3 Boyutlu Yazıcılarla Üretilen 3D Runner Ayakkabılar Satışa Çıkmaya Başladı

3 Boyutlu Yazıcılarla Üretilen 3D Runner Ayakkabılar Satışa Çıkmaya Başladı

Üretim teknolojilerinde hem iş gücü hem de maliyetlerden kazanmak için yapılan çalışmalarda yeni bir teknoloji bulunmuştu. Aslında çok kısa bir tarihi olan 3 Boyutlu yazıcılar olarak değerlendirdiğimiz bu yeni teknoloji ürünleri ile artık yazıcı ile ürün oluşturma kavramıyla tanıştık. Aslında mantık olarak baktığımız da her ne kadar ilk duyduğunuzda kulağa ilginç gelse de 3 Boyutlu yazıcıların çalışma mantığını anlamakta hiç de zor değil.

Standart yazıcılarda kullanılan mürekkep yerine 3 Boyutlu yazıcılarda plastik ya da metal ham maddeler kullanılıyor. Yazıcılar sadece tek boyutta sağa sola hareket değil dikine harekette gösteriyor. Bu sayede 3 boyutlu olarak işleme özelliğine sahip olan yazıcılar haliyle bu sayede var olan ham maddeyi kullanarak bilgisayarlardan gelen modellere göre yeni bir ürün ortaya koyabiliyor.

Yavaş Yavaş Üretimler Başladı

Her ne kadar üretim aşaması bu kadar kolay olarak gösterilse de aslında henüz gelişen bir teknoloji olması ve hammaddenin yanı sıra üretilen ürünün dayanıklılığı ve üretim süresi gibi sorunları gibi henüz net olarak çözüme kavuşmamış olan sorunlarının da bulunması 3 Boyutlu yazıcılarla ürün üretme aşamasında henüz ciddi seri üretimlere geçilememesine de neden oluyor.

Tabi yavaş yavaş 3 Boyutlu yazıcılardan yararlanarak seri üretime geçen ürünlerde yok değil. Genelde dekoratif ve model amaçlı ürünler ortaya konulsa da bu alanda son adımlardan biri ise spor devi Adidas tarafından geldi.

3D Runner Fiyatı Tartışmalara Neden Olacak Gibi?

Adidas tarafından bu alanda yapılan yatırımlarla beraber 3D Runner adı verilen 3 Boyutlu yazıcılarla üretilmiş olan ilk ayakkabılarda satışa çıktı. Adidas tarafından tamamı 3 Boyutlu yazıcılarla üretiliş olan ayakkabılar bu alanda nasıl bir gelişim gösterildiğinin de ilk örneklerinden bir tanesi. Hem dayanıklı yapısı hem de tasarımı ile Adidas’ın beğenilen serilerinden biri olmaya aday olan ayakkabıların en merak edilen yönüne gelelim.

Tabi ki en merak edilen nokta “3D Runner” serisinin fiyatı. Adidas tarafından açıklanan 333 dolar satış fiyatı le 1000 TL gibi rakamların üzerine çıkması beklenen ayakkabıların ne kadar tercih edileceği ise merak konusu. Her ne kadar hem Adidas markası olması hem de 3 Boyutlu yazıcı ile üretilmiş olması serinin öne çıkmasını sağlasa da bu fiyatlarla ayakkabıların sınırlı satışa ulaşabileceği düşünülüyor.

 

Yorum yapın