Botnet Nedir? Nasıl Yapılır? Etkileri Nelerdir?

Özellikle de son yıllarda botnet ismini sıkça duyar olduk. Hacker’ların en sık kullandıkları, bazı durumlarda da çeşitli şirketler ile anlaşarak şirketlerden satın aldıkları botnet çağın en güçlü zararlılarındandır. Kötü niyetli kişi tarafından kurulmuş olan bir botnet ağı ile yapabilecekleriniz hayal gücünüz ile sınırlıdır. Botnet’in ne olduğunu kısaca açıklamak gerekirse; yüzlerce bottan oluşan ağa isminden de anlayabileceğiniz gibi botnet denilmektedir. Çeşitli sistemlere, sunuculara ağır yüklerde Ddos saldırıları gerçekleştirebileceğiniz bazı durumlarda da yine web siteleri veya youtube kanalları gibi sektörlere organik hit gönderebileceğiniz bir çeşit sistemdir ve bu sistem ile ister para kazanırsınız ister sadece zarar verme amaçlı kullanırsınız.

Botnet İle Ddos Nasıl Yapılır?

Aslında Ddos saldırıları sadece Botnet ağı ile yapılmaz. Çeşitli sunucuları kullanarak da saldırıları gerçekleştirebilmeniz oldukça mümkündür. Bu saldırılar vasıtası ile bir şirket ile anlaşarak o şirketin rakibi olan başka bir şirketin para kazandığı sunucuya saldırı yapabilir, o sunucuyu yavaşlatabilir ve karşılığında rakip şirketten ücretler alabilirsiniz.

Ddos saldırısının ne olduğunu açıklamak gerekirse; belli bir hedefe farklı IP adreslerinden yoğun paketlerin gönderilmesine Ddos saldırısı denir ki bu vasıta ile hedef sistem gönderilen bütün paketlere anında karşılık veremez ve cevap veremediği için de o sistemde yavaşlamalar meydana gelir. Çoğu zamanda ağır bir saldırı yapılırsa o sistem artık cevap veremeyeceği için düşer yani kapanır.

Botnet Nasıl Oluşturulur?

Botnet sisteminin nasıl yapılabileceğine gelirsek; kötü niyetli kişi bir virüs oluşturur. Bu virüsü de film siteleri, oyun siteleri gibi yerlerde veya yazılım indirme sitelerinde yazılımların içerisine gömerek paylaşır. Yüklü miktarda insanlar bu virüsten etkilendiği zaman her insanın bilgisayarı bot haline dönüşür.  Sonrasında kötü niyetli kişinin bilgisayarında bulunan botnet panelinde bütün botlar gözükür. Kötü niyetli kişi bu botlara komutlar vererek hedef sisteme ağır paket saldırıları yapabilir, bu botların sistemlerinde bulunan parolaları öğrenebilir veya bu sistemleri çökeltebilir. Botnetten korunabilmek adına mutlaka bilgisayarınızda veritabanı güncel bir antivirüs yazılımı olmalıdır. Aylık periyodik taramalarınızı gerçekleştirmelisiniz.

Yazı içeriğinde bulabileceğiniz bilgiler

Yorum yapın