Android Virüsleri Nasıl Çalışır? Nasıl Korunabiliriz?

Android virüsler günümüz çerçevesinde son derece gelişmiş durumdalar. Özellikle de bilgisayarlar üzerindeki virüsler sebebi ile binlerce, milyonlarca insanın bilgileri çalınıyor. Yine Android sistemi oluştuktan sonra akıllı bir yapıya, programlanabilir, geliştirilebilir bir platforma sahip olduğu için, her yazılımcı dilediği uygulamayı yazarak bu platformda kullanabildiği için hayatımızı kolaylaştırabilen uygulamaların yanı sıra virüs benzeri zararlı aktiviteler gerçekleştiren yazılımlar da yapılmaktadır. İşte bu nedenle özellikle Android içerisinde hiç güvenli değiliz.

Android içerisine bulaşan virüsler aynı bilgisayar virüsleri gibi tuş hareketlerini izleyebilir,  kamerayı açabilir ve kayıtlı parolalarımızı da öğrenebilir. Bunlar başlıca yapabilecekleri hareketlerdir. Bunları detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Android Virüs Nasıl Bulaşır?

Bir android virüsünün bulaşması birçok yoldan olabilmektedir. Bir uygulama size mesaj olarak gönderilebilir ve buradan açabilirsiniz. Bir diğer yol internet üzerinden indirdiğiniz uygulamalardır. Play Store içerisinde bile binlerce zararlı uygulama varken 3.parti web sitelerinden indirdiğiniz uygulamalara ne kadar güvenebilirsiniz?

Bir uygulamayı sisteminize yüklerken sizden birçok izin isteyecektir. Yine indirdiğiniz uygulama bir oyun ise ve sizden şu gibi izinleri istiyorsa;

  • SMS bilgisine erişim
  • Kameraya ve mikrofona erişim
  • Rehber kaydına erişim

Gibi alakasız bilgiler istiyorsa virüs olma ihtimali yüksektir. Bu izinler örnek olanlar normalde virüsler bunlardan çok daha fazla izin istemektedirler. Yine bu virüs tiplerinden korunabilme adına mutlaka telefonunuza bir güvenlik yazılımı yüklemeniz gerekmektedir.

Android Virüslerden Nasıl Korunuruz?

Bu virüs tiplerinden korunabilmek için öncelikle telefonunuz ayarlar kısmında bulunan “Bilinmeyen kaynaktan dosya yükleme” seçeneğinin tik işaretini kaldırın ve bilmediğiniz kaynaklardan da dosya indirerek yüklemeyin. Yine bunların yanı sıra mutlaka bir antivirüs yazılımınız olmalı. Ayrıca bu yazılımın veritabanı sürekli güncel olmalı bu sayede yeni çıkan zararlı virüsleri de güncelleme yayınlayarak anında tanıtacaktır tabi bu virüslere hızlı bir şekilde ulaşarak incelemeye alabilirse. Yine telefonuz da yüksek fatura geliyorsa ve bu yüksek faturanın nedenini de bilmiyorsanız, kamera ışığınız durduk yere açılıyorsa telefonunuzda virüs olabilir. Bir format attırmanızda fayda var.

Yorum yapın