Yeni Seri Wraith İşlemci Soğutucuları Ve Özellikleri

İster masaüstü bilgisayarlarda olsun isterse de laptop serilerinde olsun yaşanan en büyük sorunların başında işlemci ısınma sorunları geliyor. İşlemcilerin aşırı ısınmasına bağlı olarak yaşanan sorunlar ise saymakla bitmez. Isınmaya bağlı olarak işlemcilerin performanslarının bir hayli düşmesi, bunun dışında kalıcı donanımsal sorunların yaşanması, aşırı güç tüketimi gibi olumsuzluklar karşınıza çıkabiliyor. Özellikler işlemcilerin yavaşlaması sorunu kullanıcıların epey bir canını sıkabiliyor. Bu durumun önüne geçmek için kullanılan teknolojiler ise tabi ki soğutucu teknolojileri.

 

İşlemci performanslarını maksimum düzeye çıkarmak için stabil çalışma sıcaklığında sürekli olarak işlemcileri sabit tutmak için kullanılan teknolojilerde tıpkı işlemci teknolojilerinde olduğu gibi sürekli olarak yeni modellerle değiştiriliyor. Son olarak ise AMD Ryzen 7 mimarisi işlemcileri ile beraber yeni nesil soğutucuları Wraith serisini gördük. Peki Wraith serisinin kaç adet yeni soğutucu serisi var? Bu serilerin özellikleri neler?

AMD Ryzen 7 Serisi İşlemciler İçin Wraith Soğutucular

Yenilenmiş yüzü ile yeniden AMD işlemcileri için piyasaya sürülen Wraith serisi soğutucular eski teknolojilerde sahip oldukları sisteme artı olarak birçok yeni sistem ile beraber geliyor. Öncelikle işlemcilerin soğutucularının üç farklı model olarak yayınlandığını belirtelim. Bu üç farklı model her işlemci de farklı bir şekilde karşımıza çıkıyor.

AMD Ryzen 7 1700 serisinde farklı bir soğutucu serisi, 1700x serisinde farklı bir soğutucu modeli, 1800X tepe modelinde ise farklı bir soğutucu modeli karşımıza çıkıyor. 3 farklı Wraith modelinin özellikleri de elbette ki birbirlerinden oldukça farklı. Üç farklı model işlemcide yer alan ısınma kapasite değerine göre ayrılan modellerde en yüksek performanslı olan seride Wraith Max modeli kullanılıyor.

Yeni Wraith Max Soğutucu

Üç farklı model olarak gördüğümüz Wraith soğutucu serisinde karşımıza çıkan ilk model Wraith Max. En kapsamlı ve geniş soğutma kapasiteli model olan bu seri boyut olarak da diğer serilerden önde gelen bir soğutucu. 95 W ısı yayma kapasiteli olan Ryzen 1800X işlemcilerini soğutmak için kullanılacak olan seride ekstra birçok özellikte bulunuyor. Bu özellikler arasında en çok dikkat çekeni ise RGB aydınlatma sistemli LED şeritler. Kullanıcıların isteklerine göre ise RGB renk sistemleri içerisinde bu ışıklandırma sistemi için istenen herhangi bir renk seçimi yapılabiliyor. Buna karşın soğutucuların sessizlik değeri ise 38 dBA.

Wraith soğutucu

Wraith Spire Soğutucu

Bir diğer yeni seri soğutucu modeli ise Wraith Spire modeli. Yine yeni AMD mimari serisinde yer alan soğutucu modellerinden biri olan seri Max serisinde olduğu gibi benzer sistemlere sahip. İlk modele göre biraz daha küçük olan bir seri olarak gelen bu soğutucularda da yine Ryzen 7 mimarisinin 1700X modelinde kullanılan soğutucular. İlk seride olduğu gibi bu seride de yine RGB düzeninde ışıklandırma teknolojisi kullanılıyor. Yine kullanıcılar istedikleri durumda aydınlatmanın da rengini değiştirebiliyor. Soğutucunun gürüldü değeri ise 32 dBa değerinde ve ilk modele göre bir nebze daha az. Tabi bu doğrudan boyutla da alakalı bir durum.

Wraith soğutucu

Wraith Stealth Soğutucusu

Serinin son soğutucusu ise Wraith Stealth serisi. Bu kez 1700 işlemcilerinde kullanılan soğutucu en küçük boyutlu model olarak geliyor. Soğutma kapasitesi de bira daha düşük olan seride 65 W ısınma kapasitesine göre soğutma sunuluyor. Diğer iki modelden farklı olarak bu modelde ise RGB renk düzeninde herhangi bir aydınlatma söz konusu değil. Seride herhangi bir aydınlatma olmamasına karşın 28 dBa gürültü değeri de diğer modellere karşı artı bir özellik.

Yorum yapın