Bitcoin’e Yatırım Yapılır Mı?

Bugün Bitcoin Yatırımı Yapılır Mı?

Artık hemen herkesin bildiği ve çok yakından takip ettiği bir nevi sanal para olarak adlandırabileceğimiz Bitcoin; ciddi bir tırmanış ile yatırımcılarının yüzünü güldürmeyi başardı diyebiliriz. Sadece uzun vadeli yatırımcılarını değil aynı zamanda kısa vadeli yatırım düşüncesi ile daha az risk alabilen al-sat cıların dahi ilgi odağı başarmıştır. Öyle ki gün içinde, saatler ve hatta dakikalar içinde ciddi oranlarda artış kaydetmesi ile kendince bir çeşit forex borsası olarak da tabir edebileceğimiz bir borsasının var olduğu da söylenmektedir.

Aslına bakıldığında bu sanal para birimi, uluslar arası resmi kurum yada kuruluşların kimileri tarafından kabul edilir para birimi olarak da piyasalarda yerini almıştır. Özellikle Bitcoin hakkında çok az bilgi sahibi olanlara en başta söylenmesi gereken ise; dünya üzerinde sınırlı sayıda Bitcoin sanal paranın varlığının söz konusu olduğu ve zaman içinde arz talep dengelerinin değişmesi ile birlikte bu para biriminin değer farklılaşması oluştuğudur. Yani piyasada talep gören, ihtiyaç duylan Bitcoin varlığı söz konusu olması ile birlikte; mevcut Bitcoinlerin değeri hızlı bir şekilde artış göstermiştir.

Peki bu sanal biriminin ilk çıkış noktası yada elde edilmesi ne şekilde olmaktadır ?

İşte bu soru biraz teknik bir soru olarak karşımıza çıkmaktadır. Kimilerinin de bildiği üzere; Mining yani sanal madenciliğin çıkış noktası bu şekilde oluşmaktadır. Coin Mining yani Sanal para madenciliği; güçlü ekran kartlarının yine güçlü bir anakart üzerinde birleştirilmesi ile belirli zorluk dereceleri de göz önünde bulundurulmak sureti ile üretilmektedir. Yani; yüksek kapasiteli ekran kartlarının çeşitli verileri işlemek ve belirli blockchain zincirlerini kırmak sureti ile sanal ortamda ortaya çıkan bir cripto paradır. Ancak bilinmesi gereken esas nokta; bahsi geçen güçlü ekran kartlarına sahip Mining Rig’ler hızlı bir şekilde gücünü kaybetmektedir. Çünkü her geçen gün madencilik yapmak, blockchain zincirlerini kırarak yeni coinler üretmek daha da zorlaşmakta, arz edilen coinlerin azalması ile birlikte zorluk dereceleri de hızlı bir şekilde artmaktadır. Bu durum beraberinde bu güçlü donanımların tükettikleri elektrik tutarlarını dahi üretemez hale gelmelerine de neden olabilmektedir. Özellikle ülkemizdeki yüksek vergiler, elektrik tüketiminin pahalı olması gibi durumları da göz önünde bulundurursak; sıfırdan coin üretmek hem maliyetli hem de mevcut yatırım maliyetini amortisman süresi çok yüksektir diyebiliriz. Bu nedenle yeni nesil bir ekran kartının üretilmesi ile birlikte anında bir önceli Mining Rig’ler upgrade edilmekte yada Overclock işlemine tabi tutulmaktadır. Ve bu da ek maliyetleri beraberinde getirmektedir.

Sanal Paralar ile Kazanç Elde Edilebilir Mi?

Bu sorunun cevabı tamamen yatırımcının alabileceği risk ile doğru orantılı olup; genel anlamda cevap EVET‘tir. Belirli siteler aracılığı ile yapılan alım-satım işlemlerinin yanı sıra, bahsi geçen Mining Rig’ler aracılığı ile üretilen coinleri yine bu borsalarda satışa çıkarabilirsiniz. Bunun yanı sıra; uzun vadeli yatırımları seven bir yatırımcı iseniz de durum benzer şekildedir. Aracı kurumlar vasıtası ile yatırımınızı istediğiniz bir coin üzerinden değerlendirdikten sonra; yine sanal cüzdan adı da verilen Wallet hesaplarınıza coinlerinizin aktarılmasını sağlayabilir ve istediğiniz kar marjını gördüğünüz anda tekrar ilgili aracı kurumlar vasıtası ile satışa çıkarabilirsiniz.

Ancak unutulmaması gereken yegane nokta; bundan 10 yıl kadar önce son derece değersiz ve kimsenin bilmediği Bitcoin bugün milyonlar küçük ve büyük bütçeli yatırımcının ilgi odağı olduğu için değerlidir. Gelecekte pek çok resmi kurumun çeşitli tedbirler almak sureti ile bu sanal yatırım birimini ortadan kaldırmayacağının da bir garantisi yoktur.

Yorum yapın