Dünyanın En Eski Suyu Keşfedildi

Dünyanın En Eski Suyu Keşfedildi

Dünya tarihinin her aşamasında insan yaşamının olmadığı bilinen bir gerçek. Dünyanın bilim insanları tarafından düşünülen tahmini yaşına bakacak olursak insan yaşamı aslında çok daha kısa süre önce başlamış olarak gösteriliyor. Tabi bu durum Dünya tarihinin de en çok önem verilen konulardan biri olmasına neden olmakta.

Dünya üzerinde bizden önce ne tür canlılar yaşadı? Dünya yüzeyinde ne gibi oluşumlar var? Dünya genelinde var olan maden türleri neler? Gibi birçok soru günümüz teknolojisiyle beraber bile net olarak cevaplarına kavuşturulmuş sorular değil. Zira her ne kadar Dünya’nın tamamı keşfedilmiş şeklinde düşünülse de aslında her yeni gün yeni bir keşif ile daha karşı karşıya kalabiliyoruz.

2 Milyar Yaşında Su Bulundu

Bu noktada en son keşiflerden birisi de şu ana kadar Dünya tarihinde bulunmuş olan en eski su oldu. Dünya’nın var olan en eski sularından biri olarak dikkat çeken suyun ise yaşı tam olarak 2 milyar.

Kidd Creek maden çalışmaları sırasında araştırmacılar tarafından keşfedilen su birikintisinin incelenmesiyle beraber ortaya çıkan gerçekle beraber suyun 4,5 milyar yaşında olan Dünya’nın ilk dönemlerine ait 2 milyar yıl yaşında olduğu belirtildi. Suyun özellikleri ise yine araştırmacılar tarafından ortaya çıktı. Zira yapılan araştırmalara göre suyun aslında başka bir su tabakasına ait olabileceği belirtildi.

Su Dünyanın Alt Katmanlarından Geliyor

Araştırmaya göre suyun Dünya’nın çok daha alt tabakalarından geldiği açıklandı. Alt tabakalardan gelmesine rağmen henüz detayları net olarak öğrenilemeyen suyun içilebilir olarak derecelendirilmesi de bir başka ilginç detay olarak karşımıza çıkıyor. Tüm bunlarla beraber suyun kaynağını neresi olduğu ve tüm özelliklerinin neler olduğunu belirmek için ise hala bilim adamlarının da çalışmalarının devam ettiği de belirtiliyor. Yapılan çalışmasının sonuçları belki de Dünya hakkında yepyeni bilgileri ortaya koyacak.

Yorum yapın