Samsung Gear S3 Frontier ve Huawei Watch 2 Karşılaştırması

Akıllı telefon serilerinden hemen sonra teknoloji dünyasına giriş yapan akıllı saat teknolojileri, tıpkı akıllı telefonlarda olduğu gibi çok geniş bir pazar haline geldi. Hatta artık birçok marka yeni seri akıllı telefonları ile beraber aksesuar kategorisinde yeni seri akıllı saatlerini de tanıtmaya başladı. Bu şekilde pazara hakim olan iki firma Samsung ve Huawei’de geçtiğimiz aylarsa son seri akıllı saatlerini tanıtmıştı. Her iki markanın da yeni akıllı saat modellerinin tanıtılması ile beraber karşılaştırmaları da merakla araştırılmaya başlandı. Peki hangi akıllı saat daha iyi? Saatlerin özellikleri neler?

Saatlerin Tasarım Karşılaştırması

Samsung Gear S3 Frontier: Samsung’un bu serisinde tamamen dairesel bir tasarım kullanılıyor. Orta kısımda yer alan dairesel çember ile dikkat çeken saatin gövde malzemesi ise paslanmaz çelik. Böyle baktığımız zaman hem şık bir tasarım dikkat çekiyor hem de saatlerin diğer serilere göre çok daha sağlam olduğunu görebiliyoruz. Kordon kısmında da yine kasa ile tam uyumlu olan siyah renkli deri kordonlar mevcut.

Boyutları: 49 mm X 46 mm X 12.9 mm

Renk: Siyah

Ağırlık: 62 gram

Samsung Gear S3 Frontier

Huawei Watch 2: MWC 2017 etkinliğinde tanıtılan yeni seri akıllı saatlerin tasarımında da tam dairesel yapı kullanılmış. Tam daire olan saatin gövde malzemesi kısmında ise biraz daha farklı bir malzeme olan seramik kullanılmış. Saf seramik olmayan serinin kasa ve kordon kısmında plastik detaylar bulunuyor. Huawei Watch 2 akıllı saatinin kordon malzemesinde genel olarak silikon malzemeye yer veriliyor. Samsung Gear S3 akıllı saatlerinde olduğu gibi bu Huawei Watch 2 akıllı saatlerinde de kordonları değiştirebiliyorsunuz.

Boyutları: 48.9 mm X 45 mm X 12.6 mm

Renk: Gri, Siyah, Turuncu

Ağırlık: 40 gr

Huawei Watch 2

Saatlerin Ekran Özellikleri

Tasarım detaylarında iki akıllı saatinde dairesel tasarım kullandığını ve genel olarak birbirlerini andıran tasarımlara sahip olduğunu görebiliyoruz. Tasarımın hemen sonrasında ise ekran kısmına geçiş yapalım.

Samsung Gear S3 Frontier: Samsung’un klasik lüks saat görünümüyle akıllı saat görünümü bir araya getiren ekranların boyutu 1.3 inç. Tamamen dairesel ekranlar olduğu için ekran çözünürlüğü konusunda da 360 X 360 değerine yer veriliyor. 1.3 inç ekran ve 360 X 360 ekran çözünürlüğü sayesine saatin piksel yoğunluğu 278 PPi değerine kadar yükseltilmiş. 16 M renk sayısı bulunan ekranların teknolojisi ise Super AMOLED. Bunun dışında Samsung Gear S3 Frontier ekranlarda farklılık oluşturan son noktalar Always-on ekran özelliği ve gorilla glass SR+ camlar.

Samsung Gear S3 Frontier

Huawei Watch 2: Yine dairesel bir tasarıma sahip olmasının ekran ölçülerini birebir etkilediği görünen Huawei Watch 2 akıllı saatlerinde 1.2 inç ekran boyutu kullanılıyor. Ekran çözünürlüğü kısmında yine dairesel tasarımın etkisini görüyoruz. 390 X 390 çözünürlük değeri sunan akıllı saatin hem ekran boyutunun düşük olması hem de Samsung akıllı saatine göre çözünürlük değeri yüksek olması ile piksel yoğunluğu da Samsung akıllı saatlerinden yüksek. Piksel yoğunluğu 326 PPi. AMOLED ekran teknolojisine sahip olan akıllı saat modelinde standart gorilla glass cam seçimi yapılıyor.

Huawei Watch 2

Sistemsel Donanım Özellikleri Nasıl?

Geldik saatlerin performanslarını doğrudan etkileyen teknik donanım özelliklerine. Bakalım hangi akıllı saat modeli daha başarılı ve daha performanslı.

Samsung Gear S3 Frontier: Samsung’un akıllı telefonlarında olduğu gibi akıllı saatlerinde de marka yine kendi işlemcilerini kullanmayı tercih etmiş. Exynos 7270 işlemcilerine sahip olan akıllı saatlerin hız değeri ise 1.0 GHz çift çekirdek. Saat performansında oldukça akıcı bir kullanım sunan Samsung, RAM bellek miktarı konusunda ise 768 MB seçimi yapmış. Bir akıllı saat için yeterli gösterilen işlemci ve RAM miktarının dışında dahili depolama alanı olarak akıllı saatin 4 GB bellek miktarı sunduğunu da ekleyelim.

gear s3

Huawei Watch 2: Huawei 2.seri akıllı saatlerinde kendi Kirin işletim sistemlerini kullanmadı. Marka yaptığı tanıtımda da vurguladığı gibi mobil işlemci alanında kendisini kanıtlamış olan Qualcomm markasının Snapdragon Wear 2100 işlemcilerini tercih etti. 1.1 GHz hız değeriyle beraber gelen işlemcilerin bir tık daha önde olduğunu söylemek de yanlış olmaz. Toplamda 4 çekirdek olan işlemcinin grafik biriminde Adreno 304 işlemcileri bulunuyor. RAM bellek konusunda 768 MB seçeneği ve 4 GB dahili depolama seçeneği öne çıkıyor.

Huawei Watch 2

Sahip Oldukları Ekstra Özellikler

Teknik ve tasarım detayları konusunda akıllı saatlerin sunduğu özellikler bu şekilde. Fakat kullanıcıların da en çok merak ettikleri kısım saatlerin neler yapabildikleri.

Samsung Gear S3 Frontier: Samsung’un akıllı saatleri için geliştirdiği özel seri işletim sistemi olan Tizen işletim sistemini Samsung Gear S3 Frontier serisinde Tizen 2.3.2 sürümünü ele almış. İçerisinde mikrofon ve hoparlör bulunan akıllı saat suya ve toza dayanıklı olarak dikkat çekiyor. Bunun dışında Samsung Gear S3 Frontier akıllı saatleri ile beraber tüm sağlık verilerini takip edebiliyorsunuz. Nike+ Running desteği de bulunan akıllı saatlerin akıllı koç sistemi ve S Health sistemleri sağlık asistanı konusunda akıllı saatin oldukça yeterli olduğunu söyleyebiliriz. GPS, Bluetooth ve Wİ-Fİ desteği de bulunan akıllı saatin hareketsizlik uyarısı, Samsun Pay sistemi, müzik çalar desteği, uygulama bildirimleri alma be görüntüleme gibi ekstra özellikleri de bulunuyor. Ayrıca akıllı saat üzerinden görüşme yapabildiğinizi çağrı cevaplaya bildiğinizi belirtelim.

Samsung Gear S3 Frontier

Huawei Watch 2: Huawei markasını yeni amiral gemisi akıllı saatinde de Android Wear 2.0 işletim sistemi kullanılıyor. Mikrofon ve hoparlör bu seride de var. Ek olarak akıllı saatin içerisinde gürültü engelleyici ikinci bir mikrofon var. Yine suya ve toza karşı dayanıklı olan akıllı saatin hem arama yapma hem de aramaları cevaplama gibi özellikleri de var. Akıllı koç desteği ve kalori takibinin yanı sıra tüm spor uygulamalarını da destekleyen akıllı saat aktif bir etkinlik takibi sistemine sahip. Google sanal asistanlarına da sahip olan saatin müzik çalar, medya oynatıcı ve uygulama bildirimlerini gösterme özellikleri de var. Ayrıca sesli komut verme ve hava durumu desteğini de unutmamak gerek. Ayrıca ek olarak saati SIM karta desteği var.

Huawei Watch 2

Sensör Teknolojileri 

Son olarak iki akıllı saatin sahip olduğu sensörleri sayalım.

Samsung Gear S3 Frontier: barometre, ortam ışık sensörü, altimetre, kalp atış sensörü, jiroskop, ivmeölçer

Huawei Watch 2: jiroskop, ivmeölçer, kalp atış, pusula, ışık sensörü, barometre

 Samsung Gear S3 Frontier Video;

https://youtu.be/ynTB211p1PQ

Huawei Watch 2 Video;

https://youtu.be/TXYpPTfkx3w

Yorum yapın