Android İçin En İyi Antivirüs Hangisi?

Android sistemler özellikle de antivirüs yazılımına çok ihtiyaç duyan sistem çeşitlerindendir. Hatta Windows sistemlerden daha çok korunmaya ihtiyaç duyarlar. Bunun sebebi android telefonunuza bulaşan bir virüs bütün sisteminizi etkilemektedir ve bundan da daha kötüsü anlık olarak kameranızı açabiliyorken, ortam dinlemesi de yapabiliyorlar.

Ortam dinlemesi demek o an mikrofonu açarak ortamdaki her şeyi duymak anlamına geliyor. Ortamı dinleyen birisi hakkınızdaki her şeyi öğrenebilmektedir. Yine buna ek olarak telefon içerisinde bulunan şifrelerinizi, uygulamalara ait olan verilerinizi de çalabilirler. Peki bizler android telefonlarımız üzerinden bankacılık işlemleri yapmıyor muyuz? İşte bu yüzden telefonlarımız korunmaya çok ihtiyaç duyuyor.

Virüslerden Telefonu Nasıl Koruruz?

Bunlara ek olarak antivirüs şirketleri her yıl yüzbinlerce android virüsü tespit ediyorlar. Yine android virüsleri üzerinden botnet ağı kuran kötü niyetli kişilerin sayısı da bir hayli fazla. Android üzerinden botnet ağı kurulması demek bir hacker’ın elinde binlerce android telefonun olması demektir. Tek bir tuşa bakarak bütün şifrelerinizi de çalabilirler.

Bu anlamda bütün işi antivirüs yazılımlarına bırakmamak adına yapmanız gereken işlem bilinçli olmaktır. Her gördüğünüz yazılımı telefonunuza kurmaya kalkmayın. Yüzlerce kişinin indirdiği ve özellikle de tavsiye ettiği uygulamaları kullanın. Uygulamanın yayımcısı tanımıyor iseniz zaten o uygulamanın indirme sayısına dahi bakmayın ve asla indirmeyin. Telefonunuzdaki “Bilinmeyen kaynaklardan dosya kabul etme” seçeneğine ait olan tik işaretini kaldırın.

En Güçlü Android Antivirüs Yazılımı

Peki en güçlü android antivirüs programı hangisidir? Avira, Norton, Avast derken birçok antivirüs yazılımı ile karşı karşıya kalıyoruz.  Bir antivirüs yazılımının undetect edilmiş yani şifrelenmiş bir android virüsü dahi başarılı bir şekilde tanıması son derece önemlidir. Bu gibi virüsleri tanıma konusunda da Avira antivirüs programı oldukça başarılıdır. Ancak Wifi saldırılarına karşı da Avast antivirüs yazılımı son derece başarılır. Eğer bir ortamda Wifi üzerinden çok haşır neşir oluyorsanız, halka açık Wifi ağlarını kullanıyorsanız Avast kullanabilirsiniz. Eğer halka açık Wifi ağlarını kullanmıyorsanız Avira ve Norton gibi başlıca, tanınmış antivirüs yazılımlarını tercih edebilirsiniz.

Yorum yapın