Akıllı Telefon Sektöründe Üzerinde Çalışılan Yeni Teknolojiler

Akıllı Telefon Sektöründe Üzerinde Çalışılan Yeni Teknolojiler

Teknoloji sektöründe bu yılın verilerine bakacak olursak teknoloji dünyasının en çok ilgi gösterilen ürünleri açık ara fark ile akıllı telefonlar. Öyle ki satış rakamlarına ve gündemde kalma sürelerine bakacak olursak gerek tabletler gerek bilgisayar teknolojileri geride kalmaya başlarken akıllı telefonlara ise gösterilen ilgi bir hayli artmaya başladı.

Zaten satış rakamlarına baktığımızda da akıllı telefonların rekor kırmaya başladığını da söylemek gerekiyor. Hal böyle olunca akıllı telefon üreticisi olan firmalarında bu alana gösterdikleri önemde artmaya başladı. Zira son dönemde artık markaların sadece amiral gemisi serisi akıllı telefonlarını değil bunun dışında birçok yeni teknoloji denemesi yaptığı akıllı telefonları da görmeye başladık. Asıl merak edilen ise Akıllı telefonların bundan sonra kullanıcılara ne gibi teknolojiler sunacağı. Peki bakalım bu konuda iddialar neler?

Esnek OLED Ekranlar

Akıllı telefonların gelecekte kullanıcılara sunmaya başladığı teknolojilerin başında yeni ekran teknolojileri geliyor. iPhone 8 modeli içinde düşünülen yeni teknoloji Esnek OLED ekran teknolojisi. Telefonların standart kullanımdan farklı olarak belki de katlanmasına bile olanak sağlayacak olan yeni teknoloji için de yavaş yavaş esnek piller ve esnek paneller teknolojisi oluşturulmaya başladı. Haliyle yakın gelecekte akıllı telefonların artık Esnek OLED ekranları ile beraber katlanabilen belki de çerçeveye sahip olmayan telefonları bile görebileceğiz.

Çok Geniş Alanlarda Kablosuz Şarj Teknolojisi

Üzerinde çalışılan yeni akıllı telefon teknolojilerinden birisi de kablosuz şarj teknolojisi. Samsung’un öne çıkan teknolojilerinden biri olan kablosuz şarj teknolojisi için şu an çok yüksek bir teknoloji sunulmuyor. Yine telefonunuzu mutlaka kablosuz şarj standı üzerine koyanız gerekiyor. Fakat üzerinde çalışılan yeni teknolojilerle beraber artık belli bir genişlikte kullanılabilecek yeni kablosuz şarj teknolojileri üzerinde çalışıyor.

Samsung’un yaptığı çalışmalardan ortaya atılan iddialara göre yeni teknolojiler sayesinde sadece akıllı telefonunuz ile kablosuz şarj cihazınızın aynı oda içerisinde olması yetecek. Tabi bu teknoloji ne kadar gerçekleştirilebilir göreceğiz.

Gözle Kontrol Teknolojisi

Aslında Samsung tarafından İris tarayıcısı olarak gösterilen bu teknoloji ilk olarak Note 7 telefonlarında denenmişti. Fakat Note 7 serisinin iptal edilmesiyle beraber teknoloji yine arka planda kalmıştı. Fakat yeni akıllı telefonlarda artık gözle kontrol yani İris tarayıcısı sistemi çok daha geliştirilmiş bir şekilde kullanıcıların karşısına çıkacak gibi. Zira artık bu teknoloji ile uygulama uyumlarının bile sağlanabileceği de belirtiliyor.

Yazı içeriğinde bulabileceğiniz bilgiler

Yorum yapın