Samsung Galaxy Tab S3 Tasarımı Ve Özellikleri Nasıl Olacak?

Akıllı telefon dünyasına sürekli yeni ürünler eklenmesi ve akıllı telefonların artık çok daha geniş bir kullanıcı kitlesinin yanında çok daha geniş bir kullanım alanı olması ile beraber akıllı telefonlar artık birçok alanda da tercih edilen ürünlerden biri olmaya başladı. Bu şekilde akıllı telefonların bir adım öne çıkması her ne kadar diğer teknoloji ürünlerin geri plana atsa da akıllı telefonların gölgesinde gelişen farklı teknolojik cihazlarda yok değil. Bunlardan birisi de tablet teknolojisi. Apple, Samsung gibi dev firmaların öne çıktığı tablet kategorisinin en yeni ürünlerinden birisi ise Samsung Galaxy Tab S3 oldu.

Galaxy Tab S3 Tabletleri Geliyor

Samsung’un muhtemelen MWC 2017 fuarında tanıtması beklenen yeni seri tabletlerin özellikleri de tartışmasız derecede seriyi öne çıkaracak gibi. Şu an için sadece iddialarda yer alsa da belli başlı özelliklerinin ortaya çıktığı tabletlerin baklalım beklenen özellikleri neler olacak?

Tasarımı İle Fark Yaratabilecek Mi?

Tabletlerde en çok önem verilen konulardan biri haline gelmeye başlayan tasarım konusu Galaxy Tab S3 serisi içinde en çok önem verilen konulardan biri haline gelmeye başladı. Bu noktada henüz tabletler tanıtılmadan da belli başlı iddialar ortaya çıktı.

İlk olarak tasarım konusunda detayların ortaya çıktığı belirtilen Galaxy Tab S3 tabletlerin eski modellere göre çok daha ince olması bekleniyor. Hem daha ince hem de daha hafif olması beklenen tabletlerin sadece 5,6 mm gibi bir kalınlık değeri olacağı bunun yanında yeni seri tabletlerin tasarımı konusunda çerçeve ekran oranının da mükemmele yakın olacağı iddiası.

Kısacası sadece ilk iddialara bakacak olursak tasarım konusunda Galaxy Tab S3 serisi kesinlikle tablet dünyasına yeni bir soluk getirmeyi başaracak gibi. Tabi bununla beraber henüz durumun netlik kazanmasını beklemek için Samsung’un tablet tanıtımını da beklemek gerekiyor. Değişen tasarım hakkında tüm detayları da böylelikle öğrenmiş olacağız.

Galaxy Tab S3

Yeni Seri İşlemciler

Galaxy Tab S3 serisi hakkında ortaya atılan bir diğer iddia ise yeni seri işlemci iddiası. Aslında şimdiye kadar markanın her seferinde kendi ürettiği işlemci serisi olan Exynos serisi işlemcilerle beraber geleceği konuşuluyordu. Fakat bu son gelen özellik iddiaları ile beraber Samsung’a yakın kaynakların açıkladıklarına göre tabletin içerisinde yeni nesil işlemci olarak değerlendirilen Snapdragon 820 serisi işlemcilere yer verilecek.

Haliyle tablet eğer bu beklentilerde yer alan özelliklerle beraber gelirse şu ana kadar ki en iddialı tablet serilerinden de biri olmayı başaracak. Ayrıca yeni seri tabletlerin yeni seri grafik işlemcisi ile beraber destekleneceğini de belirtelim. Yani sadece işlemci hızı konusunda değil Galaxy Tab S3 ile grafik performansı konusunda da beklentilerin üzerinde bir model ile karşılaşacağımız görülüyor.

UFS 2.0 Depolama Teknolojisi

Tabletlerin hakkında en ilginç iddialardan biri ise depolama özellikleri konusunda geldi. İddialara göre Galaxy Tab S3 serisinde Samsung yeni bir teknoloji kullanacak. Çok daha yüksek bir okuma ve yazma değeri olduğu belirtilen yeni hafıza tipi UFS 2.0 teknolojisine geçiş yapacağı düşünülen Samsung’un bununla beraber artırılabilir hafıza boyutları konusunda da rekor sürprizlerle gelebileceği de konuşuluyor. Fakat sadece yeni teknolojinin kullanılması bile depolama boyutlarına bakılmaksızın çok yüksek bir performans sunulmasını sağlayacaktır.

Galaxy Tab S3

4 GB Ram Bellek

Yeni depolama teknoloji ve işlemciler hakkında iddiaların yanı sıra tabletlerde yer alacak olan Ram bellek miktarı konusunda da ilk tahminler geldi. Muhtemelen kesinlik kazanmaya çok yakın olan iddialara göre Galaxy Tab S3 serisinde 4 GB Ram bellek miktarı kullanılacak.

Bu değer tabletlerin üst segment üyesi olacağını da kanıtlıyor. Zira Samsung şimdiye kadar akıllı telefonlarında da üst segment serilerde genelde 4 GB Ram bellek tercihi yapmış durumda. Haliyle bu durum iddiaları da biraz daha güçlendiriyor. Bakalım Galaxy Tab S3 ram konusunda da isteneni verecek mi?

Ekran Özellikleri Nasıl Olacak?

Teknik özellikleri dışında yeni seri Galaxy Tab S3 tabletlerinin ekran teknoloji konusunda da oldukça başarılı bir model olması bekleniyor. Ekran boyutu konusunda 9.6 inç ile beraber geleceği düşünülen yeni seri tabletlerin ayrıca 2K çözünürlük desteği gibi ekstra ekran özelliklerine sahip olacağı da konuşulmakta.

Galaxy Tab S3

LTE Desteği Geliyor

Galaxy Tab S3 serisinin teknik özelliklerinin dışında bir diğer ayrıntısının ise LTE desteği olacağı da düşünülüyor. LTE desteği sayesinde bir nevi tabletleri mobil hatlarınız ile beraber kullanabileceksiniz. Yani tabletler aynı zamanda bir akıllı telefon özelliği gösterecek. Haliyle bu durumun tablet satışlarına epey bir katkı sağlayacak gibi. Bunun dışında LTE desteği olmayacak olan bir serinin de geleceği iddiaları var bunu da belirtelim.

İşletim Sistemi Nasıl Olacak?

Yeni seri Samsung tabletlerin yine Android işletim sistemi ile beraber gelmesi bekleniyor. Farklı bir işletim sistemi ile gelmeyecek olan yeni tabletlerin çok büyük olasılıkla Android 7.0 yani Nougat sürümüyle beraber de geleceği neredeyse kesin. Android Nougat dışında daha alt bir işletim sistemi beklenmediğini de belirtelim. Bunun dışında yeni Android işletim sistemlerinin güncellemelerinin de alınacağı da belirtiliyor.

Çıkış Tarihi Ve Fiyatı

Tüm bu özellikleri ile beraber Galaxy Tab S3 serisinin çıkış tarihi için Samsung’un MWC 2017 fuarında tanıtımla beraber net bir tarih verilmesi bekleniyor. Bunun dışında henüz netlik kazanmış olan bir tarih yok. Fiyat konusuna gelecek olursak yine iddialara göre Samsung bu kez rekabet edecek ve Apple’ın iPad serisi tabletleri için düşünülen yüksek fiyat aralığına karşın Samsung’un bu seride genel olarak 600 dolar rakamı sunacağı düşünülüyor.

Fiyatı ne kadar düşer ne kadar yükselir bilinmez ama genel kanı iPad serisinden düşük bir fiyat aralığı sunulacağı ve bu şekilde Samsung’un rekabet edeceği de düşünülmekte. Haliyle yeni bir fiyat sürprizi düşünülebilir.

Yorum yapın