Akıllı Ev Asistanı Teknolojisi Giderek Yaygınlaşıyor

Akıllı Ev Asistanı Teknolojisi Giderek Yaygınlaşıyor

Akıllı telefonların teknoloji dünyasına giriş yapmasıyla beraber ilk dönemlerde yeni yeni akıllı telefonlarla diğer elektronik cihazların kontrolü sağlayan teknolojiler ortaya çıkmaya başlamıştı. Akıllı telefonlarla beraber ev elektroniğinin de gelişmesiyle beraber örneğin bir mesaj ile klimanızı açabiliyor ya da kombinizi açıp kapatabiliyordunuz. Şimdi ise yavaş yavaş akıllı ev sistemleri ile beraber bu teknolojiler çok daha fazla gelişmeye ve çok daha fazla genişlemeye başladı. Zira artık sadece akıllı ev eşyaları değil doğrudan akıllı evleri de görmeye başladık. Uzaktan kontrol ile evinizin elektriğini bile kontrol etmenizi sağlayan sistemlerle beraber yeni teknolojilerde pazara girdi. Akıllı Ev Asistanı olarak adlandırılmaya başlanan tüm bu teknolojiler kısa süre içerisinde kullanım alanını da yaygınlaştırmaya başladı.

Sürekli Yeni Ürünler Geliştiriyor

Aslında Akıllı Ev Asistanı sistemlerinin mantığı oldukça basit. İlk olarak akıllı telefonlar ile belli başlı elektronik eşyalarımızı kontrol etmemizin ardından hem evlerin hem de eşyaların daha da kolay kontrol edilebilen akıllı ev sistemleri ile donatılmasıyla ortaya Akıllı Ev Asistanı teknolojileri aslında tüm bu sistemi adı üstünde bir asistan ile kullanmanızı sağlıyor.

Kısmi olarak yapay zeka kullanılan Akıllı Ev Asistanı ile konuşarak ya da belli komutlar vererek bir nevi bu teknolojileri ev asistanınız olarak kullanabiliyorsunuz. Örnekleri giderek artan Akıllı Ev Asistanı sayesinde örneğin sadece sesli komutları kullanarak tüm akıllı ürünlerinizi kontrol edebiliyorsunuz.

Akıllı Ev Asistanı Sistemi Gelişmeye Devam Eder Mi?

Şu an için Google, Amazon hatta Arçelik tarafından bile piyasaya yavaş yavaş sunulmaya başlayan Akıllı Ev Asistanı sistemleri her geçen gün biraz daha da yaygınlaşmaya başladı. Fakat şu an için piyasa da yer alan ürünler henüz yeteri kadar geliştirilmiş cihazlar değil. Her ne kadar günlük hayatı bir hayli kolaylaştırsa da henüz Akıllı Ev Asistanı sistemlerinin de tatmin edici şekilde geliştirilemediğini de söylemek gerekiyor. Sadece belli sesli komutlara karşılık verebilen sistemlerin bundan sonrada geliştirmelerine devam edileceği kesin.

Özellikle Google’ın bu konuda yaptığı yeni yapay zeka çalışmalarına bakacak olursak Akıllı Ev Asistanı sistemlerinin teknoloji sektörünün geleceğinde hatırı sayılır bir yeri olacağı da kesin.

Yazı içeriğinde bulabileceğiniz bilgiler

Yorum yapın