Apple’ın Çin Merkezli iPhone Serisinde Beklenmedik Sorun !

Apple’ın Çin Merkezli iPhone Serisinde Beklenmedik Sorun

Akıllı telefon üreticileri son dönemde telefonların gerek donanımsal gerekse de teknik özelliklerini bir hayli üst seviyeye çıkarmaya başladı. Neredeyse bilgisayar teknolojilerine denk seviyeye gelmeye başlayan mobil teknolojilerde en iddialı firmalardan birisi de Apple. iPhone serisi ile beraber akıllı telefon dünyasını adeta domine eden Apple’ın son olarak kısa süre önce piyasaya sürdüğü iPhone 7 serisi de her ne kadar çok keskin değişiklikler barındırmadığı için eleştirilse de beklenen satış rakamlarının üzerine çıkarak Apple’ın bu alandaki başarısını bir kez daha ortaya koymuştu.

Fakat her ne kadar başarı Apple’ın başarısı olarak gösterilse de aslında bu satış rakamlarında Samsung’un payının da büyük olduğunu belirtmek gerek. Zira bu senin en iyi telefon modeli olarak gösterilen Note 7 serisi akıllı telefonlarda yaşanan sorun nedeniyle Samsung’un satışları durdurması ve modelin üretimini iptal etmesi üst segment telefon arayışı içerisinde olan kullanıcıların Apple’ın yeni seri akıllı telefonlarına kaymasına neden oldu. Doğal olarak bu şekilde satış rakamları da Apple’ın yükselişiyle sonuçlandı.

iPhone Telefonlarda Alev Almaya Başladı

Samsung’un yaşadığı sorunun Apple’ın öne çıkmasına neden olduğu görüşü hakim olsa da aslında benzeri bir sorunun Apple içinde yaşandığı iddia edildi. Özellikle Çin genelinde çok sık karşılaşılan sorun Şangay Tüketici Grubu açıklamasıyla beraber de net bir şekilde ortaya çıktı. Açıklanan rapora göre iPhone 7 çıkışından bu yana Çin genelinde 8 adet iPhone model telefon kendi kendine alev aldı. Samsung’un yaşadığı sorunun hemen hemen aynısının yaşandığını gösteren raporla beraber Apple’ın bu döneme kadar gelen yanma haberlerine karşı yaptığı açıklamada pek yeterli değil. Öyle ki teknoloji devi konu hakkında yaptığı açıklamalarda sorunun sahte şarj cihazlarından kaynaklı olduğunu belirtmiş fakat orijinal şarj cihazı kullanan kullanıcılar için herhangi bir haber açıklama yapmamıştı.

Neden Genelde Çin Bölgesinde Yaşanıyor?

iPhone serininin sadece iPhone 7 değil iPhone 6 ve 5 serilerinde de kendi kendine alev alma sorununun yaşanmasıyla beraber gözler bir kez daha Apple’a çevrildi. Buna karşın yaşanan gelişmelerden sonra merak konusu olan bir nokta daha var. Zira kendi kendine alev alan telefonların genelde Çin merkezli olması “Neden sadece Çin bölgesinde?” sorularını akla getirdi. Aslında bu sorunun cevabı da oldukça basit. Zira Apple tarafından da yapılan araştırmada Eylül ve Ekim ayı içerisinde üretilen serilerde darbeye bağlı bu sorunların yaşandığı belirtilmişti. Çin genelinde satışa sunulan serilerinde bu dönemde üretilen seriler olduğu düşünülüyor.

 

Yorum yapın