DeX Nedir? Ne Amaçla Kullanılır?

DeX, Samsung Galaxy S8 akıllı telefonlarını monitörlere bağlayarak, telefonları masaüstü formatında çalıştırmak için kullanılan bir akıllı telefon aksesuarıdır. Telefonları bilgisayar kullanımına dönüştüren DeX cihazının üzerinde Ethernet girişi, HDMI girişi ve USB Type-C girişleri bulunmaktadır. Aynı zamanda DeX ile akıllı telefon şarj edilebilmektedir.

DeX İle Samsung Rakiplerini Geride Bırakacak

Samsung yeni seri ürünleriyle beraber adeta teknoloji dünyasına damgasını vurdu. Markanın yeni nesil akıllı telefonlarının tanıtılmasının hemen ardından akıllı telefonlar için geliştirilen yeni nesil teknolojilerde ortaya çıktı. Sadece akıllı telefonları değil beraberinde gelen aksesuarlarıyla beraber de teknoloji dünyasında gündem olması beklenen Samsung’un en çok konuşulan cihazı ise DeX cihazı oldu. Telefonla beraber gelen aksesuarın özellikleri ise akıllı telefon dünyasında birçok ilke imza attıracak. Peki DeX tam olarak nasıl bir ayrıcalık sağlıyor?

DeX ile beraber akıllı telefonunuzu stant üzerine koyarak bilgisayara dönüştürebiliyorsunuz. Sadece stant üzerinde yerleştirmeniz ile beraber bir ekran ile DeX bağlantısı yaptığınızda telefonunuzdan doğrudan bilgisayar kullanımı yapabiliyorsunuz. Kullandığınız monitör üzerinde telefonunuzda yer alan arayüzleri masaüstü şeklinde kullanmanız tek ayrıcalık değil. Bunun dışında aksesuar tüm uygulamalarınızı da masa üstü formatında çalıştırmanızı sağlamakta.

Cihaz üzerinde ise çeşitli bağlantı noktaları kullanılıyor. İlk olarak monitör üzerinde bağlantı kurulabilmesi için yer verilen bir HDMI bağlantı girişi karşınıza çıkıyor. Bunun dışında cihaz üzerinde USB girişleri göze çarpıyor. Ekstra olarak Ethernet girişi bulunan DeX aksesuarı sayesinde Ethernet kablosu kullanarak telefonunuzu internete bağlamanız ve masaüstü görünümünde internet kullanmanız mümkün kılınıyor. Bunun dışında serinin en büyük özelliği telefonları ekstra olarak şarj edebiliyorsunuz. Oldukça başarılı bir aksesuar olarak karşımıza çıkan DeX tüm bu özellikleri ile beraber akıllı telefonunuzu bir bilgisayara dönüştürüp ekranlar üzerinden bilgisayar gibi kullanmanıza olanak sağlıyor.

DeX
DeX özellikleri

DeX Nasıl Kullanılacak?

Öncelikle cihazın HDMI kablosu ile monitöre bağlanması gerekiyor. Monitör olmadığı sürece sadece cihazı ekstra şarj standı olarak kullanabiliyorsunuz. Bunun dışında cihazın üzerinde yer alan telefon bölümüne telefonunuzu yerleştirmeniz gerekiyor. Telefonunuzu alana yerleştirdikten sonra telefon üzerinden sistem başlatılıyor.

Öncelikle Samsung hesabınız ile sisteme giriş yapmanız gerekiyor. Ardından monitör üzerinden akıllı telefonunuzu sanki Windows formatında bilgisayar gibi kullanabiliyorsunuz. Ek olarak DeX üzerine klavye ve Mouse bağlantısı kurabiliyorsunuz. Kısacası tam bir bilgisayar kullanımı sunuluyor. Tüm bu özellikleri ile beraber kesinlikle akıllı telefon dünyasında ses getirecek aksesuar serilerinden biri olması beklenen serinin fiyatları da açıklanmış durumda.

DeX Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Samsung tarafından yapılan açıklama ile beraber DeX cihazlarının satış fiyatı konusunda da bilgiler verildi. En çok kullanılan Samsung aksesuarlarından biri olacağı düşünülen aksesuarın satış fiyatı ise 160 dolar olarak açıklandı. Yapılan açıklama sadece genel fiyat açıklaması. Bunun dışında ülkemizde ne gibi bir fiyat ile satışa çıkacağı ve ne zaman satılacağı konusunda bir bilgi yok. Fakat pek ucuz bir ürün olmayacağını şimdiden belirtelim. 5000 TL gibi rakamlara ulaşan S8 akıllı telefonlarını düşünecek olursak yüksek bir fiyat aralığı beklenmesi de oldukça normal.

Yorum yapın