğiniz bu rapor herhangi bir resmi kurumda işe yarar nitelikte değildir. Bilgi edinme amaçlıdır ve mevcut durumunuzu daha net görebilmenizi sağlar. Findeks üzerinden çekilen raporlara göre daha karmaşık bir ara yüze sahiptir. Ancak tamamen ücretsizdir ve hemen hemen aynı bilgileri içerir. Devletin sistemleri üzerinde çalıştığı için güvenilirdir ve kişisel bilgilerinizin çalınma ihtimali pek yoktur.

Yazı içeriğinde bulabileceğiniz bilgiler

Yorum yapın