Bireysel Bankacılık İşlemlerinde Güvenliğimizi Nasıl Sağlarız?

Bireysel bankacılık işlemlerimizi gerçekleştirirken dikkat etmemiz gereken birçok önemli unsur bulunmaktadır. Bu unsurlara dikkat etmediğimiz takdir de bedelini ödeyemeyeceğimiz sonuçlar ile karşılaşabiliriz. Karşılaştığımız bu problemler çoğu zaman güvenliğimiz ile alakalıdır. Kötü niyetli kişiler yani hacker’lar sürekli olarak banka kullanıcılarına saldırı deniyorlar ve bu saldırılara da her gün daha farklı metotlar geliştirerek yenilerini eklemekteler.

Bu metotlara ve bu metotlardan nasıl korunabileceğimize bu yazımızda değineceğiz. Bunlardan en güçlüsü ve en sık uygulanan saldırı yöntemi phishing yani oltalama saldırılarıdır. Oltalama saldırıları banka kullanıcılarına her zaman çok zarar vermiştir.

Phishing Saldırıları

Bu saldırı tiplerinde kötü niyetli kişiler aynı banka sitesinin bir kopyasını oluştururlar ve bu sitenin kopyası ile saldırıya geçerler. Size bu siteyi bir şekilde gösterirler, gerek tıkladığınız bağlantılar üzerinden, gerek size mail atarak hazırladıkları sahte siteye erişim sağlamanızı ve bu site üzerinden bankanıza giriş yapmanızı sağlarlar. Siz bankanıza giriş yaptığınızda parolanız, TC numaranız gibi önemli verileriniz hedef kişilerin eline geçer.

Oltalama üzerine kurulu olan web sitelerinin genellikle isimleri asıl web sitenin isminden az bir fark ile farklıdır. Sitenin adı bankaniz.com ise bankaaniz.com gibi değişik bir alan adı ile site açılabilmektedir ve bu sitenin adına bakarken dikkatsiz davranırsanız oltaya düşebilirsiniz. Phishing saldırılarında en belirgin davranış biçimi budur. Phishing saldırılarından korunmak için güçlü bir antivirüs yazılımı kullanmalısınız. Web Protection özelliğine sahip bir antivirüs ESET, AVAST gibi işinizi fazlasıyla görecektir.

Sizi Arayan Dolandırıcılar

Yine sizi arayan dolandırıcılar da bilgilerinizi zaten çalmış olan kişilerdir. Örneğin adınızı, telefon numaranızı biliyorlar ve sizi arıyorlar. Sizden baba adınızın veya anne kızlık adınızın 2. Veya 3. Harfi gibi bilgileri isteyeceklerdir. Böyle bir durumda karşılarında bulunan panel onlara bu soruyu soruyordur.

Sizden aldıkları bilgiyi de bu panele giriş yapıyorlar ve kredi kartı numaranız gibi daha birçok özel bilgilerinizi öğrenebiliyorlar daha da kötüsü sizin adınıza kredi çekebiliyorlar. Bu gibi insanlar genellikle yurt dışında yaşayan insanlar. Yani araştırılmaları halinde kolay tespit edilmeleri de oldukça zor olmaktadır. Bu gibi insanlara asla bilgilerinizi vermeyin. Böyle bir durumda ise direkt olarak polisi arayabilirsiniz. Kanıt açısından da telefonunuza Call Recorder gibi bir ses kayıt yazılımı kullanabilirsiniz.

Yazı içeriğinde bulabileceğiniz bilgiler

Yorum yapın