Akıllı Telefonların Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Akıllı telefon kullanımı her geçen gün biraz daha artış gösteriyor. Akıllı telefonların kullanım oranlarının sürekli olarak artış göstermesi ile beraber teknoloji dünyasının gündemine yeni yeni girmeye başlayan konularda var. Telefonların sahip oldukları sistemler, akıllı telefonların yapabilecekleri, akıllı telefonlarla beraber gelen yeni teknolojiler gibi birçok gündem konusu ortaya çıkmaya başladı. Bu konular arasında en çok ilgi çekeni ise akıllı telefonların güvenliği.

Artık günlük hayatta yaptığımız birçok işlemi akıllı telefonlarınızla da yapabiliyorsunuz. Ödeme işlemlerinden tutunda günlük planlamalara kadar hemen her alanda akıllı telefonlardan yaralanmaya başladık. Haliyle artık akıllı telefonlar kullanıcıların hemen her bilgisinin de yer aldığı cihazlar olarak öne çıkmaya başladı. Bu şekilde bir kullanımı olduğu için akıllı telefonların güvenliği de haliyle ilk önem verilen konulardan bir tanesi olarak dikkat çekiyor.

Akıllı telefon güvenliğinin bu kadar önemli olmasının bir diğer nedeni ise akıllı telefonlarda var olan bu popülarite nedeniyle hackerların da akıllı telefonları hedef alması. Bu durumun birçok örneğini yaşamaya başladık. Ünlü isimlerin çalınan hesapları, akıllı telefonlarda çıkan açık haberleri gibi birçok örnek aslında akıllı telefonların güvenliğinin ne derece önemli olduğunu ortaya koyuyor. Tüm bunlarla beraber asıl soru ise akıllı telefonlarda güvenliğin nasıl sağlanabileceği. Birçok virüs hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz ya da birçok casus yazılıma karşı bilgi sahibi olabilirsiniz ama bunlara karşı nasıl önlemler alınması gerektiği asıl bilinmesi gereken konu.

Yazılım Güncellemeleri Mutlaka Yapmak

Hemen ilk madde ile başlayalım. Hemen her akıllı telefon üreticisi akıllı telefonlarında yer alan sistemlerin güvenliğini korumak için düzenli olarak çalışmalar yapmaktadır. Apple, Samsung gibi birçok markada bu işlem için özel ekipler oluşturulduğunu bile biliyoruz. Akıllı telefon firmaları tarafından yapılan tüm bu çalışmalara telefonların açıklarını kapatmak için yapılan çalışmalar. Telefonların açıkları nasıl kapatılır? Açığa neden olan hatalar neler? Gibi konular hakkında bilgi sahibi olmak ve sürekli sistemlerini güvende tutmak için bünyesinde beyaz şapkalı hackerlar bile çalıştıran firmalar bulunuyor.

Hatta zaman zaman markaların yeni akıllı telefonları için telefonlarda açık bulma yarışmaları yaptığını bile biliyoruz. Tüm bu çalışma sonrasında ise akıllı telefon modellerinde yer alan açıklar genelde büyük ölçüde tespit edilebiliyor. Tespit edilen tüm bu açıkların giderilmesi için ise markalar yaptıkları çalışma sonrasında elde ettikleri açıkları kapama konusunda güvenlik güncelleştirmeleri yayınlıyor. Akıllı telefonlarda güvenlik söz konusu olduğu zaman ilk olarak bu güvenlik güncelleştirmelerine önem vermek gerekiyor.

Öyle ki bu kadar sıkı bir çalışma sonrasında elde edilen açıkları kapatmak güvenlik konusunda ilk sağlanabilecek ayrıcalıklardan. Şunu da hatırlatalım burada akıllı telefonun Android işletim sistemi güncellemelerinden bahsetmiyoruz. Doğrudan markaların o seri akıllı telefonları için özel olarak yayınladıkları kendi güvenlik yamalarından söz ediyoruz. Bu ayrıca dikkat etmeniz gerekli.

İşletim Sistemi Güncellemelerini Yapmak

Bunun dışında işletim sistemi kısmında da mutlaka güncellemeleri takip etmeniz gerekiyor. Özellikle Android işletim sistemi kullanıyorsanız bu durumda mutlaka güncelleştirmeleri takip etmeniz gerekiyor. iOS için zaten Apple bir süre sonra kullanıcının güncellemeleri yapmasına olanak sağlıyor. Bunun dışında Android işletim sistemleri de en çok kullanılan işletim sistemleri olduğu için sürekli sistemlerde açık aranıyor.

Elbette Google kendi işletim sistemi içerisinde de açık arama işlemi için sıkı bir çalışma yapıyor. Haliyle elde edilen açıkların kapanması için Google tarafından düzenli olarak yeni işletim sistemi sürümleri yayınlanıyor. Bu noktada da yanlış bir anlaşılma hakkında bilgi verelim. Örnek ile bu durumu açıklayacağız. Mesela Android 5.0 işletim sistemine sahip bir akıllı telefonunuz var. Bu akıllı telefonda Android 5 sürümü sonrasında güncelleme alınmayacaksa maksimum olarak Android 5 güncellemeleri alınacaksa bu durum telefonunuzun artık güvenli olmayacağı anlamına gelmez. Google Android 5 için son stabil ara güncelleme sürümünü yayınlar. Bu güncellemeyi alırsınız ve artık işletim sistemi stabil hale gelir. Bir başka yeni sürüm olan Android Nougat yeni bir işletim sistemi olarak ele alınır.

Yani Android Nougat güncellemesi almayan akıllı telefonlar için güvensiz yorumunu yapmak yanlış. Bu durumu Windows sürümleri üzerinden de düşünebilirsiniz. Şu an en güncel işletim sistemi olan Windows işletim sistemi yerine desteği süren Windows işletim sistemini kullanmanız güvenlik güncellemelerini almayacağınız anlamına gelmiyor.

Tabi ki yeni işletim sistemlerinin piyasadaki güncel tehditlere karşı yeni önlemlerle beraber gelmesi bu noktada yeni bir işletim sistemi kullanımın yapılmasının oldukça artı kazandıracak bir noktası olarak gösterilebilir. Bunu da unutmamak gerekiyor. Ama Android güvenlik yamalarını almaya devam eden telefonlarda da güvenlik sorunu daha az gündeme gelmekte. Hep Android üzerinden örnek verdik fakat iOS işletim sistemleri için de bu durum aynen geçerli. Hatta iOS kullanıcılarının biraz daha artısı olduğunu söylemek de yanlış olmaz.

Akıllı Telefonların Güvenliği

Uygulama İzinlerine Çok Dikkat Edin

Akıllı telefonun güvenliğini sağlamak konusunda bir diğer önemli konu ise uygulama izinleri. iOS için bu konu çok fazla sorun teşkil etmiyor çünkü iOS işletim sistemleri için Apple özel bir çalışma yapmakta ve zaten Apple izinsiz olan uygulamaları standart yöntemlerle uygulamaya ekleyemiyorsunuz. Tabi ki buna rağmen App Store üzerinde yayını olsa da güvenlik sorunu yaratan uygulamalarda yok değil. Ama bu oran daha az. Android sistemlerde ise iş epey farklı. Android işletim sistemine sahip olan akıllı telefonlarda dışarıdan uygulama yükleme gibi işlemler çok daha kolay gerçekleştirilebiliyor. Bu noktada Google Play üzerinden indirdiğiniz uygulamalar bile güvenliğinizi tehlikeye atabilecek düzeyde olabiliyor.

Akıllı telefon güvenliği için uygulama konusunda ilk dikkat etmeniz gereken konu ise uygulama izinleri. Birçok uygulamayı yüklerken yükleme ekranında sizden uygulama izinleri isteniyor. SD karta erişme, rehbere erişme, mesajlara erişme aklınıza ne gelirse tüm bunlara erişim için izin isteniyor. İzni vermeniz halinde uygulama yükleniyor. Fakat mantıklı düşünmek gerekirse yüklediğiniz bir oyun neden rehberinize erişmek için izin istesin.

İşte bu durumda akıllı telefon güvenliğini sağlamak için mutlaka uygulama izinlerini dikkatle incelemelisiniz. Yeni Android sürümlerinde zaten uygulama izinleri yönetilebiliyor. Güvenmediğiniz uygulamalara kesinlikle izin vermeyin. İzin vermeniz durumunda casus bir yazılım olsa bile siz onayı vermiş oluyorsunuz. Uygulama izinlerine erişme konusunda da dikkatli davranmak akıllı telefon güvenliği konusunda en çok önem vereceğiniz konu olmalı.

Tarayıcı Güncellemeleri Mutlaka Yüklemek

Gelelim bir diğer maddeye. Tarayıcı güvenliğine dikkat etmek ne alaka şeklinde düşünebilirsiniz. Son yaşanan olaylardan örnek vererek bu durumu açıklayalım. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir hacker yarışmasında Safari tarayıcı üzerinde bulunan bir açıkla beraber hem iPhone akıllı telefonlarında hem de MacBook bilgisayarlarda sisteme giriş sağlanabildi.

Aynı durum daha önceleri Android işletim sisteminde resmi internet tarayıcısı olan Google tarayıcı üzerinde de yaşanmıştı. İnternet bağlantısı ile çalışmalarını bir yana bırakın arama algoritmaları nedeniyle tarayıcıların mobil versiyonları da en çok açık barındıran noktalar arasında gösteriliyor.

Bu konuda Google ve Apple’ın tarayıcıları için düşünecek olursak iki teknoloji devi de sürekli çalışmalar yapmaya devam ediyor. Bulunan açıklar ise anında kapatılıyor ve tarayıcıların mobil versiyonları için güncellemeler yayınlanıyor. Bu noktada en çok dikkat etmeniz gereken konu haliyle tarayıcınızın güncel sürümünü kullanım kullanmadığınız. Mutlaka tarayıcınızın güncel sürümünü kullanmanız ve güncellemeleri de anlık olarak takip etmeniz gerekli.

Akıllı Telefonların Güvenliği

Kısaltılmış Linklerden Uzak Durmak

Tarayıcılardan söz etmişken hemen bir madde daha ekleyelim. Kısaltılmış link kullanımı internet dünyasında çok sık tercih edilen bir yöntem olmaya başladı. Hem virüs yayma konusunda hem de link kısaltarak para kazanma yöntemlerinin kullanılması ile beraber link kısaltma sistemlerini daha çok görmeye başladık.

Fakat özellikler akıllı telefonlar için link kısaltmaları ciddi sorunlara neden olabiliyor. Telefonlarınıza casus yazılım bulaştırma konusunda en sık karşılaşılan sorunlardan biri olarak gösterilen kısaltılmış link kullanımı virüs barındırması konusunda oldukça tehlikeli. Bu nedenle akıllı telefonunuzdan kısaltılmış linkleri mümkün olduğunca kullanmamayı tercih edin.

Sosyal Medya Hesapları İçin Sahte Yazılımlara Dikkat

İnternet sistemleri üzerinden akıllı telefon güvenliğinden devam ediyorken bir başka konudan sosyal medya hesaplarından da bahsedelim. Sosyal medya kullanımı konusunda aslında akıllı telefon güvenliğinin pek alakalı olmadığını düşünebilirsiniz. Bu düşüncenin haklı yanı da yok değil. Asıl konu ise sosyal medya uygulamalarında takipçi artırmak için kullanılan programlar. Özellikle Instagram için çok sık kullanılan bu tarz programlar tam anlamıyla güvenlik canavarı.

Beğeni hilesi ve takipçi hilesi olarak karşımıza çıkan tüm bu programlar için geçtiğimiz günlerde ESET tarafından da bir uyarı yayınlanmıştı. Yayınlanan uyarı da Instagram takipçi hileleri için yayınlanan programların birçoğunda casus yazılımlar tespit edildiği belirtilmişti. Söz konusu casus yazılım olunca en tecrübeli programlardan biri olan ESET tarafından böyle bir uyarı yapılmasının da dikkate alınması gerektiğini söylemek lazım. Eğer sosyal medya kullanıyorsanız mümkünse bu şekilde programlardan uzak durmayı tercih edin. Hepsi için olmasa da birçoğu için virüs barındırdığı ya da sosyal medya hesaplarını ele geçirdiğini belirten açıklamalar bulunuyor.

Akıllı Telefonların Güvenliği

Bulut Depolama Uygulamalarına Dikkat

Aslında telefonlarınızda depolama alanı sıkıntısı yaşıyorsanız bulut depolama teknolojisi oldukça ideal bir yöntem olabiliyor. Telefonunuzda değil doğrudan sanal sunucular üzerinde seçeceğiniz boyutlara göre yükleme yapmanıza olanak sağlayan ve telefonunuzun hafızasını rahatlatmak için kullanılan bu servisler son dönemde bir hayli popüler.

Fakat bulut depolama teknolojilerini kullanırken de bir hayli dikkatli olmak gerekiyor. Şöyle ki bulut depolama teknolojilerinde kendi verilerinizi başka birinin sunucusunda depolamış oluyorsunuz. Firma ne kadar büyük olursa olsun bu ekstra bir güvenlik sorununu karşınıza çıkarıyor.

Yaşanan güvenlik sorunları nedeniyle özel dosyalarınızın çalınması gibi bir durumla bile karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Nitekim en güvenli servislerden biri olan iCloud üzerinde yaşanan durumu düşünecek olursak aslında sistemin ne kadar tehlikeler barındırdığını da görebiliyoruz. Bu gibi bir olumsuzlukla karşılaşmak ve akıllı telefonunuzun içinde yer alan verilerinizi bir nevi korumak için bulut depolama hizmetlerini kullanırken de oldukça dikkatli olmanız gerekiyor.

Bu uygulamaları kullanmayı tercih etseniz bile eş zamanlı eşleştirme özelliklerini deve dışı bırakıp sadece istediğiniz dosyalarınızın eşleştirilmesini de sağlayabilirsiniz. Bu şekilde bir nevi kendi güvenliğinizi de sağlamış oluyorsunuz.

Virüs Programlarını Kullanarak Güvenliği Sağlama

Yukarı da saydığımız tüm bu yöntemler bir yana dursun bunun dışında telefonlarınızda virüs programları kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Yukarı da saydığımız tüm maddeleri içerisine alacak bir güvenlik sistemi oluşturmak için güvenli kesinleştirilmiş olan virüs programlarını kullanmak akıllı telefon güvenliği noktasında da en büyük yardımcılarınızdan oluyor.

Eğer iyi bir virüs programı bulursanız bu virüs programlarıyla beraber tarayıcılardan gelen anlık zararlı yazılımları engellemeniz, telefonunuza yüklediğiniz dosya ya da klasörlerde yer alan casus yazılımları engellemeniz ve daha da önemlisi tüm verilerinizi güvenli bir şekilde saklamanız mümkün. Virüs programlarının sağladığı bu güvenlik artıları tartışılmaz düzeyde. Elbette buna karşın uygulamaların olumsuz yönleri de yok değil. Özellikle kullanılan programlar sürekli olarak arka planda akıllı telefonunuzu korumak için çalışmaya devam ettiğinden bu noktada akıllı telefonunuzun pil sorunu ile karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Akıllı telefonlarınızda yaşanacak güvenlik sorunları çözülüyor fakat bu durumda da pil dayanma süresi ciddi oranda düşebiliyor.

Bunun için en az pil harcayan uygulamaları tercih etmek olumlu sonuç verebilir ki kaldı ki zaten mobil virüs programlarında da adı duyulmuş olan seriler bunun için sürekli olarak güncellenmekte. Ayrıca virüs programı kullanacaksanız mutlaka programın güncellemelerini düzenli olarak almanız gerektiğini de hatırlatalım. Bu şekilde hem yeni casus yazılımlara karşı güvenlik sağlanıyor hem de pil tüketimi gibi konularda daha stabil kullanım sağlanabiliyor.

Akıllı Telefonların Güvenliği

İOS Mu Android Mi Kullanmalı?

Son olarak bir diğer tartışma konusu hakkında bilgi verelim. Yukarıda saydığımız tüm noktalara dikkat etmeniz tabi ki akıllı telefon güvenliği konusunda epey bir yol almanızı sağlayacaktır. Fakat bunun dışında kullanıcıların yapabilecekleri dışında işletim sistemlerini yayınlayan firmalarına da düşen görevler yok değil.

Bu noktada da en çok karşılaştırılan iki işletim sistemi piyasada da mobil alanda en çok kullanılan iki işletim sistemi Android ve iOS işletim sistemleri. Apple ve Google tarafından yayınlanan mobil işletim sistemleri içerisinde bir seçim yapacak olursak güvenlik dediğimiz zaman iOS öne çıkıyor. iOS işletim sistemine sahip olan akıllı telefonlar içe kapalı yapı nedeniyle biraz daha güvenli oluyor. iOS işletim sisteminde kullanılan bir telefona dışarıdan kafanıza göre uygulama yükleyemiyorsunuz.

Buna karşın Android uygulama yükleme konusunda biraz daha esnek bir işletim sistemi. Haliyle güvenlik sorunları da karşımıza çıkabiliyor. Bunun dışında Android işletim sistemi ile beraber açık kaynak kodlu yapı kullanılması da yine güvenlik konusunda iOS işletim sistemlerinin biraz daha fazla öne çıkmasını sağlıyor. Tabi ki bu durumda iOS kullanan akıllı telefonlar tamamen güvenli telefonlardır.

Yorumunu da yapmak oldukça yanlış olur. iOS işletim sistemlerinde de içe kapanık bir yapı olsa bile güvenlik sorunları çok sık yaşanabiliyor. Bunun dışında Android işletim sistemlerinin de son güncellemelerinin güvenlik konusunda oldukça başarılı adımlar attığını da hatırlatmak gerekiyor. Yani Android seçimi de yukarı da uyarlarlar beraber mantıksız olmaz. Tabi tüm uyarıları dikkate almalı ve akıllı telefonunuzun güvenliği için hemen her adımı atmanız gerekli.

Yorum yapın