Özellikle Web Developer ve Coderlar için yepyeni bir oyun karşınızda!

Bu oyun diğerlerinin aksine oyun meraklısı son kullanıcılar değil, oyunları yaratan kullanıcılar, developerlar için yapılmış desek yanlış olmayacaktır. Bu oyun Flatfy şirketinin insan kaynaklarının talebi üzerine hazırlanmış. Oyuna rahatça flatfy.com/play adresi üzerinden ulaşabilirsiniz. Yalnızca mail ile kayıt olmanız yeterli olacaktır. Yaklaşık 3 hafta gibi kısa bir sürede Flatfy şirketi bu oyunu geliştirip yayımlamış. Oyunun amacı daha çok başvuru yapacak kişilerin bilgisini ölçmek ve bir nevi ön test olarak görülmüş. Bu oyun size çeşitli seviyelerde çeşitli aşamalar sunacak.

Oyunu tamamen web browser üzerinden, mail adresinizle kayıt olduktan sonra oynamaya başlıyorsunuz. Temelinde daha çok Web Geliştiricilerinin ve programlamaya meraklı kişilerin ilgisini çekmek vardı. Flatfy iş başvurularında bu oyunun geçilmesini ve aşamalarını değerlendirmenizi istiyor örneğin. Oyun başlangıçta Ukrayna’dan çıktı ve kısa sürede tüm dünyaya yayıldı. Son zamanlarda da Türkiye’den yoğun ilgi görmeye başladı. Özellikle de bilgisayar programcılığı öğrencileri bu oyuna merak saldı. Oyunun yazılım ve geliştirme betiği Python olduğundan yüksek ilgi gördü. Bildiğiniz gibi Python son zamanların en çok rağbet gören modern yazılım dillerinden birisi oldu.

Oyunda başarı oranı genel olarak 6’da 1 oranında ilerlemiş. Son açıklanan verilere göre 9000 kişiden yaklaşık 1.500 kişi başarıyla oyunu bitirebilmiş. Oyunun karmaşık olabilecek algoritmaları ve çeşitli şifreli işlemleri nedeniyle sizden tüm bilginizle beraber pratik yanınızı da kullanmanızı istiyor. Eğer programlama yönünüz olduğu kadar algoritma yaratma ve çözmede de kendinize güveniyorsanız Flatfy oyunu tam size göre diyebiliriz. Aynı zamanda bu tür oyunlar yine programlama ve algoritma konusunda kendinizi geliştirebileceğiniz uygulamaların en başında görülüyor.

Oyun Python yapısından da anlaşılabileceği gibi biraz daha istatiksel çıkarımlar yapabilecek kişilere hitap ediyor diyebiliriz. Algoritma okuma ve şifrelenmiş mesajları görebilme yeteneğinizin üst düzey olması isteniyor bir nevi. Zaten Flatfy ekibinin iddiası da programlamayla uğraşmamış ve kendisini yazılım alanında geliştirmeyen kişilerin bu oyunu asla çözemeyeceği yönünde olmuş. Bu açıdan da bakıldığı zaman Flatfy oyunu aslında diğer kullanıcılara ve programcılara bir tür meydan okuma da denilebilir. Hatta yakın zamanda birçok kişi tarafından bu şekilde rekabet ortamı bile oluşmuş. Bu çıkarım sonucunda da Flatfy için bir nevi programcı ve geliştiricilerin kariyer basamağı, kariyerine ekleyecekleri basit bir etki ve portfolyo diyebiliriz. Gelecekteki şirketler Flatfy şirketi olduğu gibi bu uygulamanın geçilmiş olmasını önemseyebilirler örneğin.

teknoltan2

Oyunun yapılış amacı da buna dayanıyor aslında. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, Flatfy ekibinin IT departmanı tarafından böyle bir oyun fikri ortaya sunulmuş ve olabildiğince basit tutularak, profesyoneller tarafından geliştirilmiş. Bunun sonucunda şirkete aranan kişi olup olmadığınızı bu oyunun sonucundan anlamaya çalışmışlar. Aslında baktığımız zaman kötü bir yöntem de görünmüyor. Programcıların arasında da özel olarak seçilen ve çok iyi olan kişiler olacaktır. Flatfy’de tam olarak bu en iyileri seçmek istemesinden dolayı böyle bir yönteme başvurmuş. Özellikle de programlama ve Python ile ilgilenen birisiyseniz mutlaka Flatfy oyununa göz atmanızı öneriyoruz.

Flatfy.com/play sitesinden rahatça ulaşabileceğiniz bu uygulamada arkadaşlarınıza karşı kendinizi deneyebilir, tamamen karşınıza gelecek çeşitli algoritmaları, program kodlarını çözerek ilerleyebilir, gerekli olan kodları doldurarak seviye atlayabilirsiniz. Geçmişte benzer uygulamalar çeşitli platformlar tarafından denenmiş olsa da hiçbirisi Flatfy kadar iyi oturtmuş bir düzene sahip değildi. Flatfy oyunu hem zorluğu hem de basit uygulanabilirliği sebebiyle çoktan yazılım dünyasında trend olmuş durumda.

Yorum yapın