iPhone Pil Süresi Nasıl Uzatılır?

iPhone akıllı telefonlarının bu derece çok tercih edilmesini sağlayan birçok artı noktası bulunuyor. Güvenlik açısından çok daha yeterli akıllı telefonlar olması, bunun yanında işletim sistemi ile donanım parçalarının arasında maksimum uyum sunulması, işletim sistemi güncelleme desteğinin en uzun süre devam ettiği serilerden biri olması, parça kalitesi konusunda rakiplerini bir hayli geride bırakacak sisteme sahip olması gibi saymakla bitmeyecek daha birçok neden ortaya çıkarta biliriz. iPhone akıllı telefonlarında ilk serisinden beri sürekli olarak artarak devam eden bu düşünce ile beraber hemen her yeni iPhone serisine biraz daha fazla ilgi gösterildiği de bilinen bir gerçek.

 

iPhone akıllı telefonlarında iyi yönler bahsettiğimiz şekilde ardı ardına sıralansa da telefonlarda eksik kalan yönlerde yok değil. Özellikle son dönemde iPhone akıllı telefonlarında yaşanan en büyük sıkıntı ise pil sorunları. İlk olarak iPhone 6 serisi akıllı telefonlarda yaşanan pil sorunları, Apple’ın özel bir tamir programı da başlatmasına bile neden olmuştu. Yaşanan sorun ise iPhone 6 serisi akıllı telefonların anlık olarak kapanması ya da telefonun şarjının bir anda bitmesi gibi sorunlar olarak karşımıza çıkmıştı.

Kullanıcıların ardı ardına gönderdiği şikayetler sonrasında Apple’ın tamir programı başlatmasıyla beraber iPhone akıllı telefonlarda pil sorunları da kabul edilmişti. Yeni seri telefonların ücretsiz olarak pil değişimine dahil edilmesinin hemen ardından Apple pil sorunu içinde açıklama yapmış ve pillerde üretim hatası olduğu ortaya çıkmıştı. Yaşanan bu sorun iPhone serisi akıllı telefonlarda pil konusunun bir kez daha gündeme gelmesine neden olmuştu. Özellikle yayınlanan yeni iOS 10.2 güncellemesinden sonra birçok kullanıcı yine pil sorunları yaşamaya başladı. iPhone 6 akıllı telefonlarında yaşanan ve değişime neden olan pil sorunları sonrasında kullanıcılar bu kez iPhone akıllı telefonlarının pillerinin çok kısa süre içerisinde bittiği yönünde şikayet mesajları göndermeye başladı.

Apple ise iPhone pil sorununa çözüm oluşturmak ve pil performanslarını arttırmak için yeni iOS sürümlerinde özel çalışmalar yapmaya başladı. Fakat buna karşın hala pil sorunu Apple’ın akıllı telefonlarında yer alan en büyük sorunlar arasında. Her ne kadar Apple tarafından sürekli güncellemelerle pil iyileştirmeleri yapılıyor olsa da kullanıcıların daha iyi bir pil süresi istedikleri de kesin. Peki bu konuda güncellemeler dışında kullanıcıların yapabilecekleri neler? iPhone akıllı telefonlarında pil sürelerini uzatmak için kullanıcıların kendi çözümlerini oluşturmaları mümkün mü?

iPhone Pil Performansını Artırmak ve Pil Süresini Uzatmak İçin Öneriler

Hem teknik bilgi açısından hem de belli başlı püf noktalar açısından kullanıcıların pil sürelerini uzatmak için tercih edebilecekleri bir dizi yöntem var. Tüm bu yöntemlerden kısa kısa bahsedelim.

Konum Düzenlemelerini Yapmak

iPhone akıllı telefonlarında çok pil tüketen servislerden birisi konum servisleri. Eğer akıllı telefonlarınızın gerçekten pil süresini uzatmak istiyorsanız bu durumda mutlaka konum servislerinde bir düzenleme yapmanız gerekiyor. Bu şekilde hem pil sürelerini daha uzun hale getirmek hem de akıllı telefonlarınızda yer alan konum servislerini daha kontrollü bir şekilde kullanmak mümkün hale geliyor. Konum servislerini kontrol etmek için yapmanız gereken işlemler ise şöyle;

1.Eğer sosyal medya uygulamaları üzerinden ya da başka servislerden konum özelliğini kullanıyorsanız bu durumda doğrudan konum servislerini kapatmak yerine sınırlandırma getirebilirsiniz.

2.Ayarlar sekmesine girip buradan “gizlilik sekmesine” girmeniz ve ardından da konum servisleri kısmından hangi uygulamaların konum ayarlarını kullanmasını istiyorsanız bu uygulamaları seçmeniz gerekecek. Diğer uygulamalar için bu ekrandan konum kullanımını sınırlandırabilirsiniz. iPhone pil süresini uzatma işlemi için en iyi yöntemlerden birisi bu.

Uygulama Pil Tüketimlerini Kontrol Etmek

Akıllı telefonlarda (buna iPhone serisi de dahil) ne kadar çok uygulama kullanıyorsanız pilinizde o kadar kısa sürede boşalacaktır. Çünkü hemen her uygulama arka planda yaptığı çalışma ile pil tüketimini arttırmaktadır. Bu durumda da iPhone pil süresi konusunda uygulamalar ciddi sıkıntılar oluşturabilir. Böyle olumsuzluklarla karşılaşmamak için düzenli olarak uygulamalarınızın ne kadar pil tüketimi yaptığını kontrol edebilirsiniz.

1.Uygulamaların ne kadar çok pil tükettiğini kontrol etmek için öncelikle “ayarlar” kısmına giriş yapıyoruz.

2.Buradan karşımıza gelen sekmeler içerisinden ise “Pil” sekmesine girip hangi uygulama ne kadar pil tüketiyor bakabilirsiniz. Bunun yanında arka planda çalışan uygulamaları da kapatmanız iPhone pil süresi uzatma konusunda oldukça etkili bir çözümdür.

iPhone pil süresi
iPhone pil süresi

Ekran Parlaklık Ayarına Dikkat Etmek

iPhone pil tüketimi sıralamasında uygulamaların hemen arkasında ekran geliyor. Sürekli olarak ekranları parlak ışık modunda kullanmanız haliyle çok daha yüksek seviyede pil tüketimine neden olacaktır. Bunun yerine ekran parlaklığını çok daha makul seviyeye indirmeyi düşünebilirsiniz. Eğer sürekli olarak ekran parlaklık ayarı ile uğraşmak istemiyorsanız doğrudan otomatik parlaklık ayarı işinizi görecektir. Dışarının aydınlık seviyesine göre sürekli olarak ekranın parlaklık değerinin değiştirilmesini sağlayan mod hem yüksek ışıklı ortamda ekranı rahat görmenizi hem de iPhone pil süresi uzatmanızı sağlamakta.

1.Otomatik parlaklık ayarı da en basit ayarlardan bir tanesi.

2.Yine “ayarlar” menüsüne giriş yapıyoruz ve hemen ardından ise “ekran ve parlaklık” kısmına girip otomatik parlaklığı açıyoruz. İşlem bu kadar basit.

iPhone pil süresi
iPhone pil süresi uzatma

Arka Plan Yenilemelerini Kapatmak

iPhone akıllı telefonlarda yer alan uygulamalar arka planda sürekli olarak yenileniyor. Gelen bildirimleri anında almanızı sağlayan bunun dışında belli güncellemeleri de öğrenmenizi sağlayan özellik hem ciddi şekilde ön bellek harcamakta hem de pil sürenizi çok aşağı çekmekte. Bunun için öncelikle arka plan uygulama yenileme özelliğini kapatmanız gerekiyor. Zaten pek tercih edilen bir özellik değil. Özelliği kapatmak için yapmanız gereken işlemler ise şöyle;

1.Yine “ayarlar” kısmına giriş yapıyorsunuz. Ardından genel ayarlar kısmına giriş yapmanız gerekiyor.

2.Burada yer alan “arka planda uygulama yenile” özelliğini kapatmanız yeterli olacaktır.

iPhone pil süresi
iPhone pil süresi nasıl uzatılır

Pil Seviyesini %80 Oranında Tutmak

Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise iPhone telefonunuzu şarj etme durumunuz. Birçok kullanıcı akıllı telefonlarını tam olarak doldurmayı tercih ediyor. Fakat aslında burada dikkat edilecek bir püf nokta var. Akıllı telefonlarda eğer çok ihtiyacınız yoksa pillerinizi %80 oranında şarj etmeniz daha yararlı olacaktır. Akıllı telefonlarınızın pil akımlarını korumak ve sürekli doldur boşalt gibi bir sorun olmadığı için pil kalitesini maksimum seviyede tutmanız için bu hamle oldukça önemli. iPhone pil süresi uzatma konusunda bu işlemin uzun vadede katkı sağladığını söyleyebiliriz. Sürekli olarak pillerin tamamen doldurulup boşaltılmasıyla beraber pillerin ömrü çok daha kısa süreli olacaktır. Bu noktada 1-2 yıl sonra telefonunuzun pil süresinin eskisi kadar yüksek olmadığını görüyorsunuz. Pillerin ömürleri daha çabuk tükenmiş oluyor.

Düşük Güç Moduna Geçiş Yapmak

Son olarak en çok bilinen ve en çok basit yöntemden bahsedelim. iPhone pil süresini uzatma konusunda Apple, kullanıcılarına telefonun belli başlı ayarları kendisinin yaptığı modlar sunuyor. Bu mod düşük güç modu. Düşük güç moduna geçiş yaptığınızda doğrudan akıllı telefonunuzun belli ayarları sınırlandırılıyor. Daha düşük ekran parlaklığı, arka planda çalışan uygulamaların daha da sınırlanması gibi birçok ayar yapılıyor. Bu şekilde de çok yüksek değerlerde olmasa bile iPhone pil sürelerini uzatmanın mümkün olduğunu söylemek gerekiyor.

Yorum yapın