Akıllı Ampuller Nasıl Çalışıyor? Sunduğu Ayrıcalıklar Neler?

Akıllı Ampuller Nasıl Çalışıyor? Sunduğu Ayrıcalıklar Neler?

Son dönemlerde akıllı ürün teknolojileri sadece akıllı telefonlarla ya da sadece akıllı televizyonlarla sınırlı kalmamaya başladı. Aslında günlük hayatta sıkça kullandığımız birçok elektronik ürünün akıllı sıfatı almaya başladığını biliyoruz. Akıllı buzdolapları, akıllı fırınlar, akıllı klimalar kısacası artık hemen her teknoloji ürünü yavaş yavaş yeni dönemin modası haline gelen işletim sistemli ve kısmi yapay zekalı cihazlara dönüşmeye başladı. Günlük hayatı epey kolaylaştıran bu cihazlara son sürekli ise yenileri ekleniyor. Son olarak yeni yeni çok daha yaygın kullanılmaya başlayan teknolojilerden birisi de akıllı LED ampul teknolojileri oldu.

Renk Sınırlaması Yok

Aslında bir nevi bir dönem oldukça popüler olan ve hala kullanılan uzaktan kumandalı ampul sistemlerine benzeyen yeni akıllı ampul sistemleri giderek yaygınlaşmaya da başladı. Özellikle son dönemde bu alanın bir hayli ilgi çeken ürünlerinden biri olan Xiaomi Yeelight üzerinden akıllı LED ampul sistemini ve kullanımını açıklayalım.

Xiaomi Yeelight akıllı LED ampuller doğrudan akıllı telefonlarla bağlantılı olarak çalışan teknolojiler. Android ya da iOS işletim sistemli bir telefona ampulün yazılımını yüklemeniz gerekiyor. Ardından akıllı telefonunuzu bir kumanda olarak kullanarak Xiaomi Yeelight ampullerinin ışık değerini ister arttırıp isterseniz de azaltabiliyorsunuz. Bu durum diğer tüm akıllı ampul teknolojileri içinde genel olarak bu şekilde işliyor. Sadece ışık şiddeti değil bunun dışında ışık engini de ayarlamanız mümkün.

Sınırsız Işık Rengi Sunuluyor

Bu lambaların aslında en büyük özelliği sınırsız ışık değeri sunuyor olması. RGB renk sistemine dahil olan lambalarda aklınıza gelebilecek hemen hemen her renk seçeneği mevcut. Xiaomi Yeelight içinde bu durum olduğu gibi geçerli. 16 milyon renk tonu sunulan akıllı lambalarda yine akıllı telefonunuz üzerinden doğrudan lambanın vereceği ışığın rengini ayarlayabiliyorsunuz. Bunun için ekstra olarak bir teknolojiye ihtiyaç yok. Sadece Xiaomi Yeelight model ampuller değil bunun dışında artık fiyatı giderek düşmeye başlayan birçok akıllı ampul teknolojisi de çok sık kullanılmaya başlandı.

Ampullerin bile akıllı telefonlara entegre olmaya başlaması ve bu teknolojilerin yaygın bir şekilde kullanılmasıyla beraber aslında akıllı telefonların bir nevi günlük hayat için kumandalar haline gelmeye başladığını da söylemek gerekiyor. Bundan sonra akıllı telefonlarla entegre ne gibi teknolojilerle karşılaşırız bilmek zor.

Yorum yapın