Bilim Adamları Yaşlanmayı Geriletecek Sistemler Üzerinde Çalışmaya Başladı

Bilim Adamları Yaşlanmayı Geriletecek Sistemler Üzerinde Çalışmaya Başladı

Tarih boyunca simya dönemlerinden bu yana insanların en çok önem verdiği konulardan birisi daha uzun yaşamak ve yaşlanma etkilerini azaltmak olarak gösterilebilir. Günümüzde de teknoloji ile beraber kullanılan tüm sistemler ne kadar geliştirilirse geliştirilsin çok eski tarihlerden beridir merak edilen ve üzerinde çalışan bu konular hakkında ise henüz net çalışmalara ulaşılamadı. Belki yaşam standartlarının çok daha yükselmesi ve sağlık sektörünün de çok daha yüksek teknolojilerle buluşması hem hastalıkların tedavisinde hem de insan ömrünün kalitesinde oldukça olumlu etkiler yapmaya başladı.

Fakat tüm bunlara rağmen her ne kadar hastalıkların tedavileri için yeni yöntemler bulunsa ve insanlar daha kolay tedavi edilebilse bile yapılan tüm çalışmalara rağmen yaşlanma etkisini ortadan kaldıracak ve organları kendi kendisine yenileyecek sistemler henüz bulunamadı.

Yaşlanmanın Etkisini Ortadan Kaldıran Kök Hücre Yöntemi

Bununla beraber hala yaşlanma etkisini ortadan kaldıracak olan birçok çalışmada yapılmaya devam ediyor. Bilim insanları tarafından bu konuda yapılan son çalışma ise yaşlanma önlenmesi konusunda yeni bir umut oldu. Salk Biyolojik Araştırmalar Enstitüsü merkezinde yapılan çalışmalarla beraber yaşlanma etkisini ortadan kaldıracak olan yeni bazı gelişmeler elde edildi.

Bilim adamlarının yaptığı çalışmada kişilerin yine kendi kök hücreleri kullanılarak ve hücrenin yenilenme özelliklerini kullanarak yaşlanan hücreler yaşlanma etkisinin geri döndürülmesi başarılı bir şekilde gerçekleştirildi.

Fare Deneylerinde Başarı

Her zaman olduğu gibi yine ilk olarak fareler üzerinde yapılan denemelerle beraber ortaya çıkan gelişmeler sonrasında yaşlanmış olan farelere verilen kök hücrelerin farelerde oluşan yaşlanma etkisini büyük oranda geriletmeyi başardığı da belirtildi. Yaşlanma etkisinin farelerde geri döndürülebilmesi ve farelerde görülen hastalıklarında bu deney sonrasında azalması ise kök hücre deneyini bir kez daha gündeme getirmiş oldu.

Tabi tüm bunlarla beraber deneylerin insanlar üzerinde kullanılmasının nasıl bir etki yapacağını da şimdilik söylemek oldukça zor. Bilim adamalarına göre yaşlanmanın önüne geçecek olan bu kök hücre çalışmasının insanlar üzerinde denenmesi için daha uzun süre testlere devam etmek gerekiyor. Fakat tüm bu gelişmelere bakacak olursak yakın gelecekte yaşlanmayı önceleyecek ilaçları görebilmemiz mümkün olabilecek gibi.

Yorum yapın