4DX Sinema Teknolojisi Nedir?

Gelişen teknoloji şüphesiz hemen her alana net bir şekilde etki ediyor. İletişim, haberleşme, ulaşım, üretim kısacası hemen her alanda yeni teknoloji ürünleri ile artık daha kolay çözümler elde edildiğini söylemek gerekiyor. Tüm bunlar bir yana dursun yeni nesil teknolojilerin etki ettiği alanlardan birisi de şüphesiz sinema sektörü.

İlk olarak 3 Boyutlu film teknolojisi ardından yeni film teknoloji ardından IMAX teknolojileri derken sinema sektöründe de hatırı sayılır bir gelişim içerisine girildi. Genel olarak tüm bu teknolojiler görüntü teknolojileri üzerine olsa da aslında sinema alanında çok daha farklı yeni teknoloji ürünleri de yok değil. Bu noktada son dönemde öne çıkan sinema teknolojilerinden birisi de 4DX teknolojisi. Görüntü teknolojisi ile bambaşka bir sistemi bir araya getiren 4DX teknolojisi nasıl bir teknoloji daha detaylı bakalım.

4DX Simülasyon Sinema Sistemi

Söz konusu teknoloji ülkemizde de yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan bir sinema sistemi. 4DX teknolojisinde aslı mesele ise görüntü ile alakalı değil. Yani örnek vermek gerekirse IMAX gibi ekstra 3 boyutlu görüntüleme teknolojilerinde olduğu gibi asıl amaç daha gerçekçi bir görüntü ya da daha iyi görüntü detayları değil. Tabi ki bu amaçta bulunuyor fakat 4DX teknolojisinin asıl amacı izleyici ile film arasında bir simülasyon sistemi oluşturmak.

Şöyle ki genelde 3 Boyutlu görüntü teknolojisine sahip olan filmlerle kullanılan 4DX sinema sistemlerinde standart 3 boyutlu görüntü yine izleniyor. Fakat bu kez filmi izlerken filmde yer alan sahnelere göre hareketli ve titreşim geri bildirimli koltuklarla beraber hem 3 boyutlu filmleri çok daha gerçekçi izleyebiliyorsunuz hem de kendinizi filmin içerisinde hissediyorsunuz. Aslında sanal gerçekliğe de bir nebze benzeyen teknolojinin tek ayrıcalığı da bu değil.

Ekstra Gerçekçilik Sağlayan Teknolojiler

Bunun dışında yeni teknoloji 4DX sinema sisteminde sinema salonu içerisinde özel sistemler yer alıyor. Rüzgar, su, koku ve flaş gibi objelerle beraber bir nevi film hareketlendiriliyor. Diyelim ki filmde fırtınalı bir sahne var. Bu durumda salon içerisinde yer alan rüzgar panelleri izleyicilerin üzerine fırtınayı hissettirebilecek derecede rüzgar uyguluyor. Ayrıca hareketli koltuklar ile beraber bir anda kendinizi filmin içindeymiş gibi hissedebiliyorsunuz.

Ekstra olarak koltukların ön kısımlarında bulunan farklı koku kapsülleri sayesinde yine filme göre koltuklardan izleyicilerin üzerine koku püskürtülebiliyor. Ekstra olarak su sıçramaları ve flaş ışıklandırmaları gibi ekstra sistemleri de düşünecek olursak 4DX teknolojisi bir nevi sinema simülasyonu sistemi olarak gösterilebilir.

Yeni yeni yaygınlaşmaya başladığı bilinen 4DX sinema teknolojisinin ilerleyen teknolojik gelişmelerde daha nasıl değişimlere uğrayacağı bilinmez ama hem görüntüleme teknolojilerinde hem de sinema simülasyonunda 4DX teknolojilerinin bu alanda ne kadar hızlı bir gelişim olduğunu gösterdiği de kesin. Sinema teknolojilerinde daha ne gibi yenilikler gelir tabi ki merak konusu.

Yazı içeriğinde bulabileceğiniz bilgiler

Yorum yapın