4K Yayın İzlemek Hiç Bu Kadar Kolay Değildi !

4K Yayın İzlemek Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı

Teknoloji geliştikçe lüks yaşam her eve girmiş oldu. Teknolojik aletler hızla gelişmekte, alınan bir cihazın üst modeli bir sene dolmadan çıkmakta ve çalışma sistemleri her geçen gün daha da mükemmelleşerek tüketicilere sunulmaktadır. Özellikle her evde mutlaka televizyon vardır. Televizyonlarda da en önemli özellik görüntü ve ekran kalitesidir. Bunun için televizyonda ayarlar bulunsa da gelişen teknoloji ile 4K yayınları evlerimize gelecek.

4K henüz yeni duyulmuş ve kaliteli izleme imkânı sunan bir çözünürlük durumudur. Tüketiciler televizyon alırken önceleri HD yayını olmasına dikkat ederlerken artık 4K yayınlara uyumlu olup olmadığını kontrol ederek televizyon seçiminde bulunmalılardır. HD kanalların da bir üst seviyesi olan 4K kanallar da 2016’nın son aylarında izleyiciler için ekranlara gelecektir.

4K Yayın Nedir?

Çözünürlüğü genellikle film gösterim sırasında ve oyunlarda kullanılan bir çözünürlük derecesidir. Yaklaşık olarak 4000 piksel barındırdığı için 4K ismini almıştır. Bilgisayarda film ya da dizi izlerken alışık olduğumuz 720p ve 1080p sayısını da temsil etmektedir.

Özellikle televizyonlarımızda film izlerken ve maç takip ederken 4K özelliği olmasına dikkat edilirse daha kaliteli bir izleme sizlere sunulmuş olacaktır. Televizyon sahiplerinin sıkça duyduğu HD kavramının bir üst versiyonudur da diyebiliriz. Yani 4K; ultra HD’dir.

4K Yayını İzlemek İçin Ne Yapmalısınız?

Öncelikle 4K uydu alıcısı ya da 4K desteğine sahip decoderiniz olmalıdır. Bunun yanında da televizyonunuz 4K yani ultra HD çözünürlüğünde olmalıdır. Uydu alıcınız arkasında bulunan anten girişini direkt olarak dâhili uydu alıcısı olan televizyonunuzun uydu giriş yerine takmanız yeterli olacaktır.

Son olarak televizyonunuzun dâhili uydu alıcısına kanal ayarlarınızı yapmanız gerekir. Bu ayarlar şöyledir:

Sembol Oranı: 15000

Frekans: 12123 MHz

Polarizasyon: Yatay

Yorum yapın