Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Bitcoin, çoğu kişi tarafından bilinmekte olan sanal bir para birimidir. Özellikle 2017 yılı içerisinde büyük bir patlama yaparak adından sıkça söz ettirmeyi başaran, en büyük sanal para birimidir. Bundan yıllar öncesinde hiç ilgi görmeyen bitcoin, günümüzde ilgi odağı olmuş durumdadır. Birkaç sene önce 1 bitcoin’iniz olmuş olsaydı, günümüzde servet niteliğinde bir yatırımınız bulunmuş olacaktı. Her geçen gün piyasa değerinde artış gösteren bitcoin’i şuanda da alabilir, sizlere sunacağı kazancı bekleyebilirsiniz.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Kuşkusuz 2 yıl önce bitcoin alabilmek, günümüz şartlarından daha zor bir hal almaktaydı. Nedeni ise, bitcoin’in ne olduğundan habersiz olan kişilerin olmasıydı. Bu nedenden dolayı bitcoin alabilmekte oldukça zor bir işlemdi. Ancak günümüzde büyük ilgi görmekte olan bitcoin, çoğu borsa firmalarından satın alınabilir duruma gelmiştir. Bu borsa firmalarının başında, Türkiye borsa firması olan BTCTurk gelmetedir. BTCTurk firmasının web sitesinden oldukça kolay bir şekilde bitcoin satın alabilmek mümkündür.

Bitcoin Alabilmek İçin Ne Gerekli?

Bitcoin satın alabilmek için öncelikli olarak bir adet sanal cüzdana ihtiyaç duyulmaktadır. Bir sanal cüzdan oluşturabilmek için cep telefonunuza ”Jaxx” programını indirerek sahip olabilirsiniz. Bu program içerisinden gerekli formu doldurarak sanal cüzdan oluşturabilirsiniz. Herhangi bir özel bilginizi istemeyen ”Jaxx” programı ile sanal cüzdan oluşturulduktan sonra onay talebi beklenmektedir. Mail adresinize gelen aktivasyon mesajını onaylayarak cüzdan oluşumunu aktif hale getirebilirsiniz. Bu yöntemin yanı sıra kredi kartı veya havale yöntemi ile de bitcoin alımı gerçekleştirilebilmektedir.

Bu yöntemlerin hepsini bir köşeye bırakacak olursak, çeşitli forum üzerinden bitcoin satan kişiler de mevcuttur. Bitcoin’ini satışa çıkaran kişilerle iletişim kurarak, transfer işlemi gerçekleştirilebilir. Ancak ben kişilerle iletişim kurmak istemiyorum diyorsanız, aşağıda sıralanan borsa firmalarından, bitcoin alım işlemi gerçekleştirilebilir.

Başka Bir Kişiye Bitcoin Nasıl Gönderilir?

Bitcoin transferi yapabilmek için iki ana maddeyi iyi bilmek gerekmektedir. Bu maddelerden ilki bitcoin adresi diğeri ise Private Key’dir. Bitcoin adresi, harf ve sayılardan oluşan yazı dizisidir. Private Key’de tıpkı bitcoin adresi gibi harf ve sayılardan oluşan özel kodlardır. Bu bilgileri hiç kimseyle paylaşmamak güvenlik açısından oldukça önem arz etmektedir.

A kişisi B kişisine bitcoin transferi yapmak istediğinde, A kişisinin Private Key’i ile bu mesaj şifrelenir. Bu işlemin ardından transfer edilen bitcoinler, bitcoin ağına gönderilmektedir. Geri kalan işlem bütünlüğünde size ihtiyaç duyulmamaktadır. Bitcoin madencileri mesajı çözerek, işlemi doğrulamaktadır. Ardından transfer işlemi gerçekleşmektedir.

Bitcoin Alınabilen Borsa Firmaları

Bitit.io

Kullanıcıları tarafından birçok yatırım özelliği bulunan Bitit.io borsa firması, kredi kartı ile de bitcoin alımına olanak sağlamaktadır. Visa, Maestro ve Master kart tipinin geçerli sayıldığı bu borsa firmasında, tüm işlemler çok kısa bir süre zarfı içerisinde gerçekleştirilmektedir. Bitcoin satın alım işlemleri için de birçok özelliği bulunan Bitit.io, güvenilir borsa firmalarının başında gelmektedir.

WeMoveCoins

Bitcoin alım/satım işlemlerini hızla gerçekleştirmeyi, bünyesine kazandırmayı hedeflemekte olan WeMoveCoins firması, herhangi bir üyelik talebi oluşturmaksızın bitcoin alım işlemlerini son derece güvenli bir biçimde gerçekleştirmektedir. Daha önceden oluşturulan sanal cüzdan hesabınızın bilgilerini WeMoveCoins sitesine girerek, kaç bitcoin istenildiği belirtilmelidir. Bu işlemi onaylamanızın ardından çok kısa bir sürede bitcoin sahibi olabilmektesiniz.

Havale Ödeme Yöntemi İle Bitcoin Nasıl Satın Alınır?

Az öncede belirttiğimiz gibi bitcoin satın alımları için havale yöntemini de kullanabilmek mümkün durumda. Kredi kartı yoluyla ödeme işlemini gerçekleştirmek istemeyenlerin en çok başvurduğu diğer yöntem şüphesiz, havale yöntemidir. Ancak havale yoluyla bitcoin satın alacakların birşeyi bilmesinde fayda olduğunu düşünmekteyiz. Havale yöntemi, işi biraz daha uğraştırılır hale getirmektedir. Havale veya EFT yöntemini kabul eden borsa firmalarında, kimlik ibrazı yapılarak üyeliğin onay süreci beklenmekte. Bu zaman dilimi de yaklaşık 15 gün kadar sürebilmektedir. Eğer beklerim, problem değil diyorsanız, havale yöntemi ile bitcoin alabilmeniz mümkündür.

Havale Yöntemi İle Bitcoin Satın Alımlarına Olanak Sağlayan Borsa Firmaları

BTCTurk

BTCTurk borsa firması, Türkiye’de açılmış olan ilk coin firması ünvanını taşımaktadır. Bu borsa firmasında, üyelik işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra bitcoin satın alabilir, zengin olma hayaline bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Koinim

Tıpkı BTCTurk gibi Türk coin borsası olan Koinim, havale yöntemi ile bitcoin alımına olanak sağlayan bir diğer borsa firmasıdır. Koinim firmasını BTCTurk’den ayırmakta olan tek özellik, bitcoin’in yanı sıra litecoin alımına da olanak sağlamasıdır. Güven açısından kendini defalarca ispatlamış olan Koinim borsa firmasından bitcoin alım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yorum yapın