Verileri Yeni Bir Bilgisayara Aktarın

Er ya da geç yeni donanımlar, eskilerin yerini alacaktır. Şayet eski bilgisayarınız tamamen çalışmaz halde değil ise, tüm verilerinizi yeni bilgisayarınıza aktarabilirsiniz. Microsoft’un resmi aracı Windows Easy Transfer Windows 10 ile dahili olarak gelse de Windows 8.1 ve üzerindeki sürümler için tam verimli değil. Bu anlamda 8.1 kullanıcıları için hemen hemen işe yaramaz vaziyette. Windows 8 veya 7 cihazlardan kalma imaj dosyaları, USB bellekler veya harici hard diskler üzerindelerse Windows Easy Transfer tarafından okunabiliyorlar.

Windows 8.1 kullanıcıları, PCmover veya Todo PCTrans gibi üçüncü parti programlara yönelmek durumundalar. Bu yazılımlar ile farklı konumlara dosya yazan programların yerlerini değiştirebilirsiniz. Fakat bu işlem için yaklaşık 200 TL ödemeniz gerekecek. Todo PCTrans Pro 9 programının tam sürümü ile tüm verileriniz ve uygulamalarınız yeni bir bilgisayara aktarılabilir.

Alternatif olarak, PCTransfer gibi ufak yedekleme yazılımlarından faydalanabilirsiniz. PCTransfer ile yalnızca belgeleriniz, müzikleriniz ve resimlerinizi değil, tarayıcı yer imlerinizi ve Outlook e-postalarınızı da yedeklemeniz mümkün. Bu iki yazılımla ilgili bilgileri yazımızdan edinebilirsiniz.

Todo PCTrans Pro programını kurun ve çalıştırın

Todo PCTrans Pro programını iki bilgisayarınıza da kurun. İlk bilgisayarınızda programı açın ve veriler için imaj dosyası mı oluşturulacağına yoksa ağ üzerinden doğrudan transfer mi gerçekleştirileceğine karar kılın. İkinci şık için, iki bilgisayarın da aynı ağa bağlı durumda olması gereklidir.

Dosyaları seçin ve imaj oluşturun

“By an Image” file>Create an Image file” yolunu izleyin. Üç nokta şeklindeki butonun yardımıyla depolama konumunu (örneğin bir harici hard disk) belirleyin. Depolanacak aygıtın yeterli alana sahip olduğundan emin olun. Dosya seçimini kalem simgesi ile değiştirebilirsiniz. “Save” butonu ile işlemi başlatın.

İmaj dosyasını yeni bilgisayarınıza yükleyin

Şayet vaktiniz varsa imaj dosyası oluşturup yazmayı deneyin. Zira bu işlem vakit alacaktır. Hard diskinizi verileri aktaracağınız bilgisayara bağlayın. Todo uygulamasını açın ve “Via an Image file>Transfer the Image file” yolunu izleyin. Depolama konumunu bulun ve ardından “Transfer” butonuna basın.

PCTransfer ile verileri ve e-postaları taşıyın

PCTransfer ufak fakat etkili bir yedekleme aracı. Başlangıçta program, muhtemelen depolamak isteyeceğiniz önemli klasör ve dosyaları otomatik olarak işaretliyor. Fakat bunları kendiniz de belirleyebilirsiniz. Yine istediğiniz dosyaları listeden kaldırabilirsiniz. “Add files” butonu ile yeni dosyalar ekleyebilirsiniz.

Yedeklemeyi başlatın

Eğer isterseniz harici bir depolama aygıtını bilgisayarınıza bağlayın ve “Back up to” seçeneği ile aygıtınızı işaretleyin. Böylece aygıtınıza yedekleme yapacaksınız. Fakat PCTransfer aracı, yükleme işlemi farklı klasörlere gerçekleştirilen yazılımları yedekleyecek kadar kapsamlı değildir, unutmayın.

Aktarım haritası

Yedeklemenizi harici bir hard diske veya NAS cihazına yapın. Ardından cihazı yeni bilgisayarınıza bağlayın ve PCTransfer’i yeni bilgisayarınızda açın. Sol kenardaki menüden “Restore” butonuna basın.

Yorum yapın