Microsoft HoloLens Türkiyeye Geliyor

HoloLens nedir? HoloLens aslında, bir oturma odasında veya ofis alanında bir ortamda hologramları görmenizi, duymanızı ve etkileşimde bulunmanızı sağlayan kulaklığa yerleştirilmiş bir holografik bilgisayardır. Microsoft, bir PC’ye kablosuz olarak bağlanmaya gerek kalmadan kulaklığı üretti ve bu kapsamlı, interaktif holografik deneyimi oluşturmak için yüksek tanımlı mercekler ve mekansal ses teknolojisi kullanıcılara sunuldu.
Microsoft’un artırılmış gerçeklik gözlüğü HoloLens merakla kullanıcılarını beklemekte. Dijital dünyayı fiziksel ortama taşıyan HoloLens, geniş bir yelpazede etkileşim sunuyor. Üç boyutlu tasarımlarınızı masanızın üstüne taşıyabilir, dijital objelerle etkileşime geçebilir ya da en basitinden oyun oynayabilirsiniz.Ayarlanabilir başlığı sayesinde kullanım sırasında kullanıcıyı rahat ettirmeye odaklanan gözlük, dahili hoparlörleri sayesinde kulaklıksız kullanım kolaylığı sunmakta.Şuan Piyasa Değeri olarak 3000$ – 5000$ arası satışı belirlenmekte.

Peki Hologram Olayı Nasıl Oluyor ?

HoloLens, ’çok boyutlu tam renkli hologramlar üreten yarı saydam holografik lensler’ ile birlikte gelir. Bu, herkesin görebileceği bir odaya görüntüler yansıtmayacağı anlamına gelir.
Microsoft, bu şekilde holografik unsuru şöyle anlatmaktadır: “Büyük bir holografik tecrübenin anahtarı, ışık noktası açısından zengin, yani yüksek bir holografik yoğunluğa sahip hologramlardır ve çevrenizdeki dünyaya bağlanmış veya sabitlenmiştir. Bunu başarmak için, HoloLens, 2.5K ışınımların en iyi holografik yoğunluğu için tasarlanmıştır. Işınım noktaları ve ışık noktaları ne kadar çok olursa, hologramlar da o kadar parlak ve daha zenginleşir. ”
HoloLens’in çeşitli kameraları ve algılayıcıları sayesinde bulunduğunuz çevreyle etkileşime girer ve sanal 3D modeller oluşturacak bir teknoloji sunar. Kulaklarınızın üstünde oturan dahili hoparlörler, her birinin hologram, konumuna bağlı olarak, daha da uçsuz bucaksız bir deneyim yaşatmaktadır.

HOLOLENS

Ne Gibi Bir Sistem Sunuyor?
Microsoft HoloLens kasklarının genel olarak sunduğu sistemler özellikleri ; Öncelikle kaskların içerisinde 1 GB Ram miktarı 32 bit Intel Atom işlemci serileri ve Microsoft tarafından özel olarak geliştirilmiş olan hologram işleyici sistemi olduğunu da belirtilmektedirÖzellikle kulaklıklı mikrofon seti, atıl ölçüm birimi, bir ortam ışığı algılayıcısı, derinlik ölçümü için bir kamera ve dört çevre koruma kamerası içerir; bunlar, bulunduğunuz çevre hakkındaki bilgileri ve etkileşimde bulunduğunuz yolu işlemek üzere bir araya getiren bir teknolojidir.

Hologramlarla sezgisel bir etkileşim yaratmak için, HoloLens, dahili sensörler tarafından yakalanan gerçek zamanlı verileri sorunsuz bir şekilde işlemek için 32 bit Intel mimarisi ve bir Holografik İşleme Ünitesi (HPU) kullanmaktadır.Güç söz konusu olduğunda, HoloLens iki ila üç saat kullanıma ve iki haftaya kadar bekleme süresine olanak tanıyan bir pil kullanıcılara sunuyor. Micro USB üzerinden şarj olurken kulaklığı da kullanabilirsiniz.Kulaklıklı mikrofon setinin 64GB’lık geliştirme belgesi, Flash bellek, 2GB RAM , Bluetooth ve Wi-Fi bağlantısı ile birlikte geliyor
Bluetooth ile kulaklık, geliştirici sürümüyle birlikte piyasaya sunuluyor.Microsoft, HoloLens’i Avrupa’da 29 yeni pazara getireceğini açıklamıştı. Bu ülkeler; Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre ve Türkiye olarak sıralanıyor. Türkiye, Ortadoğu pazarında HoloLens’i kullanıma sunan ilk ülke olacak. Buradan HoloLens uygulamalarını inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın