Akıllı Telefonlarda Nasıl Soğutucular Kullanılıyor?

Akıllı telefonlarda son yıllarda özellikle teknik özellikler açısından çok daha yüksek özelliklere sahip olan modeller ortaya çıkmaya başladı. Gerek işlemci teknolojilerinde, gerek Ram bellek teknolojilerinde gerekse de pil kapasitelerinde bir hayli ilerleme kaydedildiğini de söylemek gerekiyor.

Artık bilgisayar teknolojilerine bile yetişilmesi ise bu alanda yeni bir sorunu da ortaya çıkarmaya başladı. Şöyle ki aslında akıllı telefonlarda yer verilen teknolojiler nano teknolojiler. Yani çok daha düşük boyutlu olmasına karşın bilgisayarlarda yer alan teknolojiler kadar yüksek performans da elde ediliyor.

Bu durumda da aslında ekstra bir ısınma sorunu ortaya çıkıyor. Performansın artırılması ile beraber ortaya çıkan akıllı telefon ısınma sorunları ise birçok akıllı telefon üreticisinin en büyük sorunları arasında gösteriliyor. Birçok marka söz konusu sorunu çözebilmek için yeni teknolojiler kullanılıyor. Bu teknolojilerin kimisi çok basit teknolojiler olarak karşımıza çıkarken akıllı telefon ısınma sorununu çözmek için kullanılan çok daha karmaşık teknolojileri de biliyoruz. Peki akıllı telefonlarda ısınma sorununun önüne geçmek için nasıl teknolojiler kullanılıyor bakalım.

Alüminyum Kasa Kullanımı

Bu noktada akıllı telefonları biraz daha kolay soğutabilmek için kullanılan en basit teknoloji kasa tasarımında kullanılan materyal. Aslında kasa teknolojisinde birçok markanın plastik tercihi yaptığını biliyoruz. Fakat özellikle üst segment akıllı telefonlarda kasa malzemesi hem hafif hem de çok daha kolay bir şekilde soğuyabildiği için genelde akıllı telefonlarda alüminyum kasa kullanılıyor.

Bu şekilde telefonun çok fazla ısınması durumunda daha rahat bir soğutma sistemi de sağlanabiliyor. Fakat tek başına yeterli olmadığı gibi kasa değişikliklerinin de çok büyük ısı farkları oluşturmadığını da söylemek gerekiyor. Bu nedenle zaten hala plastik kasa kullanımı yapan akıllı telefon modellerini de görebiliyoruz.

Bakır Borular İle Soğutma Sistemi

Bilgisayar sistemlerinde çok sık kullanılan teknolojilerden biri olan bakır boru sistemi artık akıllı telefon teknolojilerinde de bir hayli kullanılmaya başlandı. Hatta akıllı telefonlar işçin söz konusu teknolojinin soğutma alanında en çok tercih edilen teknoloji olduğunu da belirtelim. Tüm bunlarla beraber öncelikle sistemin ne olduğu ve nasıl çalıştığı hakkında bilgiler vermek gerekiyor.

Bakır Boru Soğutma Sistemi Nasıl Çalışıyor?

Akıllı telefonlarda da yerleşimleri farklı olsa da genel olarak bakır boru soğutmada kullanılan sistem aynı mantık üzerinde işliyor. Telefonun iç kısmında yer alan bakır boru sayesinde pil gibi bileşenlerin bulunduğu aşırı ısınan bölgelerde bakır boru ısının yoğunlaşmasını engelleyerek ısınan bölgedeki aşırı ısıyı bakır boru üzerinden telefonun tüm iç bölgesine yayıyor.

Bu sayede ısının çok daha kısa süre içerisinde düşmesi ve bir noktada toplanmasının engellenmesi sayesinde akıllı telefonun zarar görmesi de engellenmiş oluyor. Söz konusu teknolojinin Samsung ardından ise Sony gibi dev akıllı telefon üreticileri tarafından da denendiğini biliyoruz.

Fakat sistem daha çok şimdilerde LG G6 akıllı telefonları ile beraber geleceği konusunda iddialara yansımış durumda. Bu iddialar ne kadar doğru bilinmez ama genelde amiral gemisi akıllı telefon modellerinde bu teknolojileri de göremeye başlayacağımız kesin. Peki tüm bunlarla beraber bakır borulu soğutma sistemleri neden tüm akıllı telefonlar tarafından kullanılmıyor. Sistemin tam olarak avantajları ve dezavantajları neler?

Bakır Borularla Soğutma Sisteminin Avantajları

Aslında yazımızda da belirtiğimiz gibi bakır boru sistemi akıllı telefonlarda beklenen soğutma değerlerini sağlamak ve aynı zamanda ısının akıllı telefonların bir bölgesinde toplanmasını engelleyerek telefonun zarar görmesinin önüne geçen teknolojiler olarak biliniyor. Bu nedenle bakır boru sisteminin en büyük ayrıcalığı da ekstra bir soğutma teknolojisinden söz edilmesi oluyor. Fakat kullanılan sistemin ekstra olarak dezavantajları da yok değil.

Bakır Borulu Soğutma Sisteminin Dezavantajları

Bu noktada da dikkat hemen boruların ağırlıkları çekiyor. Akıllı telefonlarda bilindiği gibi en çok önem verilen konulardan birisi de telefonun hafifliği. Ne kadar ince plakalar kullanılsa da bakır boru sistemlerinin kullanılmasının telefona ekstra bir ağırlık getirmesi de en olumsuz yanlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanında akıllı telefonun tasarımını da uymaması durumunda bakır boru teknolojileri ciddi sorunlar doğurabiliyor. Esnek olmamaları da aslında sınırlı akıllı telefon tasarımlarında söz edilmesine neden olmakta.

Yazı içeriğinde bulabileceğiniz bilgiler

“Akıllı Telefonlarda Nasıl Soğutucular Kullanılıyor?” üzerine bir yorum

  1. Samsung S4 kullanan biri olarak, soğutucuyu koymayı unuttuklarına inanıyorum 🙂 Hiç soğuk halini görmedim.

    Cevapla

Yorum yapın