AMD Ryzen Master Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Kısa süre önce piyasaya çıkan yeni seri işlemciler AMD’yi teknoloji dünyasının gündemine taşıdı. İşlemcilerin yayınlanmasının hemen ardından marka tarafından işlemcilerle ilgili birçok detay paylaşımı da yapıldı. Özellikle işlemcilerin en yüksek serileri, hız değerleri ve çekirdek sistemleri hakkında detaylı bilgilendirmeler yapan AMD, yaptığı son açıklamada ise çarpan kilidi sisteminden biraz bahsetmişti. AMD işlemcilerin yeni nesillerinde kullanılan bazı teknolojiler işlemci hızlarının maksimum değerlerine çıkması sağlanıyor.

 

Çarpan kilidinin açık olduğu işlemci modellerinde yer alan teknolojilerde de bu ayrıcalık sağlanmakta. X olarak isimlendirilmiş olan yeni seri işlemcilerde çarpan kilidinin bulunmadığını açıklayan AMD bu modellerin hız aşırtma sistemiyle beraber maksimum hız değerlerinin bile üzerine çıkacağını açıklamıştı. Yani bu sistem tam olarak şu demek oluyor özellikle son seride 1700X ve 1800X işlemcilerde istendiğinde hız aşırtma sistemi kullanarak kullanıcıların mevcut işlemci hızlarını boost değerlerinin üzerine çıkarabilecekler.

Kolay Hız Aşırtma Teknolojisi

AMD çarpan kilidi yer almayan yeni işlemci modelleri ile beraber BIOS üzerinden sadece birkaç değeri değiştirerek kullanıcıların işlemci hızlarını çok kolay bir şekilde değiştirmenize olanak sağlıyor. Sadece belli ayarları kullanarak işlemcilerin maksimum değer sınırlandırmasından da kurtulmasını sağlıyorsunuz ki bu noktada dikkat edilmesi gereken konu ısı.

Bilgisayarın soğutmasına dikkat ettiğiniz sürece amatör bile olsanız yeni işlemcilerle çok kolay bir şekilde hız aşırtma sistemini kullanmanız mümkün. Tüm bunlar bir yana dursun bunun dışında yeni hız aşırtma teknolojisi için artık farklı sistemler de kullanıcıların karşısında. Kolay olarak BIOS üzerinden basit bir şekilde hız aşırtma yapabileceğiniz gibi AMD Ryzen Master uygulaması ile çok daha detaylı bir hız aşırtma sistemini de kullanabiliyorsunuz.

AMD Ryzen Master

AMD Ryzen Master Nedir?

Öncelikle uygulamanın ne olduğundan tam olarak bahsedelim. AMD Ryzen Master AMD’nin yeni seri işlemcileri için yayınladığı bir uygulama. AMD ekran kartları için yayınladığı uygulamalara benzer bir uygulama olan AMD Ryzen Master sayesinde işlemci hız aşırtma sistemi çok daha etkili bir şekilde kullanılabiliyor. İşlemcilerin voltaj değerinin ayarlanması, çekirdek sınıflarının kontrol edilmesi, saat frekans ayarları ve daha birçok işlemci ince ayarını yapabiliyorsunuz.

AMD Ryzen Master Nasıl Bir Ayrıcalık Sunuyor?

İşlemcilerin tüm özelliklerinin kullanılmasını sağlayan AMD Ryzen Master programının sağladığı en büyük ayrıcalık yeni işlemcilerin hız aşırtma sisteminde tüm ayarlamaları kullanarak daha iyi performans elde edilmesi sağlanıyor. Bununla beraber daha iyi bir performans sağlanırken bir yandan da daha az ısınma, daha az güç tüketimi gibi ayrıcalıklarda sağlanabiliyor. AMD Ryzen Master sayesinde kısacası hız aşırtma sistemini çok daha etkili bir şekilde kullanabiliyoruz. İşlemci serilerinde yer alan büyük bir ayrıcalık olan sistemlerin bunun dışında sunduğu bir ayrıcalık ise belli başlı sınırlandırma ayarlarının da yapılması.

AMD Ryzen Master

AMD Ryzen Master Nasıl Kullanılıyor?

Programın arayüzü üzerinde kullanılan sistem birçok işlemci detayını değiştirmenizi sağlamakta. Tüm bunlarla beraber şunu da belirtmek gerekiyor program şu an için beta sürecinde. Yan daha eksikleri oldukça fazla. Bu nedenle bazı durumlarda programın stabil çalışmadığını görebiliyoruz.

Fakat beta sürümü olmasa bile AMD Ryzen Master programını kullanarak işlemci ayarlarını yapmak için iyi bir bilgisayar bilgisine sahip olmanız gerekiyor. Aksi halde yapacağınız yanlış bir uygulama işlemci üzerinde kalıcı hatalar yaşanmasına neden oluyor. Bu durumda bir anda işlemci hızlarının yükselmesini beklerken tam tersi olarak işlemcilerin geri dönülmez olarak zarar görmesi durumuyla karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Bu nedenle kullanmadan önce mutlaka programın nasıl çalıştığı hakkında detaylı bilgi edinmenizde yarar var.

Yorum yapın