Beklenen Teknoloji Bluetooth 5 Sonunda Geldi !

Beklenen Teknoloji Bluetooth 5 Sonunda Geldi

Kablosuz veri aktarımı teknolojileri içerisinde en eski sistemlerden biri olan Bluetooth bağlantısı cep telefonlarında da desteklenen ilk bağlantı türlerinden biri olmasıyla gündeme gelmişti. Özellikle akıllı telefonlardan önceki dönemde cep telefonları için en çok önem verilen teknolojilerden biri olan Bluetooth teknolojisi kablosuz veri aktarımının yanı sıra farklı cihazlar arasındaki bağlantıyı kurmak için de kullanılmaya başlanmıştı. Her ne kadar akıllı telefonların çıkışıyla beraber Bluetooth teknolojisi için de birçok alternatif yeni kablosuz bağlantı teknolojileri sunulmaya başlansa da en eski bağlantı türlerinden biri olan Bluetooth teknolojisi de sürekli olarak güncellenerek yerini korumayı başardı. Şimdilerde ise Bluetooth 5 serisinin ismini duymaya başlamıştık.

Maksimum Veri Gönderim Hızı Daha Uzun Mesafe Ayrıcalığı

Bluetooth 4 serisi ile beraber hız konusunda zaten benzeri programlara göre çok daha yüksek çözümler sunmaya başlayan teknolojinin güncelleme almasından sonra ise Bluetooth 5 versiyonu için konuşmalar başlamıştı. Geçtiğimiz aylarda duyurulan yeni teknoloji ise sonunda çıkışını yaptı.

Eski sürüme göre ise Bluetooth 5 ile beraber adeta kablosuz bağlantı türünde yeni bir çağ başladığı diyebiliriz. Zira yapılan tanıtımla beraber ortaya çıkan özelliklere göre Bluetooth 5 serisi bir önceki versiyon olan 4.2 serisine göre tam 4 kat daha uzun mesafe oranına sahip. Sadece kapsama alanının genişlemesi değil bunun yanında hızının da genişlemesiyle gündeme gelen teknolojinin eski versiyona göre 2 katı daha hızlı olduğunu da belirtelim.

Ticari Kullanım İçin Bir Süre Beklemek Gerek

Tüm bu ayrıcalıkları ile beraber özellikle akıllı ev eşyaları arasındaki iletişimde üst düzey performans ortaya koyacağı düşünülen Bluetooth 5 teknolojisinin ticari kullanımı için ise yani diğer bir değişle ürünlerde yer almaya başlaması için de henüz çalışmaların devam ettiğini de söylemek gerekiyor. Yeni teknolojinin ticari olarak kullanımı içinse en uzun 6 ay gibi bir süre olduğu belirtiliyor. Akıllı telefonlar olarak değerlendirdiğimiz de ise Bluetooth 5’in akıllı telefonlarda kullanılması için biraz daha uzun bir süre beklemek gerekecek gibi. Bunun için net bir süre ise verilmedi.

Yorum yapın