Apple’ın Yapay Zeka Sistemi Nasıl Çalışacak?

Apple’ın Yapay Zeka Sistemi Nasıl Çalışacak?

Yapay zeka teknoloji dünyasının yeni gündem olan konulardan biri değil. Çok uzun bir süredir aslında yapay zeka sistemleri üzerine çalışmalar yapılıyor. Fakat gelişen teknoloji ile beraber artık yapay zeka sistemleri üzerinde daha yoğun bir çalışma yapıldığı gibi yeni teknolojilerle beraber bu alanda da daha olumlu sonuçlar elde edilmeye de başlandı.

İlk olarak Google’ın bu konuda sıkı bir çalışma içerisinde olduğunu biliyoruz. Hem internet dünyasında etkili olabilecek hem de yazılım ve uygulama geliştirme alanında da etkili olacak. Google’ın ne derece yapay zekaya önem verdiğini zaten biliyoruz ve yapay zeka sistemlerinde de yavaş yavaş ilerlemeye başladığını da söylemek gerekiyor.

Apple’da Yapay Zeka Teknolojilerine Dahil Olacak Mı?

Google’ın tüm bu çalışmaları diğer teknoloji firmalarının da iştahını kabartmaya başladı. İlk olarak Tesla gibi firmalar yapay zeka teknolojisini sürücüsüz otomobillere entegre etmeye çalıştı. Hemen ardından ise bir diğer teknoloji devi olan Apple’ın bu konuda yeni atılımlar yapacağı iddia edilmişti.

Akıllı telefonlarında kullandığı sistemler zaten Apple’ın kısmi olarak yapay zeka oluşturduğunu gösterse de şirket politikası gereği Apple’ın yapay zeka sistemini gizli bir şekilde geliştirmeye devam ettiği de teknoloji dünyasına yansımıştı. Geçtiğimiz günlerde ise Apple çok merak edilen yapay zeka sistemleri hakkında bir açıklama yaptı ve böylece belli detaylarda ortaya çıktı.

Apple Nasıl Bir Yapay Zeka Tasarladı?

Gelelim ana sorumuza. Şu an için marka değeri en yüksek olan şirket ve haliyle teknoloji dünyasının gündeminde olan dev firma Apple nasıl bir yapay zeka sistemi oluşturuyor? Sorunun cevabı aslında doğrudan Apple tarafından geldi. Zira marka tarafından yapılan açıklamaya göre aslında Apple’ın yapay zekası tam bir rekabet ürünü olacak.

Açıklamalara göre ana yapay zeka ve birde eşlikçi yapay zeka sistemi kullanılacak. Apple’ın ana yapay zekası sürekli kendini geliştirme çabası içerisinde olacak bir yapay zeka olarak değerlendiriliyor. Zira bu yapay zekanın sorun çözümlerini kayıt altına aldığı ve uğraşılan yöntemler dahil sorun çözümlerinde ve yeni teknoloji geliştirmelerinde yapılan adımlar sürekli olarak yapay zeka tarafından öğrenilmeye çalışılacak.

Buna karşın özellikle görüntü işleme konusunda yani yapay zekanın çalışacağı alanlar konusunda ana yapay zeka bir diğer Apple yapay zekası tarafından eksik yönleri ile eleştiri altına tutulacak. Bir nevi rekabetçi bir ortam oluşturularak Apple’ın yapay zekasının açıklarını kapaması da sağlanmış olacak. Yeni sistemin hakkında marka daha ne gibi açıklamalar yapacak merak konusu. Tüm bu sisteme rağmen çalışma mantığı konusunda hala net olamaya detaylar mevcut.

Yorum yapın