Sanal Asistan Teknolojilerinde Son Gelişmeler Neler? Teknoloji Ne Kadar İlerledi?

Akıllı telefonlar hayatımıza birçok yeni kavram sokmaya başladı. Akıllı telefonlarla beraber günlük hayatımıza dahil olan en ilginç teknolojilerden birisi ise sanal asistan teknolojisi. İlk olarak Apple tarafından çıkarıldığı bilinen Siri ile dikkatleri üzerine toplayan sanal asistan teknolojisi, şimdilerde bambaşka bir boyutta. Son olarak Samsung’un da kendi geliştirdiği Bixby sanal asistanları ile giriş yaptığı sektörde nasıl değişiklikler var? Sanal asistan gelişimi ne boyutta? Daha yakından bakalım.

Yapay Zeka Kullanılmaya Başlandı

Sanal asistan teknolojilerinde Siri ile beraber yapay zeka kullanımı yapıldığı bilinen bir konu. Siri sonrasında Google tarafından da benzeri bir yapay zeka sistemi kullanılmaya başlandı. Fakat şimdiye dek kullanılan yapay zeka sistemleri biraz daha otomasyon sistemlerdi. Yani kendi kendine hesaplama yapmaktan çok var olan durumları değerlendirme şeklinde bir yapay zeka sistemi görüyorduk. İşte son sanal asistanlarla beraber bu konuda köklü bir değişiklik gündeme geldi. Artık tam anlamıyla sanal asistanlarda yapay zeka teknolojisi kullanılıyor.

Bixby üzerinden anlatacak olursak yeni sistemde asistanda öğrenmeye başlıyor. Yaptığınız tercihleri konuşma stiliniz, kullanım verileriniz kısacası hemen her şey sanal asistan tarafından öğrenilebiliyor. Mesela bir süre sonra asistan sizin aksanınızı daha iyi analiz edip sesli komutlara daha iyi karşılık verebiliyor. Bunun dışında yeni diller öğrenebiliyor. Tabi ki bu durum akıllı telefonlarda mı gerçekleşecek yoksa firmalar asistanın bu gelişimini arka planda asistanın gelişmesi için çıkaracakları güncellemelerde mi kullanacak henüz orası belli değil.

Uygulama Erişimlerinde Sanal Asistan

İlk olarak yine Siri tarafından uygulanan bir sistem daha var. iOS 10 sonrası gelen geliştirilmiş Sirikit desteği ile beraber sanal asistan sadece telefona özgü bir sistem olmaktan çıkıyordu. Bunun yerine asistan uygulamalara da erişip doğrudan sizin kişisel asistanınızmış gibi görev yapabiliyor. Uygulama erişimleri konusunda Siri bile çok kısıtlı kalırken yeni nesil Samsung asistanında da artık bu gelişimi net bir şekilde gördük.

Yeni nesil asistanlarda 3.parti uygulamalara erişim de tam anlamıyla sağlanmış durumda. Yani artık kullanıcılar sadece sesli komutları ile 3.parti uygulamalarını çalıştırabiliyor hatta uygulama özelliklerini de kullanabiliyor. Özellikle iOS 11 sonrasında gelmesi beklenen Siri güncellemelerinde bu durumun daha net bir şekilde ortaya çıkacağı ve Siri’nin yeni serisinin tamamen telefona hakim olacağı belirtiliyor.

Sanal Asistan
Sanal Asistan yenilikleri

Nesneleri Tanıma Özelliği

Diğer bir ayrıcalık ise nesneleri tanıma özelliği. Yeni geliştirilen ve kullanımda olan sistemlerde artık şöyle bir durum var; siz telefonun kamerasına bir kişiyi ya da bir merkezi gösterdiğinde telefon otomatik olarak bunu algılıyor ve sanal asistan size öneriler gönderebiliyor. Görüntüde yer alan kullanıcı telefon tarafından tanınabiliyor ve istediğiniz an sesli komut ile arama ya da mesajlaşma yapabiliyorsunuz. Bunun dışında bir adresi ya bir alanı gösterdiğinizde sanal asistandan bulunduğunuz yer ile ilgili öneriler alabiliyorsunuz. Yeni yeni kullanılmaya başlayan bu yeniliklerin giderek yaygınlaşması da gündemde.

Sanal Asistan
Sanal Asistan yenilikleri neler

Sanal Asistanlar Ne Kadar Güvenli?

Tüm bu özellikler artık hayal değil. Hem yeni nesil Siri serisinde hem de dün tanıtılan Bixby sanal asistanında bu yeniliklere ilişkin birçok detay karşımıza çıktı. Artık yavaş yavaş sanal asistanlar bu kadar etkili bir sisteme sahip olabilecek. Fakat böyle bir durum akıllara farklı soru işaretleri getirmiyor da değil. Özellikle sanal asistanın güvenlik sorunu oluşturup oluşturmayacağı kafaları bir hayli karıştırıyor.

Telefonlara tam erişim yetkisi olması ve tüm kişisel bilgilerinize sahip olması elbette bir risk. Sanal asistan kullanıcılarının bu riski bilmesi gerekiyor. Her ne kadar Apple ve Samsung hatta daha birçok firma söz konusu teknoloji için özel çalışmalar yapıyor olsa da herhangi bir güvenlik açığının geri dönülmez hatalara neden olup kullanıcı bilgilerinin ele geçirilmesine de neden olabileceğini belirtelim. Bir sonraki yazımızda sanal asistan güvenliği konusunda daha detaylı bilgiler vereceğiz.

Yorum yapın