Windows (Startup – Başlangıç) Açılışta Otomatik Program Açma.

Windows Startup, Bilgisayar açılırken (başlangıç) noktasında belirttiğiniz uygulamaların açılmasına olanak sağlayan hizmettir.
Merhaba değerli TEKNOLTAN.com okurları, Windows başlarken otomatik uygulama, program açma gibi ihtiyaçlarınız olabilir bu konuyu detaylıca inceleyip sizler için çözüm sunmaya çalışacağız.
Windows 7 / 8 / 10 Aslında hepsinde yöntem aynıdır ancak home / ultimate / proffesional gibi sürümlerde farklılıklar göstermektedir.
Öncelikle Home / Ultimate gibi sürümlerde neden farklılıklar olduğundan bahsedelim, bu sürümler geliştirici düzeyinde olmayan kullanıcı sürümleri olduğu için kapsamlı özellikler ve yeteneklere sahip olmayan kısıtlı kullanımlar sunmaktadır.
Yinede ihtiyacınız var ise, bu sürümlerden birini kullanmanız gerekiyor ise bir kaç yol ile başlangıçta otomatik olarak program çalıştırabilirsiniz.
Windows 7 Home / Ultimate  gibi sürümler için başlangıçta otomatik program veya uygulama çalıştırmak istiyorsanız aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.
Başlat / Tüm Programlar / Başlangıç sekmesine sağ tıklayıp  aç diyerek açılan klasöre bilgisayarınızın açıldığında çalışmasını istediğiniz uygulamayı veya kısa yolunu buraya kopyalamanız sureti ile bilgisayarın başlaması ile birlikte uygulamanın açılmasını sağlamış olursunuz..
Ancak : gpedit.msc hizmetini kullanarak açılışta otomatik uygulama açılışını sağlamak bu sürüm windows’larda mümkün değildir gpedit.msc (yerel gurup ilkesi düzenleyici) hizmetini yüklemeniz gerekebilir.

Windows 8 / 10 Home / Ultimate gibi sürümlerde ise başlangıçta otomatik olarak program veya uygulama çalıştırmak istiyorsanız yapmanız gereken ; Windows + R tuşuna basıp (Windows tuşu genellikle ALT tuşunun yanında bulunur, windows simgesi vardır.) açılan pencereye “shell:startup” (tırnaklar hariç) yazıp enterlediğinizde açılan klasöre otomatik açılmasını istediğiniz uygulamayı veya kısayolunu kopyalamanız kaidesi ile bilgisayarınız başlangıçta kopyaladığınız uygulamanın otomatik olarak açılmasını sağlayacaktır.

Windows 7 / 8 / 10 Proffesional sürümlerinde ise bir kaç ekstra yöntem mevcuttur. Bunlardan birisi gpedit.msc (yerel gurup ilkesi düzenleyici) hizmetini kullanmaktır.
Windows + R tuş kombinasyonlarını kullanarak açılan pencereye “gpedit.msc” (tırnaklar hariç) yazın ve açılan pencerede sol tarafta “Kullanıcı yapılandırması” sekmesinin altında “Windows Ayarları” sekmesinin içinde bulunan “Komut Dosyaları (Oturum Açma/Kapama” sekmesine tıklayın sağ tarafta açılacak olan kısımda “Oturum Aç” menüsüne çift tıklayıp açın, önünüze gelen ekranda “Ekle” butonunu kullanın açılan pencerede ise komut dosyası adı kısmının sağ tarafındaki “Gözat” butonu ile bilgisayar oturumu her açıldığında otomatik olarak başlatılmasını istediğiniz uygulamayı seçin “Komut dosyası parametreleri” kısmına istediğiniz bir görev ismini verebilirsiniz tamam butonunu kullanarak işlemi bitirin. Bu işlem biraz daha profesyonel olup oldukça sağlıklı bir hizmettir.

Bilgisayar Kapanırken Otomatik İşlem Yapsın (Uygulama Çalıştırsın) 

Bilgisayar (Windows) Kapatılırken herhangi bir uygulamanızın çalıştırılmasını istiyorsunuz (örnek verecek olursak ; bir “.exe” program yazdınız bu “exe” her çalıştığında C:/ sürücüsünden D:/ sürücüsüne belirlediğiniz dosyaları kopyalıyor yedekliyor.) ve bunu bilgisayarınızın her kaptılmasından önce otomatik olarak çalışmasını işlemi yapmasını istiyorsunuz ; Bunun için yine yukarıda gibi Windows + R tuş kombinasyonlarını kullanarak açılan pencereye “gpedit.msc” (tırnaklar hariç) yazın ve açılan pencerede sol tarafta “Kullanıcı yapılandırması” sekmesinin altında “Windows Ayarları” sekmesinin içinde bulunan “Komut Dosyaları (Oturum Açma/Kapama” sekmesine tıklayın sağ tarafta açılacak olan kısımda “Oturum Kapat” menüsüne çift tıklayıp açın, önünüze gelen ekranda “Ekle” butonunu kullanın açılan pencerede ise komut dosyası adı kısmının sağ tarafındaki “Gözat” butonu ile bilgisayar oturumu her açıldığında otomatik olarak başlatılmasını istediğiniz uygulamayı seçin “Komut dosyası parametreleri” kısmına istediğiniz bir görev ismini verebilirsiniz tamam butonunu kullanarak işlemi bitirin.

Windows 7 Proffesional sürümünde otomatik başlangıca program eklemek için diğer bir yol diğer sürümlerde olduğu gibi “Başlat Menüsü – Tüm Programlar / Başlangıç” klasörüne otomatik olarak çalışmasını istediğiniz uygulamanın veya kısayolunun kopyalanmasıdır.

Windows 8 ve 10 sürümlerinde ise yine Windows + R tuşuna basıp açılan pencereye “shell:startup” (tırnaklar hariç) yazıp enterlediğinizde açılan klasöre otomatik açılmasını istediğiniz uygulamayı veya kısayolunu kopyalamanız olacaktır.

Not : Bir başka yöntem olan Regedit’i kullanarak bu işlemleri yapabilirsiniz bunun için google’de “regedit windows startup” şeklinde arama yapabilir bir çok kaynağa ulaşabilirsiniz..

Yorum yapın