Mavi Ekran Hatasının Sebebi Nedir? Nasıl Çözülür?

Mavi ekran hatası çoğu zaman aniden gelerek sisteminizin kapanmasına sebep olmaktadır. Birçok kullanıcı da tam iş üzerinde olduğundan dolayı, en önemli işinin yarıda kesilmesinden dolayı aşırı sinirlenmektedir ve bu sorun binlerce kullanıcıyı mağdur etmektedir. Aslında Microsoft, XP’den sonra bu soruna bir çözüm bulmuş gibi görünüyor. Windows 7 sistemlerde bu sorun ile karşı karşıya olan çok kişi ile karşılaşmadık ancak hala karşılaşanlar da mevcut tabi.

Bu sorunun birçok sebebi olabiliyorken bir sebebe de bağlı olabilmektedir. Genellikle sisteminize yüklediğiniz bir antivirus veya farklı bir güvenlik yazılımından da kaynaklanıyor olabilir, sürücülerden de kaynaklanıyor olabilir.

Mavi Ekran Nasıl Oluşur?

Mavi ekran hatası sistem çekirdeğini direkt olarak etkileyen bir yazılım tarafından oluşturulmaktadır. Ayrıca bazı uyumsuzluklardan dolayı da yazılım sisteme mavi ekran hatasını verdirebilmektedir. Bu hata ile karşılaştıktan sonra bilgisayarınızı tekrar başlatın ve sistem geri yükleme yapmayı deneyin. Geri yükleme işleminden sonra sorununuz muhtemelen çözülecektir. Sorununuz çözülmezse eğer sisteminiz için gerekli olan ses, internet ve ekran kartı sürücüleri gibi önemli sürücülerinizi kaldırarak tekrardan kurmalısınız.  Sonrasında bilgisayarınızı baştan başlatarak sorunun devam edip etmediğini gözlemleyin. Yine bazı durumlarda sisteminizdeki donanım sürücüleri de mavi ekran hatasına sebep olabilmektedir. Eğer sorununuz yine çözülmediyse sisteminize en son yüklediğiniz yazılımları kaldırmayı deneyin.

Virüsler Mavi Ekran Hatası Oluşturabilir

Eğer bilgisayarınıza bir virüs bulaşmış ise mavi ekran hatası ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu hata ile karşılaşmamak için mutlaka bir güvenlik yazılımı kullanın. Eğer karşılaştıysanız yine sisteminize bir antivirüs yazılımı yükleyin. Antivirüs yazılımının yanına Combofix kurun. Combofix ile sisteminiz de tam tarama başlatın. Bunun için bilgisayarınızı güvenli mod ile açmanız gerekebilir. Güvenli mod ile açtıktan sonra Combofix ile taramayı başlatın ve virüs taramasının bitmesini bekleyin. Tarama bittikten sonra bilgisayarınızı tekrar normal başlatabilirsiniz. Bilgisayarınız açıldıktan sonra artık virüsler silinmiş olacaktır ve mavi ekran hatası virüslerden kaynaklı ise artık karşılaşmayacaksınız. Sorununuz hala devam ediyor ise bilgisayarınıza bir format atmalısınız. Sistem dosyalarınız ağır hasar görmüş olabilir. Verilerinizi yedeklemeyi unutmayın.

Yorum yapın