Biyometrik Güvenlik Nedir, Biyometrik Güvenlik Hakkında

Biyometrik Güvenlik Nedir, Biyometrik Güvenlik Hakkında

Yeni bir şifre oluşturma ihtiyacı hemen hemen herkes için bir eziyet haline gelmektedir. Kullanıcılar şifre oluştururken ya çok kolay karakterlerden oluşan şifre belirleyerek güvenliklerini tehlikeye düşürürler ya da çok karmaşık karakterlerden oluşan bir şifre sistemi koyarak güvenliklerini en üst seviyeye çıkarırlar. Ancak kullanıcıların şifrelerini unutmalarını sağlayan bu sıkıntılı süreç biyometrik güvenlik sistemleri ile tarihe karışmış olacaktır. Teknolojik gelişmelerin an ve an artması ile birlikte artık kullanıcıların şifreleri belirledikleri karakterlerden değil parmak ve avuç içi gibi tanıma sistemlerine entegre olacaktır. Bu konularda önemli adımlar atan ve sektörlerine öncülük eden firmalar kullanmış oldukları cihaz ve sistemlerinde karakter şifreleme sistemleri yerine yüz tarama, iris tarama, parmak ve avuç içi tarama sistemlerini kullanmaktadır. Çünkü bu yapılar her insanda farklı olması nedeni ile bu özelliklerin şifreleme güvenliği olarak kullanılması oldukça faydalı ve mantıklı bir uygulamadır.

Yüz Tanıma Teknolojisi Nedir?

Parmak izi, avuç izi ve yüz tanıma teknolojisi gibi herkeste farklı olan özelliklerin kişilerin güvenlik sistemleri olarak kullanılması yakın gelecekte oldukça yaygınlaşacak bir yöntem olacaktır. Bu gelişmelerden birisi de yüz tanımlama teknolojisidir. Yüz tanımlama teknolojisi kişilerin yüzlerini çekmek yerine yüzlerin belirli bölgelerindeki ölçüleri tarayarak standart bir ölçü olarak belirler ve kişi her defasında yüzünü cihaza tuttuğunda cihaz o kişiyi tanıyarak şifreleme işlemlerini olumlu olarak karşılar. Bu tanıma sisteminin en iyi ve güvenilir biyometrik tanıma sistemi olduğu kolaylıkla söylenebilir.

Yüz tanıma ve belirleme teknolojisi akıllı telefonlarda dahi kullanılabilmektedir. Maliyet olarak oldukça ucuz bir sistemdir. Bu nedenle gelecek yıllarda birçok cihazda yüz tanıma sistemleri mevcut olacaktır. Bu da hayatı oldukça kolaylaştıracaktır.

Yorum yapın