Chrome Eklenti Virüsü Nedir? Nasıl Temizlenir?

Chrome tarayıcısı gün geçtikçe çok daha farklı saldırılara maruz kalmaktadır.  Çünkü Firefox tarayıcısını bile kullanım oranı olarak sollamış durumda. Özellikle de Chrome tarayıcısının geliştiricilere sunduğu geniş eklenti ağı ile beraber oldukça güçlü bir kullanım yelpazesine sahip olmuştur. Firefox tarayıcısı da eklenti desteği sunmaktadır ancak Chrome kadar yetki vermiyor. Bu sebeple de Google’ın ürettiği Chrome tarayıcısına yapılan çeşitli exploit saldırı nedeni ile yüz binlerce kullanıcı bu durumdan mağdur olmaktadır.

Chrome Gizliliğinizi Koruyamıyor

Mağduriyetlerden ziyade her kullanıcının gizlilik bilgileri de birer açık haline gelmektedir. Nedir bu eklenti virüsü? Eklenti virüsü genellikle Facebook üzerinden “bu fotoğraf senin mi?” “Şu ayıp şeye de bakın” gibi başlıklar ile sahte konular oluşturulur ve buralarda yayılır. Kullanıcılar bu sahte videolara tıkladıkları zaman bilgisayarlarına değil tarayıcılarına eklenti virüsü otomatik olarak bulaşmaktadır. Bu eklenti ise kötü niyetli kişilerin bilgisayarlarında bulunan panele gözükmektedir. Yani virüsü açan herkes kötü niyetli kişinin ağına dahil olmaktadır.

Bu kişiler ise tarayıcınıza istediği her türlü komutu rahatlıkla verebilmektedir. Örneğin bir Youtube videosuna hit gönderebilmektedir sizin tarayıcınızı kullanarak. Yine virüsü açtığınız için aynı sahte videoları, daha çok kurban çekebilmek için Facebook üzerinden paylaşmaya devam edersiniz. Yine sizin tarayıcı geçmişiniz, tarayıcınıza kayıtlı olan parolalar gibi birçok bilginizi kötü niyetli kişiler ele geçirmektedir.

Eklenti Virüsünden Nasıl Korunabiliriz?

Bu saldırılara maruz kalıyorsanız eğer mutlaka tarayıcınızı silerek tekrar kurmalısınız. Tarayıcınızı tekrar kurduktan sonra temiz bir antivirüs programı ile virüs taraması gerçekleştirebilirsiniz. Virüs taramasını gerçekleştirdikten sonra yine başarılı bir şekilde virüsleri silebilirsiniz. Eğer bu gibi saldırılara maruz kalmak istemiyorsanız Firefox tarayıcısını kullanmanızı öneriyoruz çünkü Chrome tarayıcısı her an bu gibi saldırılara maruz kalmaya devam edebilir. Ayrıca Facebook’da her ne kadar önlemlerini alıyor olsa da bu gibi saldırılara her zaman açıktır. Güvenlik önlemini de tam anlamıyla başarılı bir şekilde alabilmiş değil. Bu anlamda daha fazla saldırı altında kalmak istemiyorsanız ve çevrenizde bu virüs bulaşan çok kişi var ise sizde güvenlik önlemi olarak tarayıcınızı değiştirebilirsiniz.

Yorum yapın