Pardus yazıcı Kurulum – Paylaşıma Açma

Başarılı bir Pardus kurulumundan sonra sistem üzerinden ihtiyacınız olan Yazıcı tanıtımı konusunda detaylı olarak bilgilendirme sağlayacağız.

Pardus yazıcı Kurulumu sırasından ihtiyacımız olan Genel Unix Yazdırma Sistemine giriş yapmamız gerekmektedir. Sistemin kısa adı CUPS olarak bilinmektedir ve giriş yapabilmek için tarayıcı çubuğuna localhost:631 yazılması gerekir.  Eğer sistem kurulu değilse http://www.cups.org adresinden ya da paket yöneticilerinden kurulumu rahatlıkla yapabilirsiniz. CUPS üzerinden yazıcı kurulumu yapmak önce önemli bir nokta daha kullanıcının “lpadmin” grubundan olup olmadığıdır. Peki kullanıcınız “lpadmin” grubundan değilse ne yapmanız gerekiyor? Komut satırınıza sudo adduser kullanıcı_adı lpadmin yazarak mevcut kullanıcınızı ilgili gruba ekleyerek CUPS üzerinden kurulum yapmaya başlayabilirsiniz. CUPS girişini yaptıktan sonra karşımıza gelecek olan seçeneklerden “Administrator” ve “Printer” seçeneklerine tıkladıktan sonra “Add Printer” butonuna tıklayıp bir sonraki sayfaya geçebilirsiniz. Bir sonraki sayfa da ise bilgisayarınızda bulunan yazıcılar, bulunduğunuz ağ üzerindeki yazıcılar ve diğer ağlardaki yazıcıları görebileceksiniz. Diğer ağlardaki yazıcılar arasında Windows üzerinden paylaşılan yazıcıları Samba seçeneğinden görebilirsiniz. Seçmek istediğiniz yazıcıyı işaretledikten sonra “Continue” butonuna tıklayarak bir sonraki sayfaya geçmeniz gerekmektedir. Karşınıza gelecek seçenekler de Yazıcının adı, lokasyonu ve yazıcının paylaşıma sunulup sunulmayacağı seçeneği bulunmaktadır. Lokal olarak bağlı bir yazıcınız var ise ve onu paylaşıma açmak isterseniz Share This Printer seçeneğini işaretlemeniz gerekecektir. Windows’taki gibi CUPS yazıcının kurulumunu kendi yapabildiği gibi seçeceğiniz ppd dosyası ile kurulum da yapabilirsiniz. CUPS yazıcının tanıtılmasından sonra size ayrı bir pencere üzerinden Administrator ayarları üzerinden yazıcıya müdahele etmenize izin verecektir. İstediğiniz şekilde yazıcıyı silebilir, ayarlarını değiştirebilir ve yazdırılan öğeler üzerinden değişiklik yapabilirsiniz.

Pardus yazıcı paylaşımı

Pardus yazıcını kurulumunu başarı ile yapmış olduğumuz yazıcıyı nasıl paylaşacağımız konusun da ise yeniden CUPS a başvuracağız. CUPS dosyaları üzerinden yapacağımız birkaç ufak değişiklik ile yazıcınızı mevcut ağ üzerinden paylaştırabileceksiniz. CUPS web ara yüzünden değişiklik yapmak için öncelikle Administrator sonrasında ise Edit Configuration File seçeneğini seçmeniz ve config dosyası üzerinden bazı değişiklikler yapmanız gerekecektir. Bu değişiklikleri kullanıcınız yetkili ise \etc\cups\cupsd.conf dosyasını bir metin editörü açarakta yapabilirsiniz.

Cupsds.conf dosyasını açarak PC nizin ip’sini ve ağ ip grubunuzu değiştirerek yazıcıların paylaşılmasını sağlayabilirsiniz. Aşağıdaki örnekte göstermiş olduğumuz üzere gerekli ip’lerin girişi yapıldıktan sonra Save Changes seçeneğine tıklayıp ayarları kaydetmeniz gerekecektir.

LogLevel info
SystemGroup pnpadmin
ServerName 192.168.1.2           # Pardus Makinanızın ip adresi
Allow remote access
Port 631
Listen /var/run/cups/cups.sock
# Share local printers on the local network.
Browsing On
BrowseOrder allow,deny
#BrowseAddress @LOCAL

BrowseAddress 192.168.1.255       # Ağ ip grubunuz
DefaultAuthType Basic
<Location />
# Allow shared printing…
Order allow,deny
Allow @LOCAL

Allow 192.168.1.*         # Ağ ip grubunuz
</Location>
<Location /admin>
Encryption Required
Order allow,deny
Allow localhost
</Location>
<Location /admin/conf>
AuthType Basic
Require user @SYSTEM
Order allow,deny
Allow localhost
</Location>
<Policy default>
<Limit Send-Document Send-URI Hold-Job Release-Job Restart-Job Purge-Jobs Set-Job-Attributes
Create-Job-Subscription Renew- Subscription Cancel-Subscription Get-Notifications Reprocess-
Job Cancel-Current-Job Suspend-Current-Job Resume-Job CUPS-Move-Job>
Require user @OWNER @SYSTEM
Order deny,allow
</Limit>
<Limit Pause-Printer Resume-Printer Set-Printer-Attributes Enable-Printer Disable-Printer
Pause-Printer-After-Current-Job Hold-New-Jobs Release-Held-New-Jobs Deactivate-Printer
Activate-Printer Restart-Printer Shutdown-Printer Startup-Printer Promote-Job Schedule-Job-
After CUPS-Add-Printer CUPS-Delete-Printer CUPS-Add-Class CUPS-Delete-Class CUPS-Accept-
Jobs CUPS-Reject-Jobs CUPS-Set-Default>
AuthType Basic
Require user @SYSTEM
Order deny,allow
</Limit>
<Limit Cancel-Job CUPS-Authenticate-Job>
Require user @OWNER @SYSTEM
Order deny,allow
</Limit>
<Limit All>
Order deny,allow
</Limit>
</Policy>

Yorum yapın