CallerPic Bilinmeyen Numaralar servisi
Bixby Nedir? Nasıl Özelliklere Sahip?
Bixby

Bixby, Samsung tarafından Unpacked 2017 etkinliğinde tanıtılmış Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus akıllı telefonlarında yer alan, Samsung’un yeni sanal asistanıdır. Telefonların üzerinde yer alan Bixby tuşu ile kullanılabilen sanal asistanın yapay zeka sistemi öğrenebilir asistan olarak kullanılmakta ve kullanıcılara göre kişiselleştirilebilmektedir.

Bixby Sanal Asistan Teknolojisinde Yeni Soluk

Uzunca bir süredir beklenen Samsung yeni amiral gemisi akıllı telefonları sonunda Unpacked 2017 etkinliğinde tanıtıldı. Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus modellerinin tanıtıldığı etkinlikte telefonların özellikleri ise adeta büyüledi. Telefonların tüm özelliklerini bir kenara koyacak olursak yeni serilerde birçok yeni teknolojiyle de karşılaştık. Bu teknolojiler içerisinde ise en çok ilgi çeken teknoloji kesinlikle Bixby sanal asistanı oldu. Samsung’un kendi adı altında yayınladığı ve tamamını kendisinin geliştirdiği asistan olan Bixby sanal asistanı için tüm detaylarda ortaya çıktı. Öncelikle Bixby sanal asistanının tüm bu özelliklerinden daha detaylı bahsedelim.

Bixby İçin Özel Kullanım Tuşu

İlk olarak asistanın nasıl kullanılacağına dair bazı bilgiler vermek gerekiyor. Bixby sanal asistanının en çok dikkat çeken nokta asistanı çalıştırmak için artık fiziksel bir tuşa yer verilmesi. Doğrudan ses açma tuşlarının alt kısmında yer alan sanal asistan tuşuna basarak Bixby asistanını çalıştırabiliyorsunuz. Bunun için sadece fiziksel tuşları kullanmak değil sesli komut vermeniz de yeterli.

Bixby

Bixby Neler Yapabiliyor?

Kullanımı oldukça kolay olan Bixby sanal asistanının özellikleri de oldukça işlevsel. Öncelikle asistanın Native Language Processing sistemine dahil olması bekleniyor. Bu sistem ile beraber asistan birçok dili destekleyebilecek. Dil desteği konusunda ise bir sınır bulunmayacağı düşünülüyor. Yani yapay zekanın kullanımı sürekli olarak geliştirilebiliyor.

Haliyle dil desteği konusunda da sürekli bir artış sağlanacağı ve hatta Siri’nin bir hayli geride bırakılacağı da belirtiliyor. 22 dil desteğini geçeceği ve sürekli olarak dil desteklerini de arttırmaya devam edeceği bilinen Bixby sanal asistanının ilk aşamada Türkçe desteği ise bulunmayacak. Tabi ki resmi bir açıklama yapılmadı fakat yeni geliştirilen bir sanal asistan olduğu için Türkçe desteğinin bir süre daha gelmeyeceği düşünülüyor.

Asistanın yapabileceklerinin ise bir sınırı yok. Öncelikle Bixby sanal asistanının akıllı telefon üzerinde tüm yapabileceğiniz işlemleri yerine getirebileceğini belirtelim. Sadece sesli komut vererek telefonun içerisinde yer alan hemen her sistemi kullanabileceksiniz. Bunun dışında sanal asistanın yapabileceği daha birçok işlem var.

Akıllı Ev Sistemlerini Kontrol Edebiliyor

Bixby’nin ilk özelliği akıllı ev sistemlerini kontrol edebiliyor olmanız. Evinizde yer alan tüm akıllı cihazlara Samsung Bixby ile bağlanabiliyorsunuz. Sesli komutlar vererek sanal asistanın eşyaları kontrol etmesini sağlayabiliyorsunuz. Tek bir komut ile ışıkları kapatabiliyor ya da benzeri komutlarla beraber akıllı ev eşyalarının çalışıp durmasını sağlayabiliyorsunuz. Akıllı ev sistemleri için oldukça gelişmiş bir teknoloji olan yeni sistemin Apple’ın Homekiti özelliklerini bile geride bırakması bekleniyor.

Bixby

Bixby İle Haritalar, Konum ve Hemen Her Özelliği Kontrol Etmek

Bixby sanal asistanının bir diğer ayrıcalığı ise haritalar özelliği üzerinde aktif bir şekilde ekonum kullanımı yapması. İsterseniz akıllı telefonunuza bir komut vererek sanal asistanın konumunuzu göstermesini sağlayabiliyorsunuz. Bunun yanında istediğiniz kişiye konum göndermek için sadece “…. Kişisine konum gönder” gibi bir komut göndermeniz yeterli oluyor.

Yapay Zeka Kendisini Hissettiriyor

Yeni teknoloji ile beraber öğrenebilen bir yapay zeka sistemi karşınıza geliyor. Bu sayede Bixby her geçen gün sizin için biraz daha iyi tahminler ve her geçen gün biraz daha iyi bir dil özelliği sunabiliyor. Yapay zekanın tek artı sağladığı noktalar bunlar değil. Yüz tanıma teknolojisi ile beraber telefonun kamerasına gösterdiğiniz kişiler eğer Samsung hesabınızda ekliyse doğrudan kullanıcı tanınabiliyor. İsterseniz bu kullanıcıyı arayabiliyor ya da yine sanal asistanı kullanarak mesaj gönderebiliyorsunuz. Yapay zeka kullanımına kanıt olan bir diğer nokta ise ilginç bir özellikle ortaya çıkıyor.

Diyelim ki bir binayı Bixby sanal asistanına gösterdiniz ve asistandan konumunuzu hesaplamasını istediniz. Asistan konumunuzu hesaplayıp size en yakın restoranları, kafeleri ya da marketleri gösterebiliyor. Fakat bu özelliğin sadece Amerika ve Kore içerisinde kullanılabileceği konuşuluyor.

29 Mart 2017 tarihinde kategorisine eklendi. 1743 kez okundu
Bize Yazın