İşlemci Sıcaklığının Yüksek Olmasının Sebebi ve Zararları Nelerdir?

Günümüzde yüksek nesil oyunlar oluşturuldukça daha gelişmiş bilgisayarların kullanım oranları da özellikle ülkemizde git gide artmaktadır. Bu vesileyle bilgisayar kullanımı da oldukça yaygınlaşıyor. Neredeyse her 10 evden 7’sinde bilgisayar bulunuyor. Hal böyle olunca bilgisayar sorunları, donanım ile ilgili problemler de kullanıcıların oldukça canını sıkmaktadır. İşlemcinin aşırı ısınması da en sık karşılaşılan donanımsal sorunlardandır. İşlemci sıcaklığının yükselmesinde birçok etken rol alabilir. Başlıca sebepleri ise;

  • Fan parçasının görevini yerine getirememesi
  • İşlemci macununun kurumuş olması
  • Donanımsal parçaların aşırı tozlanması

Benzeri etkenler baş faktörlerdir. Normal bir işlemci sıcaklığı 50 dereceyi geçmemelidir. 30 ile 40 arası en ideal sıcaklık değeridir.

İşlemci Neden Aşırı Isınır?

İşlemcinin aşırı ısınmasına neden olan fan parçasını incelemeye alırsak; bu parça git gide tozlanan kasa içerisinde bu aşırı tozlardan nasibini alır. Aşırı tozlanmış olan fan ise işlemini yerine getiremez. İşlemci sıcaklığını macun vasıtası ile iletken parçaya aktarır fan ise bu parçayı soğutmak ile görevlidir.  Eğer fan parçayı soğutamaz ise sıcaklık 90 dereceye hatta 100 dereceye kadar çıkabilir. 80 ile 99 derece arasında aşırı kasmalar meydana gelir. Bazı kullanıcılar bilgisayarına yeni format attığı halde aşırı kasmasından şikayetçidir ki bu sorunun da temel sebebi sıcaklık problemidir. Bir diğer problem ise işlemci macunun aşırı kurumasıdır. Kuruyan macun işlemci sıcaklığını iletken parçaya aktaramaz. Fan ise zaten soğuk olan parçayı soğutur. İşlemci sıcak kalır. Eğer işlemci sıcaklığı 100 dereceye ulaşırsa bilgisayar kendisini kapatır. Eğer koruma yok ise kendisini kapatamaz ve işlemci yanabilir.

İşlemcinin Aşırı Isınması Sorunu Nasıl Çözülür?

İlk çözüm fan parçasının güzel bir şekilde temizlenmesi olacaktır. Bir saç kurutma makinesi ile veya elektrikli süpürge ile tozlardan arındırmalısınız. Tozlardan arındırdıktan sonra sorun devam ediyorsa işlemci macunu değiştirilmelidir. Piyasada kaliteli macunlar varken kalitesiz macunlar da bulunmaktadır. Macunu işlemci üzerine bir fındık tanesi kadar sürmelisiniz. Eğer sorun yine devam ediyorsa işlemcinizi bir teknik serviste kontrol ettirmeniz sizin yararınıza olacaktır. Bu sayede işlemcide bir problem var ise sorun çözülebilir.

Yorum yapın