Renault Trezor Yeni Nesil Konsept Araç

Cenevre Otomobil Fuarı kapsamında birçok yeni seri araç piyasaya çıkış yapmış oldu. Söz konusu araçların piyasaya kısa süre çıkması beklenirken fuarda bir yandan da yeni konsept araçları gündeme geldi. Fuarda konsept araçlar içerisinde en beğenileni ise Renault Trezor serisi oldu. Yılın konsept aracı olarak ödül de alan araç Cenevre otomobil fuarına da damga vuran araçlardan biri oldu. Aracın bu kadar çok tutulmasının nedeni ise geleceğe yönelin en ilginç tasarımı barındırıyor olması.

Renault Trezor Tasarımı

Tasarımı konusunda ilk olarak modelin geleceğe yönelik bir sisteme sahip olduğunu belirtelim. Üstü açılır kapanır bir konsept ile beraber gelen aracın tüm tasarımı da geleceğe yönelik şekilde. Ön kısımda tampona kadar uzanan gündüz LED farkları bulunan araçta motor soğutma kısmında da hava delikleri dikkat çekiyor. Renault simgesinin de ışıklandırıldığı tasarımda ön kısımda geniş ızgaralarda dikkat çekmekte.

Kaput kısmında ise çok fazla bir çıkıntı bulunmayan araçların yan bölümlerinde de yine oldukça geniş havalandırma delikleri dikkat çekiyor. Arka bölümde de yine stop lambalarında geleceğe dönük bir tasarıma sahip olan aracın 3 bölmeli ızgaraları ve geniş arka tekerleri de dikkat çeken başka detaylar. Genel olarak tasarımı bu şekilde olan serinin teknik özellikleri de tartışılmaz derece de iyi.

Renault Trezor Teknik Donanım Özellikleri

Tasarımını oldukça geleceğe dönük olan araçların teknik özelliklerinde de standart bir motor serisinde söz edilmiyor. Teknik özellikler kısmında da doğrudan karşımıza elektrik motorları çıkıyor. Elektrik motoru serileri ile karşımıza çıkan araçların ön ve arka kısmında ise hem ön çekiş hem de arka çekiş için iki farklı batarya bulunduğunu da ekleyelim.

Bu sayede hem ön kısımda güçlü bir çekiş sağlayacağı düşünülen araçların hem de arka kısımda ciddi bir çekiş sunacağı verilen bilgiler arasında. Elektrikli motor kısmında ise 350 beygir güce sahip olan bir motor kullanıldığı belirtilen araçların motorlarının epey bir güç değerine sahip olduğunu ve motorlarda sunulan güç değerinin 0’dan 100 km hıza araçların 4 saniye gibi bir süre içerisinde çıkacağı belirtiliyor.

Bir elektrikli otomobil için beklenenden çok daha yüksek bir değer olarak gösterilen 4 saniye içerisinde 100 km hız değeri için motor bataryasının da ısınma sorunu ile karşı karşıya kalabileceği düşüncesi hakim. Bu sorunu çözebilmek için ise Renault aracın kaputta simetrik havalandırma deliklerine yer vermiş durumda. Bu delikler aşağı yukarı şekilde hareket gösterip sanki nefes alır verir gibi aracın motor sıcaklığının düşmesini sağlıyor. Tabi ki bu sistemin ne kadar hayata geçirilebileceği de bir başka merak konusu.

Renault Trezor

3 Farklı Sürüş Modu Geliyor

Motor ve tasarım teknolojilerinin dışında Renault Trezor konsept araçları için özel sürüş modları da öne çıkıyor. Bu seride sürüş modları olarak kullanıcılara 3 farklı seçenek sunulduğunu belirtelim. Normal, spor ve otonom araç olarak sunulan üç farklı sürüş modu ile beraber aracın sisteminin değiştirilmesi de mümkün kılınıyor.

Söz konusu araçların bu modlarda ise nasıl davranacağı konusunda da bilgi verilmiş durumda. Renault Trezor serisinde verilen bilgilere göre normal mod içerisinde aracın standart bir kullanım sunacağı, spor mod içerisinde ise performans değerlerinin maksimuma çıkarılacağı bunun dışında otonom modunda ise araçların otomatik pilot olarak sürüleceği belirtiliyor.

Bu modda ise Renault oldukça iddialı. Renault Trezor serisinde otonom sürüş modunda aracın yanlarında yer alan ışık sistemleri ile beraber aracın farklı bir aydınlatma tasarımına bürüneceği ve bu tasarım ile beraber diğer sürücülere aracın otomatik sürüş modunda olduğunun belirtileceği söylenmekte. Bunun için kullanılacak olan konsept ise otomobil fuarında oldukça başarı toplamayı başarmış durumda. Fakat henüz bu konuda sistemin hayata nasıl geçeceği konusunda bir bilgi bulunmamakta.

İç Tasarım ve Renault Trezor İç Teknolojisi

İç Tasarımında özel LED panelleri kullandığı bilinen aracın Cenevre Otomobil Fuarında dikkat çeken noktası ise gösterge panel tasarımları ve multimedya sistemleri oldu. Standart bir direksiyon sisteminden çok daha farklı bir direksiyon sistemi ile beraber gelen aracın altıgen şeklinde olan direksiyonları elbette ki konsept araçlar nedeniyle bu şekilde. Bunun dışında aracın piyasaya çıkacak olan versiyonlarında bu konuda değişiklikle yaşanabileceğini belirtelim.

Gösterge panellerinde tamamen dijital bir sisteme sahip olacak olan araçların tamamı dokunmatik olan bir panele sahip olacağını da belirtelim. Fuarda yer alan bu detayların otonom sürüş için ayarlanmış olan özel bir kullanım olduğunu da ekleyelim. Tüm bunların dışında araçların içerisinde kontrol edilen sistemlere de sahip olacağını ekleyelim. Kişisel ayarlar ve otomobil sürüş özelleştirmeleri de yine bu ekranlar üzerinden yapılacak. Tabi ki araçların bu sistem sayesinde akıllı telefonlarla ve kullanıcıların cihazları ile bağlantı kurabileceği de açıklanan bilgiler arasında.

Renault Trezor

Renault Trezor Fiyatı ve Çıkış Zamanı

Araç fuarda tanıtılmış olmasına karşın konsept bir araç olduğu için henüz Renault Trezor serisinin üretimine geçiş yapılmadı. Renault tarafından yapılan açıklamaya göre otonom sistemler için 2020 yılı gösteriliyor. Haliyle tam olarak bu konsept araçlar oluşturulamasa da Renault Trezor serisinin 2020 yılından sonra çıkması düşünülüyor. Aracın fiyatları neler olur herhangi bir tahmin yapmak oldukça zor.

Yorum yapın