Akıllı Telefonlar İçin Bükülebilir Ekran Mümkün Mü?

Akıllı Telefonlar İçin Bükülebilir Ekran Mümkün Mü?

Akıllı telefon teknolojilerinin ne kadar hızlı bir gelişim gösterdiği tartışılmaz. Özellikle son serilere baktığımızda bir bilgisayardan beklenebilecek neredeyse hemen her özelliği akıllı telefonlarda da görebiliyoruz. Belki şu an için bu modellerin fiyatı teknoloji pazarında genel olarak en yüksek fiyatlar olarak gösterilse de zamanla bu rakamların düşmesi de bekleniyor. Fiyatları ve teknik özellikleri bir yan dursun artık akıllı telefonlar için yeni birçok teknolojide yavaş yavaş gündeme gelmeye başladı. Özellikle bu kez gündeme gelen teknolojiler Ram, işlemci, hafıza gibi teknik özelliklerin yanı sıra yeni görüntü ve tasarım teknolojileri üzerine olmaya başladı. Bükülebilir Ekran teknolojileri ise bu alanda son teknolojiler olarak dikkat çekmeye başladı.

Nedir Bükülebilir Ekran Teknolojisi?

Adından da anlaşılacağı gibi son dönemde akıllı telefon gündemini epey meşgul eden Bükülebilir Ekran teknolojisi genel olarak aslında bir nevi telefonların katlanmasını sağlayacak olan teknolojiler olarak gösteriliyor. Ekranların katlanması bükülmesi gibi işlemlerin yapılabilmesine olanak sağlayacağı düşünülen teknolojinin bu kadar gecikmesinin de birçok nedeni var.

Her ne kadar LG G Flex gibi serilerde denemelerini görsek de henüz piyasada net olarak yer bulamayan teknolojinin geçişi döneminin bu kadar uzun sürmesi sadece ekran değil pil ve develer konusunda da esneklik gerektiren maddeler kullanılmasının gerekmesi.

Bir telefon ekranının bükülebilir olması ve haliyle telefonda katlanma ya da form değiştirme gibi özelliklerin bulunması için sadece OLED ekranların sağladığı esneklik yetmiyor. Bunun dışında pillerin ve dediğimiz gibi devrelerinde esneklik derecesinin olması gerekiyor ki ekranın bu özelliği kullanılabilsin. Aksi durumda ne kadar Bükülebilir Ekran tasarımı yapılsa da telefonun bu özelliğini kullanmak mümkün değil. Haliyle bu durumda standart OLED kullanımını değiştirmeyecektir.

iPhone 8 Ve Samsung Galaxy S8 Üzerinde Görebilecek Miyiz?

Tüm bunlarla beraber sonunda bu tip ekranlarda da yaşanan sorunların giderildiği de belirtiliyor. Hatta iddialara göre Bükülebilir Ekran kullanımına iPhone 8 ile geçilecek ve Samsung yeni serinde de bu duruma yer verecek. OLED ekranlarla bunu sağlamak mümkün gibi gözükse de telefon kasasının bunun için nasıl bir tasarıma sahip olacağı ya da kasanın olup olmayacağını söylemek oldukça zor.

Yorum yapın