Curved Televizyon Ayrıcalıkları Neler? Neden Kavisli Ekranlar Öneriliyor?

Televizyon teknolojilerinde artık pazarda yeni eğilimler olduğunu söylemek gerekiyor. Özellikle son dönemde yaygınlaşan teknolojiler arasında en çok dikkat çekeni ise kavisli ekran olarak bilinen Curved TV teknolojisi.

Ekranların hem boyutlarını hem de baştan sona tasarımlarının değişmesine neden olan kavisli televizyonlarda ne gibi farklar olduğu Curved Televizyon serilerinin neden son dönemde dha çok tercih edildiği de merak edilen noktalar arasında.

Curved Televizyon Teknolojisi İle Ultra HD Çözünürlük Desteği

İlk olarak Samsung ardından Sony derken LG tarafından da Curved Televizyon ürünleri bir bir pazara sokulmaya başlandı. Şimdilerde birçok markanın ürünleri pazarda yerini alırken giderek yayınlaşan bu teknoloji de aslında en son gelişmişlik düzeyine de ulaşmayı başarmış durumda. Peki baştan beri bahsettiğimiz ve merak edilen teknolojilerden biri olan Curved Televizyon teknolojisinin farları neler? Neden bu kadar tercih edilmeye başlandı? Bakalım.

İlk Olarak Tasarım Ayrıcalıkları

İşin teknik boyutuna geçmeden önce ilk olarak tasarım farklılıkları konusunda bilgiler verelim. Tasarım konusunda Curved Televizyon teknolojileri düz ekranlara göre tartışılmaz derecede çok daha iyi hemen bunu belirterek başlayalım.

Bunun dışında ekranlarda kullanılan camlar düze ekranlara göre çok daha ince. Çok daha ince olması sayesinde kıvrılabilen ekranların görüntü olarak düz ekranlara göre çok daha şık bir görünümü olması ve geleceğin teknolojilerinden biri olarak gösterilmesi de tasarım konusunda büyük bir artı olarak gösterilebilir.

Genel olarak çok daha ince ve içerisine yer alan camlar sayesinde çok daha az güç tüketimi sunmasıyla beraber Curved Televizyon serileri bu kadar çok tercih edilmeye başlandı. Tasarım konusunda bu kadar çok artı madde saymak mümkün. Curved Televizyon tasarım artıları aynı şekilde teknik özellikler konusunda da olduğu gibi geçerli. Şimdi geçelim teknik özellikler konusunda kullanıcılara sunulan ayrıcalıklara.

Curved Televizyon

Curved Televizyon Serilerinin Teknik Farkları?

İlk olarak şunu belirterek başlayalım. Düz ekran televizyonlarda televizyonun merkez noktasına gözümüzle farklı bir açı ile bakıyor yanlara ise farklı bir açı ile bakıyoruz. Curved Televizyon serilerinde ise televizyonun hem merkez görüntü noktasında hem de yanlarda bulunan görüntülerde göz aynı açı ile görüntüye bakmakta. Bu sayede aslında 3 boyutlu görüntü teknolojilerinde yer verilen bir sistem ile karşı karşıya kalıyorsunuz.

Artık klişeleşmiş olan “görüntünün içerisindeymiş gibi hissetme” terimi tam da bu aşamada karşımıza çıkıyor. Her açıdan görüntü sayesinde ekrana baktığınızda görüntünün içerisindeymiş gibi bir hisse kapılıyorsunuz ki bu çok daha iyi bir görüntü deneyimi anlamına geliyor. Tabi ki teknik açıdan Curved Televizyon serilerinin sunduğu tek ayrıcalıklarda bunlarla sınırlı değil.

Bunun dışında Curved Televizyon teknolojilerinde genelde 4K çözünürlük değerleri kullanılıyor. 4K çözünürlük değerine ek olarak ise bu televizyonlarda düz ekranlarda yer alan ekran çerçeve boşlukları da yer almıyor.Hem 4K çözünürlük hem de çerçeve ekran oranı konusunda oldukça makul değerler elde edilmesi kavisli ekranların ekstra bir derinlik etkisi sunmasını da sağlamakta. Derinlik etkisi konusunda farklı markaların farklı teknolojileri de kullanılmakta.

Fakat genel olarak zaten hem kavisli olması hem de yüksek renk seçenekleri ile yüksek çözünürlük desteği sunulması görüntü derinliği konusunda da oldukça başarılı çözümler elde edilmesi anlamına geliyor.Gelelim görüntü kalitesi dışında yer alan teknik artılara. Bu konuda da hemen akla şu geliyor güç tasarrufu. Güç tasarrufu konusunda birçok markanın kullanıcılara özel sunduğu teknolojiler var. Fakat hiçbir ekstra sistem almasa bile Curved Televizyon serilerinde genel olarak geliştirilmiş aydınlatma panelleri ve yeni seri OLED panelleri sayesinde çok daha az güç tüketilmesi de sağlanabiliyor.

Curved Televizyon Fiyatları Hangi Aralıkta?

Genel olarak Curved Televizyon serilerinin çok yüksek fiyatlarla piyasaya sunulduğu düşüncesi hakim. Teknoloji ilk kez yayınlanmaya başladığında gerçekten fiyatları yüksek teknolojilerdi. Fakat şimdilerde artık hala düşük fiyat aralıklarına sahip olan televizyonları da görmek mümkün.

Ürün çeşitliliği arttıkça bu alanda fiyatların biraz daha düşmeye devam edeceği görüşü de hakim. Tabi bunun dışında 100 bin TL’yi bulan Curved Televizyon serileri de yok değil. Fakat çok daha makul fiyatlara ideal teknolojiler de bulunuyor.

Yazı içeriğinde bulabileceğiniz bilgiler

Yorum yapın