Samsung Windows Mixed Reality Odyssey

Merhaba değerli okurlarımız. Bugün TEKNOLTAN ekibi olarak sizlere Samsung ve Microsoft ortaklığının gücü olarak gösterebileceğimiz Sanal Gerçeklik Gözlüğü olan Odyssey i tanıtacağız.

Odyssey in tam adı aslında Samsung Windows Mixed Reality Odyssey dir.
Odyssey ilk kullanıcları tarafından tam not aldı.
Avantajı çok daha yüksek çözünürlüğe sahip olması. Bilindiği üzere en büyük rakipleri Oculus Rift ve HTC Vive. Odyssey OLED ekranıyla 2880×1600 px çözünürlük sunarken rakipleri LCD ekranda 2160×1200 px çözünürlük sanmayı başarabilmişlerdir. Aralarında her ne kadar fazla bir fark yokmuş gibi görünse de ilk kullanıcıları aralarında ki farkın bariz olarak belli olduğunu söylediler.

Odyssey OdysseyAz önce debahsettiğimiz gibi OLED ekrana sahip olan Odyssey, OLED ekranı sayesinde rakiplerine karşı çok büyük bir avantaj sağlamış. Kullanıcı yorumlarında Renklerin Canlılığı hakkında diğer rakiplerine göre çok olumlu yanıtlar alan Odysseyi siyah rengide tam siyah renkte gösterebiliyor. Ancak OLED VR’ ların en büyük sorunlarından olan “hafif ekran hayaletleri” Odyssey‘de de görülüyor maalesef 🙂 Cihazın belki en büyük olumsuz tarafı ise Deri Dolgu kaplama olduğu için uzun süreli kullanımlarda Terleme, Kaşınma vb. yapabilir. Kullanım sonunda Deri nin temas noktaları kızarabilir.

VR teknolojisi

Tabi ki herkesin merak ettiği konu fiyatı. Odyssey499$ lık bir satış fiyatına sahip.
Sunduğu kullanıcı deneyimi, Malzeme kalitesi ve Rakiplerinin fiyatı düşünüldüğün de fiyatının gayet uygun olduğunu ve bu fiyatı hakettiğini söyleyebiliriz.
Şuan VR teknolojisi gelişme sürecinde. Bu yüzden alacağımız her türlü VR gözlük seti size pahalı gelebilir. İlerleyen yıllarda VR teknolojisinin gelişmesiyle ve
yaygınlaşmasıyla fiyatlar ulaşılabilir olacaktır.

Ayrıca farklı bir modeli de olan Odyssey HMD den de bahsedelim biraz.
2 Adet 3,5 inç’lik AMOLED Ekrana sahip olan Odyssey HMD, 1600×1440 px çözünürlüğe, 90/60 Hz hızla karşımıza sunulmuş.

AKG ses sistemi

Aynı zaman da 1100’ lik bir açısı sağlıyor. Biraz daha teknik bilgi verecek olursak
Dahili olarak AKG ses sistemine sahip olan Odyssey 3600 lik ses kalitesi ile tam anlamıyla kaliteyi bizlere sunuyor.
Ağırlığı ise 645 gram’ cık 🙂

Samsung Odysseyve diğer tüm Microsoft ortıklığı ile geliştirilmiş sanal gerçeklik setlerini incelemek ya da satın almak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum yapın