Sürücü / (aygıt sürücüsü) Nedir, Nasıl Kurulur?

Bilgisayara işletim sistemi kurduktan sonra  üreticinin bilgisayarın düzgün çalışması için hazırladığı sürücüleri bulmak ve indirip kurmak gerekir.

Sürücü / aygıt sürücüsü nedir?

Aygıt Sürücüsü, bilgisayar donanımlarını organize eder  / aygıtları / donanımları yöneten / bir yazılımdır. Yazıcı, Tarayıcı, Monitör, Ekran Kartı, Ağ Kartı vb. Bilgisayara bağlandıktan sonra, normal çalışma için bunları bilgisayara tanıtmak gereklidir. Sürücü herhangi bir ekipman için yazılmış değilse, yanlış sürücü yazılmış veya sürücüde bir sorun varsa, ekipman çalışmaz veya sorun çıkartacaktır.

Örneğin:

Ekran kartında bir sürücü yoksa, ekran görüntüsünde çeşitli sorunlar olacaktır. Görüntü olmaması yada ekran boyutu sorunları vb. ortaya çıkacak.

Ağ ve Wi-Fi bağdaştırıcısı sürücüsü yoksa, bilgisayar ağa bağlanamaz veya Internet’e erişemez.

Yazıcı sürücüleri olmadan bilgisayar ile çıktı elde edemeyiz.

Microsoft, Windows İşletim Sistemlerinde evrensel sürücüler sunuyor ve bazen yeni kurulmuş işletim sisteminin kendisi de tüm aygıtları tanıyor ve sürücüyü kurmak zorunda kalmıyoruz veya işletim sistemi lisanslı olduğunda sistemin kendisi Güncelleme Merkezi’ne bağlanıyor ve gerekli olan sürücüleri Güncelleme Merkezi’nden indirip kuruyor.

Sürücüleri her zaman kendi sitesinden indirip yüklemenizi önemle tavsiye ediyoruz. Bazen kullanıcılar, kolaylık sağlamak için çeşitli İnternet tabanlı uygulamaları kullanıyorlar. Sonuç olarak, birçok problem ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle her zaman  garanti olaraktan üreticinin kendi web sitesinden modelinize uygun sürücüyü indirmeniz gerekiyor.

Şimdi pratik bölümüne geçelim. Bu derste size Samsung RC730 dizüstü bilgisayarı üzerinden anlatılacaktır. Birçok dizüstü bilgisayar yeni bir işletim sistemi yazdıkdan sonra normal çalışması için bazı sürücüleri yüklü olmuyor.

Bu sorunu nasıl çözebilirz ?

Bunu yapmak için:Bilgisayarım’a sağ tıklayın, Yönet’i seçin. Bilgisayar Yönetimi penceresi açılacaktır. Seçmek için sol taraftaki System Tools (Sistem Araçları) menüsündeki Device Manager (Aygıt Yöneticisi) üzerine tıklayın. Sarı ipucunun (üçgene) önünde gördüğünüz aygıtların sürücüsü ile ilgili bir sorun var. Görebildiğiniz gibi, Ağ ve Ethernet Kontrolleri sürücülerinin bir ünlem işareti var ve kırmızı simgedeki ağ simgesinin sağ köşesine bakın. Ağ kablosu bağlı olsa bile, bilgisayar ağ kartını tanımadığıı ve ağ kartının nasıl kullanılacağını bilmediği için ağa erişemiyor.

sürücü bulmak

Şimdi ne yapabiliriz?

 Bilgisayarınızda bir cd / dvd sürücüsüne sahipseniz, bilgisayarla uyumlu sürücü cdnizi yerleştirip sürücüleri yazmanız gerekir. Eğer bir diskiniz yoksa endişelenmeyin, hemen hemen tüm sürücüler internette bulunabilir.Uygun sürücüyü kurmak için yapmanız gereken aygıtın modelini ve seri numarasını bilmeniz ve üreticinin sitesine girerek sürücüleri indirmektir.

Model ve Seri Numarasını öğrenmek için: Dizüstü bilgisayarı ters çevirip altına bakmak yeterlidir (çakma çin malları hariç çünkü onlarda bulunmuyor).

Not: Altda bilgi yoksa, dizüstü bilgisayar kapalıyken pili çıkarın bazen bilgileri orada saklayabiliyorlar.

 

Razer’da böyle yazılıyor.

razer driver

Razer dizüstü bilgisayarıma bakalım. Yukarıda belirttiğim gibi, dizüstü bilgisayar modelim RZ09-0102 ve Seri Numarası BY1336102400025’dir. Formattan sonra dizüstü bilgisayarda kablolu veya kablosuz bir ağ kartı sürücüsü bulunmadığından İnternet’e erişemiyoruz. Bu nedenle, Internet’ten erişilebilen herhangi bir dizüstü bilgisayarla üreticinin sitesine erişebilir, sürücüleri yükleyebilir ve sürücüleri bir USB bellek aygıtıyla Samsung dizüstü bilgisayara aktarabiliriz.

Bir sonraki adım

Üreticinin sitesine gideceğiz. Arama / Arama bölümüne modelimizi yazdıktan bizim modelimize uygun olan ve İhtiyacımız olanları yani Sürücüler’i seçiyoruz.

Daha sonra inen sürücü dosyasını (.exe uzantılı) setupu kuruyoruz. Güle-Güle kullanmanız dileğiyle

Yorum yapın